«سمندر» مصطفی جمشیدی در نمایشگاه کتاب

مصطفی جمشیدی از حضور رمان «سمندر» در نمایشگاه کتاب خبرداد و گفت: این اثر از سوی نشر فاتحان عرضه خواهد شد.

مصطفی جمشیدی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون سرانجام انتشار رمان «سمندر» اظهار داشت: رمان «سمندر» در واقع حدیث گذشتن از آتش است، یک بار در هنگام جنگ تحمیلی که نیروی داوطلب بودم و به جنوب رفتم و یک‌بار هم بعد از دو دهه که رخدادی بنا شده بر آن نگهبانی‌ها را نوشتم.

این نویسنده بیان کرد: «سمندر» رمانی است درباره یک جوان بسیجی، که شخصا آن را دوست دارم، زیرا در آن فرم‌های روایتی کمتر دیده می‌شود و فضای اثر واقعی است.

به گفته جمشیدی، این اثر از سوی نشر فاتحان در دست انتشار است و در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود. من در سال 63 و 64 و در کوران دفاع مقدس در منطقه جنگی جنوب به روی یک پل من وظیفه نگهبانی را داشتم و اتفاقاتی برگرفته از خاطراتم از این دوران را در قالب این رمان نوشته ام که از نظر نوع روایت بسیار سینمایی است.

وی با بیان اینکه قهرمان داستان «سمندر» در آستانه رودخانه‌ای نگهبانی می‌دهد و طی رویدادهایی که با چند شخصیت دیگر گره خورده به بلوغی شگفت‌انگیز می‌رسد و به تعبیری همان گذشتن از آتش است، گفت: این ماجراها به صورت استعاره و واقعیت در رمان پرداخت شده است.

به گفته این رمان نویس، رمان «سمندر» قرار نیست خاطرات من را روایت کند، اما تجربه های حسی خودم در این رمان و حضورم به عنوان نگهبان روی یک پل فلزی استراتژیک که برای آفند نیروهای خودی اهمیت زیادی داشت را دستمایه نگارش این رمان قرار دادم.

جمشیدی افزود: این رمان برای من تجربه خوبی در نوشتن بود. در این رمان از بازی های فرمی سابق خبری نیست و روایت آن بسیار سیال است و در برگیرنده اتفاقات جالبی است که برای تعدادی از رزمندگان در این منطقه رخ داده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا