شبنم مقدمی: لهجه‌ام در فیلم «خجالت نکش» اختراع خودمان بود

شبنم مقدمی که امسال با فیلم «خجالت نکش» اولین ساخته فیلمنامه نویس شناخته شده کشور در جشنواره حضور دارد، در «سینما دو» از ویژگی‌های نقش خود، گرفتن دو سیمرغ، ریشه تئاتری‌اش و بازی کردن در نقشی بزرگتر از خود سخن گفت.

به گزارش فارس، دومین ویژه برنامه «سینما دو» برای جشنواره فیلم فجر در حالی جمعه شب با اجرا و سردبیری حامد عنقا روی آنتن رفت که این قسمت از برنامه به علی نصیریان به خاطر چندین دهه حضور پرافتخار در سینمای ایران تقدیم شد.

عنقا در ابتدا با اشاره به اینکه استاد نصیریان امسال فیلم «امپراطور جهنم» را در جشنواره دارند، گفت: امروز دیگر تنور سینمای اهالی رسانه و هنرمندان داغ شده است و حالا می خواهیم با حضور شبنم مقدمی درباره یکی از متفاوت ترین فیلمهای سینمای ایران گفتگو کنیم. امسال تعداد فیلمهای کمدی خیلی کم است و امشب از فیلم «خجالت نکش» حرف می‌زنیم.

وی خطاب به مقدمی افزود: شما قبلا با رضا مقصودی در مقام فیلمنامه‌نویس کار کرده بودید. او حالا اولین فیلمش را ساخته است. کسی که نویسنده‌ای برند به حساب می‌آید و حتما همه فیلم «لیلی با من است» را که او نوشته دیده‌اند. او با سابقه‌ای که دارد یک جورهایی انگار فیلم اولی نیست.

از نقش‌های متفاوت استقبال می‌کنم

مقدمی پاسخ داد: به نکته درستی اشاره کردید. او به نوعی فیلم اولی به حساب نمی آید و سابقه سینمایی اش خیلی زیاد است. این بخت من بود که در فیلم خوب او که فیلمنامه اش را که بر اساس طرحی از همسرش افرا جورابلو نوشته، بازی کنم. صنم از آن نقشهایی بود که بازی به جای آن شانس هر بازیگری است. من از نقشهای متفاوت استقبال می کنم و دوست دارم به جای افراد مختلف زندگی کنم.

این بازیگر درباره بالاتر بودن سن نقش از سن خودش اظهار کرد: این یک تجربه خاص برای هر بازیگری است و من تمام تلاشم را برای ایفای درست نقش کردم. قبلا در فیلم «نفس» هم نقش بزرگتر از خودم را بازی کرده بودم. در این فیلم هم کاراکتر حدود 10 سالی بزرگتر از من است. معمولا برای بازیگران زن سخت است نقش پیرتر از خود را بازی کنند اما این کار برای من یک چالش است.

این فیلم در جایی می‌گذرد که روی نقشه نیست!

وی در پاسخ به این سخن عنقا که معمولا وقتی بحث شخصیت های با لهجه می شود، مقدمی یکی از گزینه هاست، گفت: این فیلم جغرافیای مشخص و معین و واقعی ندارد و می تواند هر جایی باشد. حتی اسمی دارد که در نقشه نیست. برای همین ما نمی توانستیم به سمت جغرافیای خاصی برای لهجه برویم.

مقدمی ادامه داد: من علاقمند قومیت های مختلف هستم و تا جایی که بتوانم سعی می کنم از آنها بیاموزم. چه بخواهم نقشی درباره شان داشته باشم چه نداشته باشم به لهجه شناسی علاقه دارم. این لهجه را هم با کمک آقای مقصودی اختراع کردیم. او در متن فیلمنامه اعرابی را لحاظ کرده بود و بر اساس همان متن این لهجه شکل گرفت.

عنقا در ادامه به این نکته اشاره کرد که تهیه کننده «خجالت نکش» نگاه جدی به گیشه دارد و فیلمهای موفقی داشته است و نظر مقدمی درباره گیشه این فیلم را با توجه به فضای روستایی آن جویا شد.

فیلم خارج از آپارتمان و فضای لاکچری ساختن باب نیست

برنده دو سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: من فکر می کنم «خجالت نکش» جذاب است. چون فیلم خارچ از آپارتمان و اتوبان و شهر و لاکچری ساختن باب نیست و بنابراین روستایی بودن این فیلم یک ویژگی است. اینکه تهیه کننده نگاه به گیشه داشته باشد هم اصلا بد نیست و چرخ این صنعت باید بچرخد. به هر حال فیلم را می سازند تا دیده شود و وقتی فیلمی پرفروش است دیده شده است. درباره «خجالت نکش» هم احساس می کنم این فیلم در گیشه موفق خواهد بود.

مجری «سینما دو» در ادامه گفت: به این خاطر که این فیلم کمدی است نمی ترسید هیات داوران جدی به آن نگاه نکنند؟ به هر حال شما جزو بازیگران خوش شانس هستید و جوایزی که گرفتید به نسبت طول زمانی که به صورت جدی بازیگری می کنید نشان دهنده خوش شانسی هم هست.

شانس من انتخاب‌های درستی بوده که داشته‌ام

مقدمی پاسخ داد: نه نگران نیستم. به این هم فکر نمی کنم که صرفا جایزه بگیرم بلکه امیدوارم کار به درستی دیده شود و ارزیابی صحیحی از آن شکل بگیرد. درباره خوش شانس بودن هم، شاید شانسم در این بوده که انتخابهای درستی داشته باشم. من بیست و چند سالی می شد که تئاتر کار می کردم و نمی خواهم خیلی نقش بخت را در این باره قبول کنم.

وی درباره همبازی شدن با احمد مهرانفر اظهار کرد: آقای مهرانفر از هم ریشه های من در تئاتر است. خیلی خوب است که ما قبل از اینکه جلوی دوربین برویم سابقه اجرا روی صحنه را با هم داشته ایم و اعتمادی بر همین مبنا بینمان وجود دارد. انگار مطمئنیم بده بستان و تعامل درستی صورت می گیرد که در دورخوانی ها به آن رسیده بودیم. این برایم شانس بوده که در چند کار اخیرم پارتنرهای خیلی خوبی داشته ام.

وقتی همبازی‌ام تئاتری است انگار با او فامیلم

بازیگر «آباجان» در پاسخ به اینکه آیا اینکه بازیگر روبرویش تئاتری باشد یا نباشد برایش فرقی می کند یا خیر، تاکید کرد: راستش را بگویم وقتی با بچه های تئاتر همبازی می شوم چون ریشه مان یکی است احساس می کنم با هم فامیل هستیم. البته من مرزی قائل نمی شوم و خطی نمی کشم، معتقدم بازیگر بازیگر است و اگر توانمند باشد ربطی ندارد از کجا آمده است. اما با تئاتری ها انگار شکل یک خانواده هستیم.

مقدمی درباره واکنشهایی که از مخاطبان فیلم جدیدش داشته، توضیح داد: امروز و دیروز بازخوردهای خوبی گرفتم چه از طرف دوستان و همکاران و چه مردم. فردا هم فیلم را با مردم می بینم و امیدوارم آن را دوست داشته باشند. من خیلی برای مردم کار می کنم و احساس می کنم فیلمهایم برای مردم است. هنوز نقدی درباره «خجالت نکش» به من نرسیده است اما اگر برسد حتما می گویم چون صادق هستم.

بازبینی کار را که می‌دیدم می‌گفتم این کیست!؟

وی افزود: اما خودم می توانم خودم را نقد کنم. وقتی در این نقش بازی می کردم و سپس می آمدم و بازبینی کار را می دیدم، شگفت زده می شدم و می گفتم این کیست؟ نگران بودم نکند این ناباوری که در من به عنوان خالق نقش وجود دارد در بقیه هم باشد.

مقدمی در پاسخ به عنقا که البته چنین چیزی می تواند قوت بازیگری هم باشد، تصریح کرد: به هر حال ترسناک است. اعتماد به نفس بودن در این نقش را آقای مقصودی به من داد و من تا لحظه آخر می ترسیدم و با خودم فکر می کردم. واقعا ترس دارد که با خودم بگویم این کسی که در بازبینی ها می بینم شبنم مقدمی هست یا نیست؟ اصلا کدام یک باید اتفاق بیفتد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا