مگر «ثریا» چه می‌گوید که قربانی مصلحت اندیشی شده است؟

جمعی از مستندسازان کشورمان با نگارش نامه‌ای خطاب به «علی‌عسکری» رئیس سازمان صداوسیما خواستار پخش منظم و بی‌دغدغه برنامه «ثریا» به دور از محدودیت‌ها و مصلحت سنجی‌های کاذب شدند.

 به گزارش هفت راه، جمعی از مستندسازان و فیلمسازان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به واسطه مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر برنامه «ثریا» شده است، نامه‌‌ای را خطاب به علی‌عسکری رئیس رسانه ملی نوشته‌اند که متن کامل آن در ادامه می‌آید:

برادر گرامی جناب آقای علی عسکری

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

مستحضرید که برنامه تلویریونی «ثریا» با شعار بلندِ «دیده‌بانی برای پیشرفت ایران اسلامی» کوشیده است تا با نگاهی علمی، موشکافانه، مخلصانه، منصفانه و بدون محافظه کاری، پشتیبان حقیقی و غیرشعاریِ گفتمان انقلاب اسلامی و مستضعفینِ امیدوار به آرمان های انقلاب باشد. این برنامه، یکی از مصادیق موفقِ اعتماد به جوانان انقلابی در عرصه برنامه سازی تلویزیونی است. نتایج شیرین این اعتماد را می شود در رضایتمندی نخبگان رسانه، امت انقلابی و بویژه رهبر معظم انقلاب مشاهده نمود.

برای نمونه، حضور عمارگونه و تخصص گرایانه ی «ثریا» در مسائل مربوط به «برجام» از یادها نمی رود؛ در دورانی که بازار مواضع و اظهارات مبتنی بر تعلقات حزبی و سیاسی در مورد برجام، داغ بود و فضای رسانه ها سرشار از نگاه های جناحی، این «ثریا» بود که با در پیش گرفتن رویکردی عالمانه و انقلابی، به روشنگری در فضای عمومی و نخبگانی پرداخت.

مع الاسف، چنین برنامه ای با این توفیقات، بارها با برخوردهای پیش بینی نشده و دور از انتظار از جوانب مختلف روبرو شده و مشخصاً متحمل فشار برای تعطیلی یا تعلیق چندباره شده است. مگر «ثریا» چه می گوید که اینگونه باید قربانی مصلحت اندیشی و محافظه کاری شود؟ مگر توجه به مسائل کلان، واقعی، تاثیرگذار و حساس کشور و مردم، در ردیف خطوط قرمز است؟ آیا ورود علمی، کارشناسانه و مخلصانه یک تیم رسانه ای مسلط و قوی به مسائل دشوار و حساس کشور از مسکن گرفته تا بانک ها، از کارآفرینی تا کشاورزی، از صنایع زودبازده تا صنعت هسته‎ای، از اقتصاد دانش بنیان تا نظام سلامت و نشان دادن نقاط ضعف و قوت آنها در زمره ی مباحث ممنوعه است؟

ما از تنگناهای سازمان صدا و سیما و گروکشی ها و توقعات فزاینده مقامات دولتی از این سازمان مطلعیم و می دانیم که چگونه تلاش می کنند تا به لطایف الحیل، رسانه ی ملی را وادار به مماشات و محافظه کاری و در نهایت فروکاستن جایگاهش در قواره ی «روابط عمومیِ صامت و ساکت دولت» نمایند. اما انتظار داریم رسانه ی ملی با تکیه بر پشتوانه ی مردمی و انقلابی اش، در مقابل این فشارها کوتاه نیامده و حیثیت این رسانه ارجمند را پاسداری نماید. به زعم ما، کوتاه آمدن در مقابل فشارهای فراقانونی و تن دادن به تعلیق و تعطیل برنامه هایی نظیر ثریا، به واقع، چشم پوشی از «استقلال رسانه ی ملی» است. اگر بنا باشد با آمدن و رفتن هر دولتی، اولویت ها و رویکردها و جهت گیری های انقلابی رسانه ی ملی، دستخوش استحاله و تقلیل شود، دیگر چه اعتباری برای این چشم بینای نظام اسلامی باقی می ماند؟ از فرازو نشیب های فراوان در مواجهه با برنامه ی ثریا، چنین استنباط می شود که رسانه ی ملی، در برابر چشم غره ها و زیاده خواهی های برون سازمانی، در پی عدول از اصول اساسی خود است.

ما جمعی از مستندسازان و فیلمسازان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، از شما برادر گرامی انتظار داریم با بازنگری در این شیوه برخورد با برنامه هایی نظیر ثریا، قلباً به نیروهای جوان و متخصص انقلابی اعتماد نموده و برادرانه و متعهدانه پشتیبان این حرکت رسانه ایِ امیدآفرین در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران باشید.

توقع حداقلی ما، پخش منظم و بی دغدغه ی ثریا به دور از محدودیت ها و مصلحت سنجی های کاذب و همراهی و مساعدت جنابعالی با عوامل این برنامه است.

برایتان در تحقق آرمان های انقلاب اسلامی، آرزوی توفیق داریم.

امضا کنندگان:
ناصر نادری
محسن یزدی
مصطفی رضوانی
سیدمصطفی سیادت
محمدمهدی خالقی
قربانعلی طاهرفر
هاشم مسعودی
علیرضا باغشنی
امیر داسارگر
تورج کلانتری
جواد رئیسی
هادی حاجتمند
محمدباقر مفیدی کیا
امیر مهریزدان
جواد موگویی
سیدجلال دهقانی اشکذری
میکائیل دیانی
رضا کردلو
محمد ساسان
حسین شیرعلی
حجت الله عدالت پناه
سیدمهدی خیام الحسینی
محمدرضا شیخ بهایی
علی حیاتی
امیر منیری
محسن نقی زاده
محمد صفا
سید مصطفی موسوی تبار
هادی داود آبادی
سیدمهدی جوادی
سیدعباس حسینی
علی بیطرفان
میعاد شیخی
محمدحسین پرتویان
طه محمدی
سیامک مختاری
ایمان گودرزی
حامد بامروت نژاد
ساسان فلاح فر
سیدمحمدحسین هاشمی
محسن اردستانی
محمدحسین غفرانی
محمد عقیلی
محمدمهدی همائی
مهدی شهابی
مصطفی شمس
سیدمحمدرضا هاشمی
محسن عقیلی
محسن اخوان
محمدحسن مددی
حسین شمقدری
مصطفی رمضانخانی
علی پاچانی
علی سلطانی
رضا مسعودی
محسن اسلام زاده
محمدحسین خوش بیان
محمدعلی امیری
شعیب حسینی مقدم
سیدعلی دانش
علی بیدارم
روح الله رفیعی
علی اکبر رحمانی
امیرحسین میرصابری
محسن صادقی
جواد فتحی
امیر عظیمی
رضا اصغرزاده
علیرضا کوشکی
روح الله توکلی
نصرالله یقینی
روح الله قاسمی

سیدسعید طباطبایی
علی الفت
روح الله رحیمی
سعید حسن پور
حامد حجتی
حمیدرضا شیخ باقری
حمید مراوندی
محمدصادق رمضانی
هادی سمیعی
داود احمدی
سعید طالبی
سید رائد امیری تهرانی
سیدمجتبی سیادت
سلمان ابوطالبی
داود جلیلی
مسعود دهنوی
محمد نیک دل
سیدمسعود پرهیزگاری
حسن حبیب زاده
مجتبی خلفیزاده
حسین خداپرست
مهرداد خوشبختی
نوید ناصر
سیدمحمد طباطبایی
محمدحسین بزرگی
محمدمهدی رحیمی
امید مدحج
مجتبی پسته
مهدی سنجرانی
محمد باریکلو
سجاد محمدی
حسین اسدی زاده
یزدان پرونده
محمد بیطرفان

حسین فرقدان

محمدباقر فرهادی
زهره یزدان پناه
مهدیه قطب الدین محمدی
زینب رحمانی

زهره آقایی
فاطمه مرزبان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا