تصاویری از حضور کتاب در زیباسازی و مبلمان شهری کشورهای مختلف

مجله فرهنگی هفت راه – گروه کتاب: کتاب باید جلوی جشم مردم بیاید. این شاید مهمترین گام در ترویج کتابخوانی نباشد، اما حتما یکی از اولین گامهاست. کتاب باید آنقدر مهم به نظر بیاید که بشود از آن برای زیباسازی شهر استفاده کرد، و یا بعنوان یک المان شهری در وسط میادین قرارش داد. در ادامه چند تصویر از چنین اقداماتی را می‌بینیم. کارهایی در کشور ما تقریبا می‌شود گفت اثری از آن نیست و  شاید فقطدر تهران و آن هم روی دیوار کتابخانه ملی بشوذ نمونه‌هایش را دید.

کتابخانه‌هایی روی دیوار

همانطور که می‌بینید کتاب دستمایه طراحی نقوش زیبا و جالبی بر روی دیوارهاش شهر است. برخی از این دیوارها به دلیل اینکه دیوار یک کتابخانه هستند چنین نقوشی را بر خود جای داده‌اند اما خیلی دیگر یک دیوار معمولی بوده‌اند که حالا کتاب‌خوانی را تبلیغ می‌کنند.

حالا که خیلی از دیوارهای شهرهای ما با گل و بوته و درخت تززین شده است، بد نیست کتاب را هم وارد این حوزه کنیم و به دیوارهای شهرمان رنگ و بویی بدهیم که به بهبود کتابخوانی منجر شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

مبلمان شهری و کتاب

کتاب و کتابخوانی می‌تواند یکی از موضوعاتی باشد که دستمایه طراحی مبلمان شهری در پارکها قرار می‌گیرد. می‌توان کتاب را جایگزین طرح‌های خنثی یا عجیب و غریبی کرد که گاهی در شهر دیده می‌شود. در زیر نمونه‌هایی از آن را می‌بینیم.

 

 همیشه با کتاب، همه چیز از کتاب

تولید محصولات جانبی برای یک موضوع همیشه جذاب بوده است و به عمیق‌تر شدن نسبت فرد با آن موضوع و وابستگی بیشتر او کمک می‌کند. می‌بینیم که چگونه کتاب در این حوزه حضور دارد. نمایشگاه کتاب تهران بهترین زمان برای تبلیغ و فروش اینچنین محصولاتی است.

البته ممکن است خیلی از این وسایل لوکس و غیر قابل استفاده به نظر برسند اما نمی‌شود انکار کرد که اگر ما برای کتابخوان شدن خانواده خاصه فرزندانمان اهمیت زیادی قائل باشیم، خیلی راحت می‌توانیم از این موارد ایده گرفته و فضای خانه‌مان را با محصولات جانبی حول کتاب پر کنیم.

 

دور کتاب بگردیم!

میادین شهر معمولاً جاهایی هستند که می‌توان در آنها یک المان را قرار داد. چه اشکالی دارد که در کنار سازه‌های با معنی و بجای سازه‌های پوچ و بی‌معنی از کتاب در میادین استفاده شود؟!

 

در انتها هم دیدن تصاویری از حضور کتاب در نقش‌ها و طرح‌های کمی خاص‌تر علاوه بر اینکه برای دوست داران کتابخوانی لذت بخش است، حتما می‌توان برای اهلش منبع ایده هم باشد.

 

آنچه گفته شد بعنوان تنها یا حتی مهمترین راه افزایش کتابخوانی مطرح نشده است. بلکه اتفاقا بعنوان یکی از راه‌های ساده و غالباً کم هزینه ترویج این امر است که به اندازه خود می‌تواند سهم داشته باشد و نقش ایفا کند.امید که مسئولان مربوطه و مردم علاقه‌مند به کتابخوانی در این زمینه اهتمام بخرج دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا