برنده جایزه من بوکر2018 مشخص شد

برای نخستین بار نویسنده‌ای از ایرلند شمالی به عنوان برنده جایزه من بوکر ۲۰۱۸ انتخاب شد.

به گزارش مهر به نقل از بوک سلر، آنا برنز به عنوان برنده جایزه من بوکر ۲۰۱۸ معرفی شد و نام خود را به عنوان نخستین نویسنده از ایرلند شمالی که این افتخار نصیبش شده، ثبت کرد.

وی برای رمان «شیرفروش» این جایزه را دریافت کرد. این رمان در شهری از ایرلند شمالی می‌گذرد و درباره یک دختر کم سن است که با مردی آشنا و مجبور می‌شود با او ارتباط برقرار کند. جایگاه مرد در جامعه این دختر را مجبور به تحمل وی می‌کند و دختر به دلیل تهدیدهای وی در فضایی ناامن به سر می‌برد.

برنز هفدهمین زنی است که در تاریخ ۴۹ ساله اهدای جایزه من بوکر، آن را به خانه می‌برد و جایزه ۵۰ هزار پوندی این رقابت را دریافت می‌کند.

گروه داوران از این اثر به عنوان اثری اعجاب انگیز یاد کردند.

این داستان که از زبان اول شخص روایت می‌شود موفق شد تا رمان «همه چیز در زیر» نوشته دیزی جانسون ۲۷ ساله را که جوان‌ترین نامزد جایزه من بوکر در طول تاریخ اهدای آن بود و شانس زیادی برای دریافت جایزه داشت، پشت سر بگذارد.

دیگر نامزدهای نهایی جایزه من بوکر ۲۰۱۸ «واشنگتن سیاه» نوشته اسی ادوگیان از کانادا، «اتاق مارس» نوشته ریچل کوشنر از آمریکا، «فراداستان» نوشته ریچارد پاورز از آمریکا و «برداشت طولانی» نوشته رابین رابرتسون از بریتانیا بودند.

«شیرفروش» چهارمین رمان برنز است. این نویسنده سال ۱۹۶۲ در بلفاست متولد شده است.  او نخستین رمانش را با عنوان «هیچ‌ ‌استخوانی» سال ۲۰۰۱ منتشر کرد و ۶ سال بعد رمان «تعمیرات جزیی» را راهی بازار کتاب کرد. «تقریبا قهرمان» رمان کوتاه او نیز سال ۲۰۱۴ به بازار آمده بود.

کوامی آنتونی آپیا که ریاست این دوره جایزه من بوکر را برعهده داشت گفت یک چیز شگفت‌انگیز درباره این کتاب جنس زبان آن بود و این کتاب به نحوی شگفت‌انگیز از زبان زنی بیان شده که در یک جامعه تقسیم شده زندگی می‌کند. برنز در این رمان نامی برای شخصیت‌هایش تعیین نکرده و حتی راوی داستان از خودش به عنوان خواهر وسطی یاد می‌کند. نویسنده کتاب چندی پیش در مصاحبه‌ای درباره کتابش گفته بود این کتاب به اسم‌ها کاری ندارد.

در فهرست اولیه جایزه من بوکر ۲۰۱۸ که دربرگیرنده نام ۱۳ اثر بود، ۶ نویسنده از بریتانیا، سه نویسنده از آمریکا، دو نویسنده از ایرلند و دو نویسنده از کانادا جای داشتند.

جایزه من بوکر از سال ۱۹۶۹ اهدا می‌شود واز مهمترین جوایز ادبی بریتانیا و جهان انگلیسی زبان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا