فراخوان انتخاب ناشران برتر سال ۱۳۹۳

ناشران بر‌تر سال ۱۳۹۳ همزمان با برگزاری بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی می‌شوند.
به گزارش خبرگزاری مهر، شرایط انتخاب ناشران بر‌تر سال ۱۳۹۳ از سوی دبیرخانه انتخاب ناشر بر‌تر به قرار زیر اعلام شده است:

بنابر اعلام دبیرخانه، این اقدام به منظور تشویق و ترغیب ناشران تأثیرگذار در ارتقاء سطح و توسعه نشر حرفه‌ای، ایجاد خلاقیت، الگوسازی برای انتشار آثار ارزشمند فرهنگی و همچنین مشارکت در اعتلای سطح فرهنگِ عمومی جامعه و در راستای اجرای بند ۱۰ ماده ۱۴ مصوبه ۶۶۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و به استناد بندهای ۱۲ و ۱۳ ماده ۲ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود.

برابر آئین‌نامه مربوطه ناشرانی که واجد شرایط ذیل باشند قادر به شرکت در بخش ناشر نمونه سال ۱۳۹۳ هستند. بر اساس آیین‌نامه تدوین شده، شرایط شرکت ناشران در این بخش به قرار زیر است:

۱- تعداد عنوان‏‌های تألیفی چاپ اول اعلام ‌وصول شده، با در نظر گرفتن تعداد صفحات و قطع کتاب (هر عنوان حداکثر یک امتیاز).

۲- تعداد عنوان‌‏های ترجمه چاپ اول اعلام وصول شده، با در نظر گرفتن تعداد صفحات و قطع کتاب (هر عنوان حداکثر نیم امتیاز).

۳- تعداد عنوان‌‏هایی که ناشر حق نشر آن را بر اساس قرارداد معتبر به یکی از ناشران خارجی واگذار کرده است. اعتبار قرارداد از سوی داوران ارزیابی خواهد شد. (هر عنوان حداکثر ۵ امتیاز).

۴- تناسب کتاب‏‌های ناشر با نیازهای علمی و فرهنگی جامعه.

۵- کیفیت ارایه آثار از حیث امور فنی، ویراستاری، حروفچینی، صفحه‌آرایی و…

۶- تعداد کتاب‌هایی که به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جلال آل احمد برگزیده شده‌‏اند (هر عنوان حداکثر ۲۰ امتیاز).

۷- تعداد کتاب‌هایی که در جشنواره‌های معتبر داخلی جایزه گرفته‌‏اند، مانند کتاب سال دانشجویی، کتاب سال ولایت، جشنواره کانون، ‌جشنواره رشد (هر عنوان حداکثر ۵ امتیاز).

۸- نوآوری و ابتکارات مرتبط با توسعه نشر کشور.

۹- پاسداری از زبان فارسی به خصوص در آثار ترجمه.

۱۰- برپایی غرفه در نمایشگاه‌های معتبر خارجی و مورد تأیید معاونت امور فرهنگی با هدف ترویج ارزش‌های ایرانی- اسلامی و حضور در بازارهای جهانی با هزینه شخصی.

۱۱- انتشار کتاب‌های ارزشمند، بدیع و نوآورانه.

۱۲- بهره‌مندی از گروه‌های کار‌شناسی یا هیأت علمی.

۱۳- فعالیت تخصصی موثر در یک یا چند حوزه موضوعی مشخص.

۱۴- انتشار آثار علمی به زبان ساده در جهت گسترش دانش عمومی.

۱۵- در بخش کودک و نوجوان، تعداد عناوین کتاب‌های تصویرگری و هنری چاپ اول اعلام وصول شده با نگاه فرهنگ ایرانی- اسلامی.

۱۶- طراحی جلد کتاب‌های بزرگسالان.

بر اساس این گزارش، تمامی ناشران حائز شرایط می‌توانند مستندات و اطلاعات خود را برای شرکت در این رقابت تا تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ به دبیرخانه کمیته انتخاب ناشر بر‌تر به آدرس میدان بهارستان، ساختمان مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه دوم، اتاق ۲۴۵ ارسال کنند.

ناشران نمونه سال در حوزه‌های مختلف، همه ساله در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران معرفی می‌شود. بیست و هشتمین دوره این نمایشگاه از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در مصلی بزرگ امام (ره) خمینی برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا