ده‌نمکی: فوت و فن فیلم پرفروش ساختن را بلدم/ «اخراجی ها» اولین کمدی جنگی سینمایی ایران است/ هیچ وقت فیلمتان را در جشنواره با منتقدان نبینید

در دومین روز از پانزدهمین جشنواره فیلم «مقاومت» کارگاه «انتقال تجربه» با محوریت جذب مخاطب در سالن شماره دو سینما فلسطین برگزار شد.

به گزارش مهر، عصر چهارشنبه ۷ آذرماه مسعود ده نمکی کارگردان فیلم «اخراجی ها» که به عنوان استاد در کارگاه «انتقال تجربه» حاضر بود، گفت: جذب مخاطب و ساخت فیلم پرفروش یک فن و فوت در سینما است که با جرات می گویم من این فن و هنر را بلدم.

وی افزود: من ذاتا یک ژورنالیست هستم و همین تخصص در سینما به من کمک کرده است. من در ابتدا شب نامه منتشر می کردم و خودم سه چهارتا کپی از آنها گرفته و به ست مردم می رساندم و بعد این شب نامه ها توسط مردم تکثیر می شد و می دیدم که چطور سه چهار کپی من در دست مردم می شود سه چهار هزارتا.

این فیلمساز درباره دلیل اقبال مردم به این اتفاق را اینگونه تشریح کرد: من حرف خود مردم را می نوشتم. من از آن روزها یاد گرفتم که هر حرف را باید در زمان خودش بزنید نه کمی قبلتر یا بعدتر.

ده نمکی افزود: ما در دهه هفتاد در مورد اشرافی گری می نوشتیم و با ما برخورد می شد ولی تازگی ها همه دادشان از این قضیه درآمده است. یادتان باشد گفتن حرف متفاوت تاوان دارد ولی شما باید مطالبات مردم را بدانید و حرف آنها را بزنید و برای شنیدن حرف مردم و دانستن دغدغه آنها باید بین آنها باشید.

کارگردان سه گانه «اخراجی ها» بخش دیگر صحبت هایش را به سینمای دفاع مقدس اختصاص داد و گفت: کار در حوزه سینمای دفاع مقدس سخت و پیچیده است زیرا با کلیشه های واحدی سروکار داریم. من وقتی «اخراجی ها» را ساختم و اکران کردم با نقدها و مقاومت های زیادی روبرو شدم اما مردم فیلم را پسندیدند و برای دیدن آن به سینما رفتند و بلیت خریدند. بعد از آن همه مقاومت در مورد فیلم «اخراجی ها» امروز همه این فیلم را پذیرفته اند و اینکه یادشان آمده در دسته خود یک مجید سوزوکی داشته اند.

ده نمکی درباره اینکه خیلی ها می خواستند جلوی اکران فیلمش را بگیرند نیز بیان کرد: خیلی ها با فرماندهان جنگ نامه نگاری کردند تا جلوی اکران فیلم را بگیرند ولی وقتی استقبال مردم را دیدند متوجه شدند که چقدر راه را اشتباه رفتند.

وی «اخراجی ها» را اولین کمدی جنگی سینمایی ایران دانست و گفت: «لیلی با من است» فیلم کمدی بود اما درباره جنگ نبود و فقط درباه آدم ترسویی بود که از جنگ می ترسید.

ده نمکی در پایان کارگاهش خطاب به کسانی که می خواهند فیلم بسازند و در جشنواره ها شرکت کنند، گفت: هیچ وقت فیلمتان را در جشنواره با منتقدان نبینید چون آنها شما را ناامید می کنند. منتقدان بخشی از مخاطبان شما هستند ولی همه آنها نیستند پس فیلمتان را با مخاطبان مختلف ببینید و از واکنش مخاطبانتان برآیند بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا