آقای رئیسیان! مگر وقتی مستند ما را ساختید، اجازه گرفتید؟/ «پیراهنی که آید از او بوی یوسفم/ ترسم برادران غیورش قبا کنند»

نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» در واکنش به ادعا‌ی علیرضا رئیسیان نوشت: خودشان در سال ۸۵ مستندی برای تلویزیون ساخته‌اند و بی‌اجازه ما پخش کرده‌اند و پولش را هم به تنهایی از صدا‌و‌سیما گرفته‌اند و خورده‌اند. نوش جانشان!

به گزارش هفت راه، چند وقتی است که خبر ساخت فیلم سینمایی «۲۳ نفر» به کارگردانی مهدی جعفری از سوی سازمان هنری رسانه‌ای اوج منتشر شده است. خبری که بلافاصله با ادعای عجیب علیرضا رئیسیان همراه شد و این کارگردان سینما خود را مالک سوژه معرفی کرد. مدیر روابط عمومی سازمان اوج در پاسخ به این مدعا، توضیحات مبسوطی را ارائه کرد.

حال نویسنده و روایتگر داستان «آن بیست و سه نفر» یعنی احمد یوسف‌زاده در واکنش به صحبت‌های علیرضا رئیسیان یادداشتی را منتشر کرده است.

وی متن خود را با بیت «پیراهنی که آید از او بوی یوسفم/ ترسم برادران غیورش قبا کنند» آغاز کرده و نوشته است: وقتی که به اتفاق آن بیست‌و‌سه نفر، مهمان امام هشتم بودیم و برادرمان آقای مهدی جعفری را به روال همیشگی نشست‌هایمان در جمع خود دعوت کرده بودیم و او هم مثل همیشه آمده بود و ما کتباً از ایشان خواستیم که فیلم سینمایی «آن بیست‌و‌سه نفر» را بسازد و او قبول کرد، هرگز فکر نمی‌کردیم بعد از ۳۰ سال که از آزاد شدنمان می‌گذرد هنوز اسیریم و اختیارمان به جای عراقی‌ها، دست دیگریست و فقط اوست که باید تشخیص بدهد فیلم خاطرات ما را چه کسی می‌تواند بسازد!

یوسف‌زاده با اشاره به ادعای رئیسیان درباره انحصار تصویری «آن بیست و سه نفر» خاطرنشان کرد: تا همین دو هفته پیش مثل قدیمی‌ها فکر می‌کردم آدم زنده وکیل و وصی نمی‌خواهد، آن روز اما با ادعای عجیب ایشان متوجه شدم که نه خیر، در صنعت سینما آدم زنده هم وکیل وصی می‌خواهد!

وی ادامه داده است: من حقوقدان نیستم ولی اینقدر حالیم هست که پخش تصویر هیچ آدم زنده‌ای نمی‌تواند در انحصار آدم زنده دیگری باشد، مگر اینکه صاحب تصویر، قراردادی چرب و دندانگیر بسته باشد و حق و حقوقی هم بابتش گرفته باشد که الحمدلله ما تاکنون آقای رئیسیان را نه دیده‌ایم و نه می‌شناسیم و نه اصولاً قراردادی برای واگذاری حق تصویر بسته‌ایم. خودشان در سال ۸۵ مستندی برای تلویزیون ساخته‌اند و بی‌اجازه ما پخش کرده‌اند و پولش را هم به تنهایی از صدا‌و‌سیما گرفته‌اند و خورده‌اند. نوش جانشان!

نویسنده کتاب «آن بیست‌وسه‌نفر» در بخش دیگری از یادداشت خود آورده است: و اما بعد از آن مستند که مهدی جعفری کارگردانش بود، ارتباط دوستانه ما با این فیلمساز با اخلاق بر قرار ماند و آنچنان دوستی‌مان ریشه دواند که او را یار بیست‌وچهارم نامیدیم. در مراسم غم و شادی‌مان بود و بارها برای دیدنمان به کرمان آمد و در سفر دسته جمعی‌مان به مشهد هم از او دعوت کردیم و خواستیم فیلم سینمایی آن بیست و سه نفر را بسازد. این خواسته مکتوب از سوی آقای جعفری پذیرفته شد و موسسه اوج به تهیه‌کنندگی برادر بزرگوار آقای مجتبی فرآورده پا پیش گذاشتند تا هفته قبل با حضور فرمانده آن بیست و سه نفر – سردار سلیمانی- فیلمبرداری این پروژه کلید بخورد.

وی یادآور شده است: در یکی از رسانه‌ها سخنانی از آقای رئیسیان خواندم با زبانی که زهرش از تازیانه سرباز عراقی سوزناک‌تر بود. سخنانی به شدت توهین آمیز! توهین به قهرمانان وطن که هیچ گناهی جز خلق یک حماسه بزرگ نداشته‌اند و مستحق نیش و کنایه‌های دور از انصاف این آدم نیستند. ما برای آن مستند و برای این فیلم ذره‌ای چشمداشت مادی نداشته‌ایم و نداریم. لااقل درباره اولی خودشان شاهدند!

یوسف‌زاده در پایان آورده است: دوست نادیده جناب آقای علیرضا رئیسیان! از راه دورکرمان صورت ماه‌تان را می‌بوسم و استدعا دارم ما را وارد دعواهای صنفی خودتان که یحتمل بر سر پول است نکنید، به ما تهمت سوژه‌فروشی نزنید و به قول رضا مثقالی قیمت هم رویمان نگذارید که الحمدلله هنوز با این مقولات بیگانه‌ایم .اصلاً بیخیال این نمد و کلاه احتمالی آن بشوید. خیر ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا