تجاوز‌های جنسی هالیوود گلدن گلوب ۲۰۱۸ را سیاه پوش کرد

ساعاتی قبل هفتاد و پنجمین دوره مراسم گلدن گلوب با اجرای ست مایرز در سالن هتل هیلتون بورلی برگزار شد. در این مراسم برگزیدگان سال گذشته سینمای جهان از نگاه انجمن خبرنگاران خارجی هالیوود اعلام شدند اما این مراسم مثل همیشه حواشی خاص خودش را هم داشت. اول از همه این که بسیاری از بازیگران و چهره های سرشناس حاضر در مراسم امسال از رنگ مشکی به عنوان لباس استفاده کرده بودند تا از کمپین #Metoo علیه تجاوز جنسی به زنان توسط تهیه کنندگان قدرتمند هالیوود حمایت کنند. تقریبا تمامی چهره های سرشناس این کد رنگی را رعایت کرده بودند از جمله دو بازیگر زن برنده جوایز اصلی فرانسیس مک دورموند و سیرشا رونن که به خاطر فیلم های «سه بیلبورد بیرون از ایبینگ، میسوری» و «لیدی برد» جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن درام و بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم های کمدی یا موزیکال را بردند.

گلدن گلوب 2018

به گزارش هفت راه، لورا درن بازیگر برنده جایزه نقش مکمل زن سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی، الیسون جنی برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن، ریچل بروسناهان برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن سریال کمدی، الیزابت ماس برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن سریال درام و نیکول کیدمن برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی همگی به همین دلیل مشکی پوشیده بودند. جالب این که این موضوع در میان آقایان هم بود و چهره هایی مثل گیرمو دل تورور، سم راکول، عزیز انصاری و ایوان مک گرگور برندگان جوایز کارگردانی، بازیگر نقش مکمل مرد، بازیگر نقش اول سریال کمدی یا موزیکال و بازیگر نقش اول سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی هم در کنار افرادی مثل ست روگن، کامن، فاتح آکین، رابرت پتینوسن، زک افرون، کیت هرینگتون و مایکل کیتون به جز استفاده از کت و شلوار مشکی، از پیراهن مشکی هم استفاده کرده بودند.

گلدن گلوب 2018

اما شاید یکی از عجیب ترین حواشی مراسم به قبل از آغاز آن اختصاص داشت. جایی که LAPD، پلس لس آنجلس دست به اقدام عجیبی زده بود فاصله چهار مایلی تا مراسم را کاملا بسته بود. پلیس وسایل نقلیه حاضران مراسم را چک کرده تا از ورود هر گونه بمب به سالن هتل هیلتون بورلی جلوگیری کند. به گفته شاهدان عینی چند واحد نظامی هم برای حفظ امنیت بیرون سالن استقرار پیدا کرده بودند. جالب این که گیت های بازرسی در خود هتل هیلتون هم بوده و حتی میهمانان هتل وقتی از آسانسور پیاده می شدند و به سمت لابی می آمدند مجبور به گذشتن از گیت بازرسی بودند. گفته می شود تلاش های امنیتی گلدن گلوب حتی از مراسم امی امسال هم بالاتر بوده و پیش بینی می شود این موضوع در اسکار حتی پر رنگ تر شود.

گلدن گلوب 2018

مراسم امسال با کنایه های ست مایرز به اوضاع هالیوود آغاز شد اما مثل سال گذشته که جیمی فالون مجری گری مراسم را بر عهده داشت، گلدن گلوب 2018 هم خوش استقبال و بد بدرقه بود به طوری که هر چه به پایان آن نزدیک می شدیم کمتر به یاد می آوردیم که مجری هم در سالن حضور دارد. مراسم امسال اما بر خلاف سال گذشته که عرصه تاخت و تاز به رئیس جمهور تازه انتخاب شده ایالات متحده، دونالد ترامپ بود، بیشتر به موضوع رسوایی اخلاقی در خود هالیوود می پرداخت. به طوری که اپرا وینفری بازیگر و مجری و چهره شناخته شده آمریکایی که به عنوان برنده جایزه افتخاری سیسیل بی. دومیل روی سن آمده بود سخنرانی قرایی در مورد این موضوع انجام داد و از تمامی قربانیان حوادث اخیر هالیوود به سان قهرمانان یاد کرد. این موضوع در صحبت های قریب به اتفاق برندگان امروز رخ داد. اما وقتی باربارا استرایسند برای اهدای جایزه روی صحنه آمد بلندگوی سالن او را به عنوان کارگردان زنی که برنده جایزه گلدن گلوب شده معرفی کرد. چیزی که در سخنرانی او هم نمایان شد و انتقادات علیه رسوایی های اخلاقی را به سمت اعتراضات تبعیض جنسیتی برد. از سال 1984 که استرایسند توانست جایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را به خاطر «ینتل» ببرد تاکنون هیچ زنی نتوانسته به این جایزه دست پیدا کند.

گلدن گلوب 2018

اما گری الدمن که جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم های درام را برای بازی در نقش وینستون چرچیل فیلم «تاریک ترین ساعت» به خودش اختصاص داده بود قبل از شروع صحبت هایش جمله ای از چرچیل گفت و در ادامه بیان کرد: «اولا و مهم تراز همه می خواهم از وینستون چرچیل تشکر کنم! در این زمانه دیوانه زندگی او به یاد ما می آورد که شجاعت و رهبری در دولت ها چگونه است.» تشکر از چرچیل یکی از عجیب ترین اتفاقات مراسم امسال بود. چیزی که از حیث بی ربط بودن به یک مراسم سینمایی ناخودآگاه خیلی ها را یاد تشکر پائلو سورنتینو از دیگو آرماندو مارادونا اسطوره باشگاه ناپولی در اسکار انداخت.

گلدن گلوب هفتاد و پنجم مراسم خوبی برای شبکه های اینترنتی هم بود. به طوری که برای اولین بار در تاریخ جوایز دو سریال درام و کمدی به ترتیب به «شرگذشت ندیمه» و «خانم میسل شگفت انگیز» رسید که هر دو تولیدات اینترنتی و محصول هولو و آمازون هستند.

در شاخه فیلم های سینمایی اما برنده بزرگ فاکس سرچلایت بود. شرکتی که با جوایز فیلم های «سه بیلبورد بیرون از ایبینگ، میسوری» و «شکل آب» مجموعا شش جایزه را به خودش اختصاص داد. فاکس قرن بیستم و وارنر هم با دو فیلم مهم «پست» استیون اسپیلبرگ و «دانکرک» کریستوفر نولان بزرگ ترین آشرکت هایی بودند که موفق به بردن جایزه نشدند.

گلدن گلوب 2018

در مراسم امسال و در بخش فیلم های سینمایی علیرغم پیش بینی ها «سه بیلبورد بیرون از ایبینگ، میسوری» بزرگ ترین برنده بود. به طوری که چهار جایزه بهترین فیلم درام، بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم درام، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه را به خودش اختصاص داد. اگر مارتین مک دونا می توانست جایزه بهترین کارگردانی را هم ببرد، این فیلم موفق شده بود هر پنج جایزه اصلی موسوم به «بیگ فایو» را به خودش اختصاص دهد. بعد از این اثر دو فیلم «شکل آب» و «لیدی برد» هر کدام دو جایزه بردند و فیلم های مهمی مثل «دانکرک» و «پست» همان طور که اشاره شد دسته خالی مراسم را ترک کردند.

در بخش تلویزیونی گلدن گلوب 2018 شبی خاطره انگیز برای ژان مارک ولی و تیمش در سریال «دروغ های کوچک بزرگ» بود. درام شبکه HBO موفق شد 4 جایزه بهترین بازیگر نقش اول و مکمل زن سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی و بهترین سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی را به خودش اختصاص دهد تا جوایز امشب را جارو کرده باشد. بعد از این مجموعه، دو سریال «خانم میسل شگفت انگیز» و «سرگذشت ندیمه» هر کدام با دو جایزه رتبه های بعدی را به خودشان اختصاص دادند.

با پایان یافتن مراسم گلدن گلوب شاید خیلی ها شگفت زده شدند و خیلی ها هم از این انتخاب ها خوشحال و راضی به خانه رفتند. اما چیزی که قطعی به نظر می رسد این است که از امروز تا اسکار رقابت برای مهم ترین جوایز سینمایی سال حالا چند نامزد جدید پیدا کرده است. رقابتی که برای خیلی ها تبدیل به یک مسابقه دو اسبه بین «دانکرک» و «شکل آب» شده بود حالا دو سه اسب دیگر را هم در کورس می بیند. «سه بیلبورد بیرون از ایبینگ، میسوری» مهم ترین آنها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا