سیاوش طهمورث: یک عده بی‌هنر با لابی به تلویزیون و سینما، سنجاق می‌شوند

من پشت در هیچ اتاقی نمی‌ایستم و مجیز کسی را نمی‌گویم. رشوه به کسی نمی‌دهم؛ من هنرمندی می‌کنم، هرکس هنر مرا می‌خواهد هستم و هرکس نخواهد نیستم.

مشروح این گپ و گفت را در ادامه می‌خوانید:

دنیای با شرافت هنر، دست یک عده بی‌هنر افتاده است

سیاوش طهمورث بازیگر پیشکسوت تلویزیون، تئاتر و سینما درباره اینکه بسیاری از او سوال می‌کنند چرا کم کار شده است، تصریح کرد: تلویزیون و سینما دیگر جای من و امثال من نیست. این دنیای هنرمندی با شرافت، دست یک عده بی‌هنر افتاده که اتفاقاً پرکار هم هستند. دلایل این پرکاری را هم همگان می‌دانند؛ چون این‌ها از عرش اعلا افتاده‌اند پایین و جایشان در تلویزیون و سینماست. ما هنرمند نیستیم و از راه رسیده‌ایم؛ ما را یا راه نمی‌دهند و یا در جلسات‌شان نیستیم که ما را راه بدهند. یا به تعبیر دیگری با برخی‌ها حشر و نشر نداریم که به ما هم کار بدهند.

واقعاً هنرمندی فاخر می‌خواهید یا بی‌هنری و تصویرسازی پوشالی!

وی از مسئولین انتقاد کرد که چرا این دنیای بی‌هنری امروز را در مسیر درست خودش قرار نمی‌دهید، اضافه کرد: هنرمندی داریم که برای اجاره خانه‌اش درمانده و یک عده‌ای در پروژه‌ای 700 میلیون درآمد دارد که هیچ هنری ندارند. ما داریم با هنر این مملکت چه کار می‌کنیم؟! حقیقتاً مقصر همه این اتفاقات، مسئولین هستند. چرا تکلیف خودتان را با سینما و تلویزیون روشن نمی‌کنید. واقعاً هنرمندی فاخر می‌خواهید یا بی‌هنری و تصویرسازی پوشالی! دلمان می‌سوزد که چه آشفته‌بازاری برای هنر این مملکت درست کرده‌اید. می‌گویند هنر مملکت رو به ابتذال است اما آگاهان و مشرفین به پشت‌پرده‌ها می‌دانند که کار از کار گذشته و شرافت هنرمندی فاخر را زیر سوال برده‌اند.

استثنا هم داریم اما استثنا قاعده نمی‌شود

طهمورث با بیان اینکه اگر می‌دانستم تعریف هنر به اینجا می‌رسد، هیچ‌وقت وارد عرصه هنری نمی‌شدم، تأکید کرد: واقعاً دنیای تصویر و هنر این مملکت را در کدام مسیر مدیریت می‌کنیم؟ کدام تئاتر، تلویزیون و سینما! هرکار ضعیف و بدون محتوایی را می‌سازیم و نامش را “سریال” می‌گذاریم. به هر مضمونی می‌گوییم اثر سینمایی که واقعاً سینما نیست. البته استثنا هم داریم اما استثنا قاعده نمی‌شود. به عبارتی در کویر لوت با یک گل حرکت می‌کنیم و می‌گوییم دشت داریم؛ در صورتی‌که کویر است و از دشت خبری نیست. الان به جرأت اعلام می‌کنم اگر 55 سال پیش که پا به عرصه هنر گذاشتم می‌دانستم تعریف هنر به اینجا می‌رسد، هیچ‌وقت فعالیت در عرصه هنری را انتخاب نمی‌کردم. کارهای ضعیف و بدون محتوایی که به نام تئاتر آزاد عرضه می‌شود یا بی‌هنری که در تلویزیون شاهد هستیم.

چرا بازیگری بلد نیستید، گویندگی و خوانندگی هم می‌کنید؟!

این بازیگر سینما و تلویزیون با انتقاد از برخی بازیگران که کارخودشان را به خوبی انجام نمی‌دهند و به سراغ خوانندگی و گویندگی هم می‌روند، افزود: جالب است که بدانید برخی بازیگری خودشان را بلد نیستند، کار گویندگی و خوانندگی هم انجام می‌دهند. واقعاً به کجا می‌روید؟! انگشت شمار کسانی هستند که بالای میلیارد از یک پروژه کاری بدست می‌آورند اما اصلاً نمی‌دانند واژه فاخر در هنرمندی یعنی چه؟ حداقل حقوق خوب دریافت می‌کنند کار خوب هم برای این مردم انجام دهند. از طرفی اجازه بدهند یک هنرمند دیگر که واقعاً به او می‌توانیم بگوییم هنرمند بدون لابی‌گری وارد این عرصه بشود. من شاهدم که جلوی برخی از استعدادها را می‌گیرند.

ترجیح می‌دهم که در این کارها نباشم

وی با بیان اینکه امروز فقط نام ما را به فیلمنامه سریال‌ها سنجاق می‌کنند، خاطرنشان کرد: به من می‌گویند چرا حداقل در رادیو نمایش فعالیت نداری؟ من دوست دارم فعالیت داشته باشم اما وقتی به دوستان ما پیشنهاد می‌دهند از بنده در پروژه‌ها استفاده شود می‌گویند سر ایشان شلوغ است یا ایران نیست و نمی‌تواند در این پروژه حضور پیدا کند. واقعاً چرا آنقدر با من دشمن هستید؟ دوست دارید من کار نمی‌کنم و اصلاً ترجیح می‌دهم که در این کارها نباشم. کار جدیدی هم یاد گرفتند که نام ما را به برخی از کارها و فیلمنامه سریال‌ها سنجاق می‌کنند. برخی از مدیران هم در انتخاب بازیگر دخالت می‌کنند. تا جایی که امروز می‌بینیم آنقدر تماشاگر تلویزیون کم شده که برخی از حرف‌های کاربردی و تأثیرگذار سخنرانان هم به گوش این عده مخاطب نمی‌رسد.

انصاف نیست شرافت هنری‌ام را با پذیرفتن این نقش زیر سوال ببرم

طهمورث در خاتمه با اشاره به رانت‌بازی و رشوه‌‌خواری برای بازیگر شدن، افزود: برخی می‌گویند تهیه‌کنندگان بازیگرانی می‌آورند که بازیگری نمی‌دانند ولی از آشنایان خودشان است، اما من از فضاحتی پرده برمی‌دارم که به رانت‌بازی، لابی‌گری همراه با رشوه‌خواری برمی‌گردد. پیشنهاد هم می‌شود ولی هر نقش بدون هنر و با دستمزد پایینی که اصلاً انصاف نیست شرافت هنری‌ام را با پذیرفتن این نقش زیر سوال ببرم. در حالیکه  به کسی 600 میلیون می‌دهند که وقتی خروجی کار را ببینیم هیچ محتوای هنری از خودش به منصه ظهور نمی‌رساند. از طرفی دیگر آنقدر سریال‌ها بد است که چه انتظاری داریم مخاطب ما را دنبال کند. من خودم این روزها فقط سخنرانی می‌بینم، چراکه سریال‌ها انگار فقط برای پرکردن کنداکتور ساخته می‌شوند و آدم‌های به خصوصی یا کارگردانی می‌کنند و یا بازیگری و به بقیه استعدادها هیچ مجالی برای خودنمایی داده نمی‌شود. مقصر این اتفاقات هم فقط و فقط مسئولین هستند. هر آدمی جائز الخطاست و مسئول باید جلوی خطاها را بگیرد. نه اینکه چشم پوشی کنند و اجازه دهند تعداد فالوور به فیلمنامه سنجاق شود. یا به من می‌گویند چرا با وجود داشتن مدرک کارگردانی، اثری تولید نمی‌کنم. مگر می‌گذارند فیلم بسازم؟! من پشت در هیچ اتاقی نمی‌ایستم و مجیز کسی را نمی‌گویم. رشوه به کسی نمی‌دهم؛ من هنرمندی می‌کنم، هرکس هنر مرا می‌خواهد هستم و هرکس نخواهد نیستم.

امشب تماشاگر اولین قسمت از سریال “راه و بیراه” باشید

براساس این گزارش، مجموعه جدید تلویزیونی “راه و بیراه” به کارگردانی داود بیدل از امشب به روی آنتن شبکه یک می‌رود. این سریال در 30 قسمت 50 دقیقه‌ای تولید شده و داستان چند جوان است که در دوران دانشگاه با هم همکلاسی بوده‌اند. مهدی از شخصیت‌های اصلی سریال که چند سال قبل، برادرش را به علت بیماری از دست داده، همه زندگی‌اش را وقف بچه‌های مناطق مختلف کشور می‌کند. این سریال اپیزودیک است ولی به لحاظ مضمونی موضوعات با هم مرتبط و نزدیک به هم هستند. در کنار سیاوش طهمورث، جعفر دهقان، امیرمحمد زند، اردلان شجاع کاوه، مهتاج نجومی، زهره حمیدی، شهرام عبدلی، محمدرضا رهبری، فلور نظری، آرام جعفری، علیرضا جلالی تبار، حمید ابراهیمی، شهروز ابراهیمی، خسرو احمدی، غلام رضا نیکخواه، اسماعیل خلج، مالک حدپور سراج، حسین توشه، فرهاد بشارتی، هادی دیباجی، ریحانه رضی، وحید شیخ زاده، محمدرضا اکبری، امیر زمستانی، مهشید جوادی وآذین فولادوند در این مجموعه نقش‌آفرینی می‌کنند.

“راه و بیراه” کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیماست که هر شب به جز پنج شنبه‌ها حوالی ساعت 22:15 روی آنتن خواهد رفت و تکرار آن ساعت 1 بامداد و 15 روز بعد پخش می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا