روایت حاج عبدالرضا هلالی از چک‌های میلیونی مداحان در «فرمول یک»

به گزارش هفت راه، سیدعلی ضیاء در نوزدهمین روز از اجرای برنامه صبحگاهی شبکه یک، میزبان دو تن از اعضای تیم ملی شیرجه ایران از جمله شهنام نظرپور شیرجه رو شایسته کرمانشاهی و مجتبی ولی پور بود که به تازگی در شیرجه هماهنگ سکوی ۱۰ متر برای نخستین بار در تاریخ شیرجه کشورمان به مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا دست پیدا کند.

دور قبلی به ما کم لطفی شد اما این بار برنز را گرفتیم
نظرپور در این باره توضیح داد: چین و ژاپن که بهترین های آسیا و المپیک هستند به ترتیب به مقام اول و دوم را کسب کردند. البته تیم ما پیش از این با همین ترکیب و با کم لطفی داوران به مقام چهارم رسیده بود اما این بار توانستیم به مدال دست پیدا کنیم.
ولی پور نیز گفت: تیم های دیگر هم خیلی به ما فشار می آوردند اما در آخرین پرش توانستیم به موفقیت دست پیدا کنیم.
وی افزود: افرادی داشتیم که تا 40 سالگی شیرجه می زدند و مقام کسب می کردند. ما فعلا می توانیم در این مسابقات شرکت کنیم و امیدواریم روزی به مدال طلا دست پیدا کنیم.
نظرپور نیز درباره آغاز این رشته بیان کرد: من از 9 سالگی این رشته را آغاز کردم. آن زمان من در کشور در دو رشته اول شدم و ولی پور در رشته دیگری اول شد. از همان زمان با هم دوست بودیم.
وی ادامه داد: زمانی که مربی ما از کره آمدند، دو تن از شاگردان خود را هم آورده بودند، آن موقع سطح این دو نفر خیلی از ما بالاتر بود. 6 ماهی که گذشت و با هم تمرین می کردیم، به دلیل امکانات پایین ما، سطح هر دو این شاگردان پایین آمد و مربی مان مجبور شد آنها را دوباره به کره بفرستد تا خودشان را برای مسابقات آماده کند.
این شیرجه رو کرمانشاهی در پایان تصریح کرد: رشته ما مظلوم است و در صداوسیما زمان کوتاهی به ما اختصاص پیدا می کند. اما این دوره با گرفتن مدال خوشبختانه اوضاع بهتر شد.

حضور سه مداح در آستانه رحلت پیامبر (ص) در «فرمول یک»
ضیاء در ادامه میزبان حاج عبدالرضا هلالی، حاج حیدر خمسه و حاج روح الله بهمنی مداحان اهل بیت شد.
هلالی در این گفتگو بیان کرد: گاهی 15 هزار نفر به مجلس ما می آیند، امام حسین (ع) را همه دوست دارند.
خمسه نیز درباره کارش گفت: روضه خوانی مطالعه می خواهد. کسی که در این زمینه وقت بگذارد شاید دیرتر دیده شود. علی رغم سبکهایی مثل شور که جذابیت خاصی دارد و خیلی زود می گیرد. البته لطف آقاسیدالشهدا کنار و لطف هلالی و بهمنی کنار که در کنارشان به خوبی کار میکنم.
بهمنی نیز بیان کرد: اشعاری که رفقا زحمت آن را می کشند و ما می خوانیم شنیده می شود. نماهنگی هم ساختیم و خوشبختانه دیده شد.
در ادامه هلالی با بیان اینکه بعضی ها گمان می برند همه چیز فراهم است، یادآور شد: مسئولان فرهنگی ما فکر می کنند همه چیز برای 12 و 15 هزار نفر فراهم است. اما باید به این مسائل رسیدگی شود. فقط وقتی حادثه ای مثل مسجد ارگ پیش می آید، دنبال علت ها می گردیم. ولی متولیان فرهنگی باید به فکر علاقمندان به این حوزه باشند. هوا سرد است، جوانان مردم از راه دور و نزدیک می آیند.

وقتی متولی خودمانیم چه کسی چک چند میلیون تومانی می دهد؟
وی تصریح کرد: برخی فکر میکنند همه چیز فراهم است اما اینگونه نیست؛ بیشتر روضه هایی که گرفته می شود حاصل کمک مردم است. دهه محرم که ما در خانه کشتی مراسم برگزار می کنیم هیات خودمان است. وقتی متولی خودمان هستیم چه کسی می آید به من چک چند میلیون تومانی بدهد؟!
این مداح اهل بیت ادامه داد: ما اول پول را می دهیم و بعد مجاز هستیم در خانه کشتی مراسم بگیریم. یک بار که پول دیر شده بود، می خواستند انجا را پلمپ کنند. مسئولیت مداح این است که بیاید با آرامش مداحی کند و مردم هم در آرامش گوش کنند و استفاده کنند نه اینکه درگیر جا و مکان و سرما و وسایل صوتی باشند. اما متاسفانه اینگونه نیست البته گره های ما به دست مردم باز می شود. گاهی هم شهرداری تهران و سازمان تبلیغات به ما کمک می کنند.
وی تأکید کرد: کاش روزی می شد حرف می زدیم. خیلی به ما سخت می گذرد. همین که مردم می آیند راضی هستیم. ولی به این سادگی نیست. آدمهای بزرگی در مجلس ما می نشینند ولی ما رویمان نمی شود از آنها کمک بگیریم.
خمسه در این زمینه اظهار کرد: در این باره شخص مهم است مجموعه تاثیرگذار نیست. اگر مثلا کسی در شهرداری به فکر ما باشد اتفاقی می افتد اما برنامه ریزی از سوی خود سازمان وجود ندارد. اگر مساجد فضا در اختیار ما قرار بدهند همه با جان و دل می پذیریم. اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد.

جایی که روضه می خواندیم کافی شاپ شد
بهمنی هم گفت: ما حاضریم پول بدهیم که بیرونمان نکنند. اما محلی که روضه ما برگزار می شد، تغییر کاربری داد و تبدیل به کافی شاپ شده و ما امسال چون فضایی نداشتیم مجبور شدیم در چادری که شهرداری برایمان برپا کرد، مراسم بگیریم.
خمسه در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا نمی خواهید برای خودتان صنفی راه بیندازید تا مشکلاتتان حل شود؟ اظهار کرد: ما صنف نیستیم چون اعتقاد داریم که این کار شغل نیست. البته خانه مداحان وجود دارد.
وی همچنین درباره برداشتهای متفاوت از مقاتلی که مردم سالها شنیده اند، توضیح داد: ما نمی خواهیم برای مردم شبهه ایجاد کنیم. بلکه باید آنچه را که مردم سالها شنیده اند بگوییم.
بهمنی در این زمینه اعلام کرد: هرچقدر سعی کنیم به سمت چیزهایی که واقعیت دارد برویم بهتر است. مثلا علاقه مردم به کربلا رفتن را با کمک شعرا در یک گویش ساده ای بپردازیم خوب است.
وی در پاسخ به این سوال ضیاء که آیا ممکن است بر مبنای یک موسیقی پاپ، ملودی روضه تنظیم شود، تصریح کرد: خیر. دستگاه سیدالشهدا آنقدر اتاق فکر دارد که نیاز نداریم از موسیقی پاپ استفاده کنیم. بچه ها هم ملودی خوب می سازند و هم مطالب خوبی در اشعار می گویند.
هلالی نیز گفت: بسیاری از شعرا و سبک سازان این موضوع را عار می دانستند اما مقام معظم رهبری که بر این موضوع تاکید کردند خیلی ها وسط آمدند و شروع کردند و چه کارهای خوبی تولید شد. اکنون در کنار هر روضه خوانی 5، 6 شاعر قرار دارد.

روضه خوانی مداح خردسال روی آنتن زنده
در این لحظه از برنامه علی اکبر ولی الهی مداح خردسالی که ویدئوهای مداحی او در فضای مجازی پرطرفدار شده است، روی آنتن آمد و دقایقی به مداحی پرداخت.
هلالی درباره این کودک گفت: علی اکبر یک روز آمد در جلسه جلوی همه به من گفت می شود من هم چند خط بخوانم!؟ بعد هم با اعتماد به نفس شروع به خواندن کرد.
وی در پایان اعلام کرد: من اینقدر به مداحی علاقه داشتم. خدا حاج منصور را حفظ کند که ما خواندن را از منبر ایشان یاد گرفتیم. خدا حاج سلیم موذن زاده، آقای آهی را رحمت کند، زنده یادان سیدجواد ذاکر و محسن فیضی هم در این دستگاه زحمات زیادی کشیدند و ما قدردان زحماتشان هستیم.
ضیاء در بخش پایانی برنامه با مهدی خرسندی، مهدی کشاورز حداد، سیدمحمد مسعود صمیمی اردستانی، امیررضا آزادپیما، امیررضا قاضی و میثم شمس ابراهیم آبادی دانش آموزان دبیرستان علامه حلی گفتگو کرد که موفق به ساخت پهبادی به نام «ساحر» شده اند.

گفتگو با دانش آموزانی که پهباد ساختند
آنها درباره ساخته شان اینطور توضیح داده اند که تصمیم گرفته اند پهبادی بسازند که در حوزه های غیرنظامی مثل محیط زیست از جمله تصویربرداری از جنگلها کارآمد باشد. این پهباد سرعت زیادی دارد و ارتفاع پروازی ۵هزار متر دارد.
به گفته این دانش آموزان «ساحر» دارای شعاع عملیاتی 1900 کیلومتری و بیشینه سرعت 180 کیلومتر بر ساعت بوده و 10 ساعت مداومت پروازی دارد. این پهپاد با طول بال 3 و نیم متری و طول بدنه 2 متر و 40 سانتی‌متری، قادر است تا ارتفاع 5 هزار و 500 متری پرواز کند. مأموریت‌های پهپاد ساحر، تصویربرداری، کنترل محیط زیست، کنترل ترافیک و …. اعلام شده است.
«فرمول یک» شنبه تا چهارشنبه ها هر روز ساعت 6:30 تا 8:10 با تهیه کنندگی افشین حسین خانی و با خوانندگی تیتراژ حامد همایون روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا