روایت «حادثه پلاسکو» در «سینماحقیقت»

فیلم مستند «پنج‌شنبه‌سوری» نخستین فیلم مستندی است که پیرامون حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در سال ۱۳۹۵ ساخته شده است. این مستند در دوره یازدهم جشنواره سینما حقیقت حضور خواهد داشت.

طبق گزارش رسیده، محمدحسن فردوسی‌زاده، کارگردان فیلم مستند «پنج‌شنبه‌سوری» درباره‌ی محتوای تازه‌ترین اثر خویش می گوید: «پنج‌شنبه‌سوری» روایتی از فاجعه پلاسکو است؛ اتفاقی که در روز پنج‌شنبه اواخر دی‌ماه سال گذشته رخ داد. در این فیلم از زبان آتش‌نشانان اتفاقات تلخ آن روز نقد می‌شود.

فردوسی‌زاده با توجه به مضمون تلخ این فیلم مستند که قرار است برای اولین بار در جشنواره سینماحقیقت به نمایش گذاشته شود، بیان کرد: مستندسازی از موقعیت‌های تلخی که در دنیا اتفاق می‌افتد، برای مستندساز وسوسه‌انگیز و برای مخاطب جذاب است. حادثه پلاسکو هم به دلیل عمق فاجعه و درگیر شدن آتش‌نشانان با این موضوع و اینکه در ایران چنین اتفاقی سابقه نداشته، برای من مستند جذابی بود. در کنار بحث جذابیت که قطعاً در ساخت یک مستند اهمیت دارد، من تعهدی نسبت به این ماجرا احساس می‌کردم.

وی در ادامه عنوان کرد: هر ساله در پایان سال مراسمی را برگزار می‌کنیم که به نوعی بین مردم شادی ایجاد می‌کند، اما به دلیل عدم تدبیر و همچین عدم کنترل به دلیل عدم تسلط بر احساسات و عدم مدیریت شرایط، معمولاً تبدیل به تراژدی می‌شود. درخصوص زندگی روزمره هم دچار چنین مشکلی هستیم؛ یعنی به دلیل عدم کنترل شرایط، دقیق به مسائل نگاه نمی‌کنیم. به همین دلیل از کنار مسائل ساده می‌گذریم. بحث تصادفات جاده‌ای نمونه‌ی آن است که هر سال شاهدش هستیم. به عنوان مثال، به طور میانگین سالانه حدود ۲۰ هزار نفر کشته جاده‌ای داریم که  خیلی راحت می‌توانیم در مقابل این اتفاقات بایستیم.   بحث ساختمان پلاسکو هم همین بود. هنوز هم مسائل ایمنی ساختمان‌های خیابان جهموری و پاساژها رعایت نمی‌شود. همان خیابان جمهوری، پُر از ساختمان‌های ناامنی است که واقعاً ناراحت‌کننده است و اگر اتفاق دیگری همانند پلاسکو رخ دهد، نباید تعجب کرد.

این مستندساز بیان کرد: نسخه‌ای که تحویل جشنواره سینماحقیقت شده، تنها درباره‌ی ساختمان پلاسکو است، اما پایان‌بندی را با توجه به این نکته که ساختمان‌ها ایمنی لازم را ندارند، برداشته‌ایم. پرداختن به ساختمان پلاسکو برای ما صرفاً پرداختن به یک واقعه نبود. هدف این فیلم گذشتن از اتفاقات و بی‌توجهی‌هایی است که از کنار آن عبور می‌کنیم. به هرحال همه‌ شاهد بودیم که نیروهای متخصص ما و آتش‌نشانان عزیزمان چگونه از دست رفتند.

فردوسی‌زاده پیرامون راه‌یابی این فیلم به بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت گفت: جشنواره سینماحقیقت یکی از معتبرترین جشنواره‌ها برای نمایش آثار مستندسازان است. انگیزه  شخصی من به عنوان کارگردان این بود که «پنج‌شنبه‌سوری» دیده شود. البته دیدن این مستند برای من مهم نیست، بلکه دیدن این واقعه مهم است؛   به دلیل اینکه فاجعه پلاسکو یادآوری شده و توجه‌ای هرچند اندک به این مسئله شود. طبیعتاً شرکت در جشنواره‌ای که فیلمسازان علاقه‌مندی در ‌آن شرکت می‌کنند و قضاوت از نگاه همین نسل، تجربه‌ی بسیار خوبی است.

این کارگردان در پایان گفت: من تحصیلاتم در زمینه‌ی ادبیات نمایشی و سینما است و تاکنون چندین فیلم کوتاه و مستند ساخته‌ام. در واقع ما تیمی هستیم که با هم تجربه و همکاری می‌کنیم و به تازگی مستند تازه‌ای را هم شروع کرده‌ایم. عرصه‌ی مستند جذابیت‌های بی‌نظیری دارد و من علاقه‌مند هستم در این حوزه به فعالیتم ادامه دهم و فکر نمی‌کنم عرصه مستند را رها کنم.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا