خداحافظی شهرام کرمی از دبیری جشنواره شهر

شهرام کرمی در نشست خبری ششمین جشنواره تئاتر شهر با بیان آنکه جشنواره نیازمند تحول است از دبیری این جشنواره پس از شش دوره خداحافظی کرد.

به گزارش هفت راه، نشست خبری ششمین جشنواره تئاتر شهر با حضور شهرام کرمی، دبیر جشنواره، عصر امروز در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.
کرمی در این نشست بخش‌ها و رویدادهای مختلف جشنواره را تبیین کرد. این جشنواره در شش بخش صحنه، کودک و نوجوان، تئاتر دیگر، نمایشنامه‌نویسی، عکس تئاتر، مدرسه تئاتر و نقد صحنه برگزار می‌شود.

کرمی در مهمترین بخش صحبت هایش با اشاره به اینکه اگر جشنواره نقصانی داشته ناشی از مدیریت اوست گفت از دوره‌ ششم آخرین حضورش به عنوان دبیر خواهد بود و این مهم ناشی از نیاز به تحول در جشنواره تئاتر شهر برشمرد.

طبق گفته کرمی بخش نقد به عنوان عنوان جدید دوره ششم، علت برگزاری را ضعف در حوزه نقد با وجود صنوف مختلف برشمرد و گفت سعی دارد از نگاه منتقدان برای پیشبرد تئاتر بهره برد و نگاه علمی در عرصه‌های مختلف تئاتر وارد کند.

دبیر جشنواره با اشاره به حمایت تمام دوره‌ها از گروه‌های جوان تاکید کرد قصد داشته در این دوره گروه‌های حرفه‌ای را درگیر جشنواره کند و با وجود زیرساخت‌های مناسب این مهم به دوره هفتم موکول شده است.

در این جشنواره تنها دو اثر خارج از مجموعه پردیس تهران اجرا می‌شود که نمایش مکعب علی سلیمانی به سبب اشاره آن به زندگی این بازیگر در جوادیه در همان محله اجرا می‌شود و نمایش دیگری که در فضای زندان قصر روی صحنه می‌رود.

وی برگزاری جشنواره در پردیس تهران را یک آرزو توصیف کرد که در نهایت جشنواره به شکل متمرکز و حرفه‌ای در یک مکان مشخص برگزار می‌شود. او درباره فرهنگسراها گفت سالن این مجموعه‌ها چند منظوره بوده و امکانات لازم برای برخی کارها را نداشته و این در حالی بوده که خبرنگاران همواره از اجرا د فرهنگسراها انتقاد می‌کرده‌اند. وی تاکید کرد تمام کارهای جشنواره پس از اختتامیه تحت حمایت جشنواره در پردیس تهران می‌توانند اجرا شوند.

همچنین کرمی وعده داد کتاب تئاتر شورایی به همت آریان رضایی توسط انتشارات افراز به مناسبت دوره ششم جشنواره منتشر می‌شود. جشنواره در 28 آذر در پردیس تهران گشایش و در هفتم دی با حضور نجفی شهردار تهران در پردیس خاتمه می‌یابد.

کرمی درباره نکوداشت داریوش مودبیان، این رویداد را بهانه‌ای برای قدردانی از فعالیت پژوهشی و هنری این هنرمند دانست. وی درباره بلیت نمایش‌ها گفت بیشتر سهمیه به هنرمندان اختصاص یافته و کارهای کودک نیز در اختیار مدارس است، اما بخشی از ظرفیت از فردا توسط سایت تیوال به فروش می‌رسد. دبیر جشنواره درباره بودجه از رقم 550میلیون تومان سخن گفت که 350میلیون هزینه گروه‌ها، 100میلیون هزینه جوایز و 100میلیون هزینه اجراییات شده است. وی تاکید کرد هیچ هزینه بابت مسائل ستادی نشده است کسی در این جشنواره دستمزد نگرفته است.

کرمی درباره تعطیلی سوگواره خمسه علت را عدم تامین اعتبارات دانست و گفت دوره چهارم خمسه سال آینده برگزار می‌شود و هفته آینده نیز فراخوان جشنواره نمایشنامه‌نویسی منتشر می‌شود.
وی درباره تبلیغات شهری نیز از تفاهم با مهندس علیزاده در سازمان زیباسازی شهرداری گفت.

کرمی درباره پردیس صبا نیز گفت مراحل نهایی تکمیل شده است و علت توقف اختلاف میان شهرداری و سازنده است که می‌شود در یک ماه مراحل بهره‌برداری را طی کرد و ابراز امیدواری کرد کار حقوقی آن به زودی حل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا