یک خبر عجیب: آیا «جعفر پناهی» همچنان از صداوسیما حقوق ماهیانه دریافت می‌کند؟

مجله فرهنگی «هفت‌راه»- گروه سینما: درباره مناسبات مالی عجیب تهیه‌کنندگان در ایران و عدم وابستگی آنها به فروش تولیداتشان پیش از این در مطالب مختلفی به طور مفصل بحش شده است، اما یک نکته عجیب و باورنکردنی در این بین وجود تهیه‌کنندگانی در سازمان صداوسیماست که از این سازمان حقوق ثابت دریافت می‌کنند، بدون اینکه اصلا تولیدی برای آن انجام دهند. درواقع صداوسیمای جمهوری اسلامی شاید تنها سازمان رسانه‌ای دنیا باشد که به تهیه‌کنندگان خود حتی بدون هیچگونه فعالیت و تولید محصول هم حقوق پرداخت می‌کند.

به گزارش «هفت‌راه»، از این عجیب‌تر اما خبر حضور برخی از چهره‌های خاص در لیست حقوق‌بگیران صداوسیماست

در همین زمینه اخیرا شنیده شده است که نام «جعفر پناهی» همچنان در لیست تهیه‌کنندگان سازمان صداوسیما قرار دارد و او با وجود فعالیت علیه جمهوری اسلامی و محکومیت قضایی در دادگاه‌های کشور هنوز هم از صداوسیما در حال دریافت حقوق ماهیانه است.

جعفر پناهی دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی کارگردانی دانشکده‌ی صداوسیماست و بعد از فارغ‌التحصیلی نیز مدتی مشغول فعالیت در صداوسیمای بندرعباس بوده است. او بعدها به سیاسی‌ترین فیلمساز جشنواره‌ای ایران تبدیل شد و پس از فتنه88 با حکم دادگاه به مدت بیست سال ممنوع‌الفعالیت شد.

با این وجود اما وی پس از اعلام این حکم نیز سه فیلم بصورت زیرزمینی ساخت و جوایز مختلفی را هم از جشنواره‌های جهانی دریافت کرد. نکته جالب توجه در این بین اما این است که جعفر پناهی در جشنواره‌های جهانی به عنوان فیلمساز مبارز علیه جمهوری اسلامی مشهور است و به همین دلیل هم در محافل و جشنواره‌ها همواره برای او یک صندلی خالی در نظر می‌گیرند و برای فیلم‌های عمدتا ضعیف او جوایز ویژه‌ای کنار می‌گذارند، اما حالا اخباری شنیده شده است از اینکه در تمام این مدت او حقوق‌بگیر دولتی‌ترین تریبون رسانه‌ای جمهوری اسلامی بوده است و درواقع با حقوق دولتی ایران علیه خودش مبارزه می‌کرده است و پز زندانی سیاسی می‌گرفته است.

بنابراین حالا باید علاوه بر خود جعفر پناهی، مسئولان ارشد صداوسیما در مورد علت حضور نام پناهی در میان حقوق‌بگیران این سازمان شفاف‌سازی کنند و در مورد این شنیده‌ها توضیحاتی ارائه دهند، اینکه ایا واقعا سازنده‌ی صریح‌ترین فیلم‌ها علیه جمهوری اسلامی با وجود محکومیت در دادگاه کشور، همچنان از سازمان صداوسیما حقوق دریافت می‌کند؟ این سوالی است که طبعا منتظر پاسخ آن از سوی مدیران رسانه ملی هستیم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا