هشت کتاب از نمایشگاه كتاب شد

رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران با اعلام صدور ۶ رای برای ناشران متخلف در بخش عمومی از جمع آوری هشت کتاب به دلیل داشتن محتوای طالع بینی، خرافی و همچنین نداشتن مجوز انتشار از سطح نمایشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایون امیرزاده رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عصر روز جمعه (۱۸ اردیبهشت) در نشستی خبری به تشریح آرای صادره برای ناشران متخلف در دو روز نخست این نمایشگاه پرداخت.

وی در اعلام گزارش فعالیت هیات مذکور در روز نخست نمایشگاه کتاب گفت: ما در روز نخست عمده‌ترین موارد نظارت محتوایی را در بخش ناشران داخلی احصاء کردیم که به شرح زیر هستند:

در حوزه دین مولفه‌هایی شامل ترویج و تبلیغ الحاد و اباحه‌گری، تحریف یا انکار مبانی نظام اسلامی، مخدوش کردن چهره امامان، پیامبران و شخصیت‌های دینی، ترویج و تبلیغ فرقه‌های مختلف (مانند وهابیت و بهاییت)، نفی و تخریب آموزه‌های اعتقادی و دینی، ترویج و تبلیغ فحشا و اشاعه مطالب غیر اخلاقی، ترویج اندیشه‌های پوچ گرایانه، سکولاریسم، اومانیسم افراطی، تبلیغ و ترویج فرقه‌های صوفیه و عرفان‌های شریعت ستیز و التقاطی، ترویج و تبلیغ موارد خرافی نظیر رمل و اسطرلاب، کف بینی، سحر و جادو و سنگ‌شناسی احصاء شد.

وی ادامه داد: در حوزه علوم سیاسی، اجتماعی، تاریخ و جغرافیا موارد زیر مدنظر بازرسان قرار خواهد گرفت:

ترویج آرای گروه محارب و غیر قانونی و ضد انقلاب و دفاع از نظام‌های سلطنتی و استبدادی و تطهیر چهره منفی آن‌ها، اهانت به حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری و مراجع تقلید، تبلیغ علیه قانون اساسی و انقلاب اسلامی، ایجاد اختلاف و درگیری در میان طوایف قومی، گرایش‌های مذهبی، اختلال در وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور، تمسخر و تضعیف غرور ملی، روح وطن دوستی و ایجاد روحیه خودباختگی در بستر فرهنگ و تمدن و نظامات استعماری، ترویج و تبلیغ اصول و مبانی صهیونیست و رژیم اشغالگر قدس و کلیه کتاب‌ها و آثاری که اسرائیل غاصب را به عنوان یک کشور به رسمیت می‌شناسد.

امیر‌زاده همچنین گفت: در حوزه روان‌شناسی هم ترویج آموزه‌های مغایر با فرهنگ اسلامی و رواج سبک‌های زندگی غیر دینی، در حوزه هنر هم عرصه مضامین غیر اخلاقی و تبلیغ افراد و جریان‌های هنری فاسد به عنوان مصادیق برخورد با متخلفین احصاء شد.

رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران با بیان اینکه این حصول برگرفته یا برشی مختصر از کلیات ضوابط نشر کشور که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، می‌باشد و به نظر می‌رسد قانون گذار به منظور اطمینان حاصل کردن از عرضه آثار و محتوای مناسب در عرصه نشر کشور از جمله در رخدادهایی نظیر نمایشگاه کتاب تهران، پیش اندیشی‌های خوبی داشته است، تاکید کرد: به نظر می‌رسد اگر محورهای فوق الذکر مورد توجه قرار گیرد، دغدغه‌ای در خصوص ارائه محتوای مناسب در نمایشگاه کتاب به وجود نخواهد آمد.

وی سپس گفت: شیوه کار ما به این صورت است که کتاب‌هایی که احتمال وجود محتوای خارج از ضوابط پیش گفته در آن‌ها می‌رود، از سوی بازرسانی ویژه و با اطلاع قبلی ناشر جمع آوری می‌شوند و بررسی لازم درخصوص آن‌ها صورت می‌گیرد و چنانچه محتوای آثار جمع آوری شده مطابق ضوابط نشر باشد، ارائه آن آثار در نمایشگاه بلامانع خواهد بود.

امیرزاده به تشریح تخلفات صورت گرفته در روز نخست نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و گفت: در روز نخست ۲۶ اثر مورد توجه بازرسان ما قرار گرفت که پس از انجام بررسی‌های لازم، تعداد دو عنوان کتاب هر دوحوزه روان‌شناسی جمع آوری شد، عرضه ۱۰ عنوان بلامانع تشخیص داده شد و بررسی ۱۴ عنوان دیگر همچنان ادامه دارد.

رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران سپس به تشریح برخوردهای صورت گرفته با متخلفین در روز دوم نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و گفت: در روز دوم نمایشگاه ۱۳ عنوان کتاب بررسی شد که عرضه چهار عنوان بلامانع تشخیص داده شد و سه عنوان به دلیل نداشتن مجوز و سه عنوان (یک مورد به خاطر داشتن محتوای طالع بینی و دو مورد هم به خاطر ترویج خرافات) با توافق ناشر جمع آوری شد. بررسی سه عنوان هم همچنان ادامه دارد.

وی سپس به تشریح آرای صادره در این هیات برای ناشران متخلف در دو روز نخست نمایشگاه پرداخت و گفت: هیات با لحاظ کردن جمیع جهات و مداقه در مستندات موجود و براساس گزارش‌های دریافتی بازرسان، اقدام به صدور ۶ رای کرد.

امیرزاده با بیان اینکه تمامی آرای صادره مربوط به بخش ناشران عمومی بوده است، گفت: هیات رسیدگی به تخلفات ناشران سه مورد فروش کتاب غیر مجاز، یک مورد فروش کتاب‌های سایر ناشران، یک مورد عدم اخذ اعلام وصول و عدم رعایت اصلاحات اعلامی، یک مورد عدم رعایت تذکرات مبنی بر عرضه مجدد کتاب و یک مورد هم عدم احراز شرایط حضور در نمایشگاه برای یک ناشر و در واقع نرسیدن به حد نصاب کتاب‌های چاپ اول را محرز تشخیص داد که مطابق با آن آرایی شامل جمع آوری اثر، اخطار کتبی، درج در پرونده ناشر، تعطیلی یک روزه یک غرفه، تعطیلی دو روزه یک غرفه دیگر و تعطیلی یک غرفه تا پایان نمایشگاه صادر شد.

رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران در پایان گفت: در بخش ناشران بین المللی بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تاکنون هیچ رایی صادر نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا