کتابم را تجدید چاپ می‌کنند اما پولی به ما نمی‌دهند/ می‌گفتند کتابت در انبار خاک می‌خورد!

مجله فرهنگی هفت راه- گروه کتاب: یک نویسنده از رفتارهای غیر متعارف و نادرست یکانتشاراتی جناح شبه روشنفکری انتقاد کرد.

به گزارش هفت راه، ابوتراب خسروی در گفتگو با ایبنا و بهانه تجدید چاپ دو کتاب خود گفت: «اسفار کاتبان» پس از 15 سال به چاپ پنجم خواهد رسید. من قراردادم را با نشر ثالث فسخ کردم و البته مشکلاتی نیز برای فسخ قرارداد داشتم اما در نهایت با جیب خالی حاضر شدم همه نسخه‌های کتابم را از ناشر بخرم چون ناشرم می‌گفت که کتاب‌هایت فروش نرفته و در انبار باقی مانده است.

این داستان‌نویس ادامه داد: وقتی ناشر دید که من برای خرید کتاب مصمم هستم ناچار شد قرارداد فسخ کتاب را بنویسد. ما که در زمینه نشر و چاپ کتاب‌هایمان این‌قدر تجربه داریم چنین بلاهایی سر کتابمان می‌آید پس خدا به داد جوان‌های کم سن و سال برسد. برخی ناشران از حسن نیت و کم اطلاعی ما نویسندگان سو استفاده می‌کنند و چه بسا زیرجلکی و بدون قانون کتاب‌های نویسندگان را تجدید چاپ می‌کنند و پولی به مؤلفانش نمی‌پردازند.  قبل از عید ناشر ارقامی نجومی به من می‌داد و می‌گفت کتابم فروش نرفته در حالی که یک نسخه از همان چاپ باقی نمانده بود از این‌رو شک کردم که ناشر کتابم را به شکل غیرقانونی چاپ می‌کند.

خسروی درباره یکی دیگر از کتابهایش هم که توسط همین ناشر ثالث منتشر شده است گفت: کتاب «ملکان عذاب» نیز که بارها چاپ شده امسال چاپ دومش راهی نمایشگاه کتاب می‌شود. این کتاب هم حتی وقتی برنده شد از سوی ناشر بدون اطلاع من به چاپ‌های دوم و سوم رسید.

موضوع پایمال شدن حقوق نویسندگان توسط انتشاراتی‌ها اولین بار نیست که مطرح می‌شود. حتی یک از معروف‌ترین انتشاراتی جبهه روشنفکری که مدتی نیز مجوزش تعلیق شده بود به این دست کارها معروف است و نویسندگان نامدار جناح شبه روشنفکری هرازگاهی از حق‌خوری‌های این انتشارات گله کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا