گزارش گاردین از بحران کتاب‌خوانی

آمار جدید نشان از بحران ادبیات داستانی و سقوط فروش این ژانر به واسطه ظهور تلفن‌های هوشمند دارد.

به گزارش فارس، روزنامه گاردین گزارشی از شورای هنری انگلستان در مورد افت شدید خرید کتب داستانی با ظهور تلفن‌های هوشمند منتشر کرده است.

طبق این گزارش آمار جدید نشان از بحران ادبیات داستانی و سقوط فروش این ژانر را به واسطه ظهور تلفن‌های هوشمند دارد.

در بریتانیا تعداد نویسندگان ادبی که می‌توانند مخارج زندگی خود را از راه نوشتن تامین کنند به شدت کم شده است و این پدیده به شکل نگران‌کننده‌ای در حال گسترش است.

شورای هنری بریتانیا در این گزارش می‌گوید، با سقوط میزان فروش کتاب، نزول قیمت کتاب و پیشرفت‌های فناوری جدید تعداد بسیار معدودی از نویسندگان می‌توانند از عهده مخارج زندگی‌شان برآیند.

در این گزارش آمده که فروش چاپی ادبیات داستانی و نیز قیمت کتاب طی 15 سال گذشته بطور شاخص پایین آمده است. رشد فروش کتاب‌های الکترونیکی در ژانرهای جنایی و عاشقانه به دلیل کمبود ادبیات داستانی ناکام مانده است ازینرو شورای هنر انگلستان قصد کمک به نویسندگان آسیب‌دیده از این پدیده را دارد.

سارا کراون مدیر ادبی شورای هنری انگلستان در این مورد می‌گوید: تا دهه نود میلادی دلیلی برای دخالت این شورا در بخش ادبیات وجود نداشت اما با ظهور اینترنت، سایت آمازون و شبکه‌های اجتماعی و توافقات شبکه‌ای کتاب، این بخش بیشترین تاثیر را پذیرفت و امروزه شرایط ناخواسته‌ای برای نویسندگان حوزه ادبیات داستانی به وجود آمده است. ما قطعا این معضل را حل خواهیم کرد چراکه بسیاری از نویسندگان نخبه در این حوزه هستند که باید برای مردم بنویسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا