برادران کوئن همه را غافلگیر کردند/ ژاک اودیار برنده نخل طلا شد

مجله فرهنگی «هفت راه»- گروه سینما: شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن برندگان خود را معرفی کرد.

این مراسم که از ساعت ۱۶ به وقت محلی شروع شد، برندگان خود را به این ترتیب معرفی کرد:

Cannes-20151

بهترین فیلم کوتاه: امواج ۹۸ ساخته علی داغر

این فیلم کوتاه لبنانی برنده جایزه نخل طلا شد. این فیلم درباره زندگی در دوره دبیرستان در حومه شهر در بیروت است.

برنده دوربین طلا: سزار  اسه ودو برای فیلم «سرزمین و سایه»

این جایزه که به فیلم اول هر یک از بخش‌های رقابتی، دوهفته کارگردانان یا هفته منتقدان اهدا می‌شود به فیلم سزار اسه ودو تعلق گرفت که داستان یک کشاورز سالخورده است که به خانه باز می‌گردد تا از پسر بیمارش در روزهای آخر زندگی‌اش مراقبت کند.

برنده جایزه سناریو : مایکل فرانکو برای «مزمن»

جایزه بهترین فیلمنامه به نویسنده و کارگردان فیلم «مزمن» یعنی مایکل فرانکو اهدا شد. به این ترتیب دیگر امید تیم راث برای بردن جایزه بهترین کارگردان نقش بر آب شد زیرا کن به هر فیلم یک جایزه می‌دهد. در این فیلم تیم راث در نقش پرستاری بازی کرده که با بیمارانش رابطه‌ای نزدیک برقرار می‌کند.

جایزه بهترین بازیگر زن: رونی مارا برای «کارول» و امانوئله برکوت برای «شاه من»

رونی مارا به صورت مشترک این جایزه را با امانوئله برکوت دریافت کرد. برکوت روی صحنه گریه کرد. خیلی‌ها «کارول» را به عنوان برنده امسال کن پیش بینی کرده بودند.

برنده جایزه بزرگ ژوری: یورگوس لانتیموس برای «خرچنگ دریایی»

سومین جایزه کن به یورگوس لانتیموس برای «خرچنگ دریایی» یا «لابستر» رسید. قصه‌ای وحشی از عشق و تنهایی. این فیلم در همه فهرست‌های پیش بینی برنده جوایز امسال بود.

جایزه بهترین بازیگر مرد: ونسان لیندون برای «اندازه یک مرد»

لیندون در این فیلم در نقش مردی بازی کرده که سعی دارد تا به دنبال از دست دادن شغلش در کارخانه، خانواده‌اش را حفظ کند. این فیلم نمایشی شجاعانه از لیندون به عنوان یک بازیگر است. او در این فیلم وزن کم کرد؛ فیلمی که به نوعی یادآور فیلم «دو روز و یک شب» برادران داردن بود.

برنده بهترین کارگردان : هو سیائو-سین برای «قاتل»

کارگردان تایوانی جایزه بهترین کارگردانی را از آن خودش کرد. این فیلم که اولین فیلم او در هشت سال اخیر است، داستان یک زن جوان را بیان می‌کند که با قاتلی قرار دارد. این فیلم ، فیلم مورد علاقه بسیاری از منتقدان بود.

برنده جایزه بزرگ: لاسلو نمس برای «پسر سائول»

جایزه نقره کن به «پسر سائول» رسید. تحسین شده‌ترین فیلم در بخش رقابتی از سوی منتقدان. این فیلم نگاهی به زندگی در آشویتس است و مخاطب را به اتاق‌های گاز و گورهای کشته شدگان مى برد.

برنده نخل طلا: ژاک اودیار برای «دپان»
نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۵ به «دپان» فیلم ساخته ژاک اودیار رسید. فیلمی تحقیقی درباره مهاجری از ببرهای تامیل که سعی می‌کند تا زندگی جدیدی در فرانسه برای خودش بسازد. این کارگردان در سال ۲۰۰۹ نیز برای «زنگار و استخوان و پیامبر» جایزه بزرگ ژوری را برده بود.  فیلم امسال او از سوی منتقدان به قدرت فیلم آن سال ارزیابی نشده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا