تهیه‌کننده «گرگ وال‌استریت» به‌خاطر پولشویی دستگیر شد

 آژانس ضد فساد مالی مالزی امروز (پنج‌شنبه 13 تیر) اعلام کرد «رضا عزیز» پسرخوانده «نجیب رزاق» نخست‌وزیر پیشین این کشور و تهیه‌کننده فیلم‌های هالیوودی را به جرم فساد مالی و پولشویی بازداشت کرده است.

بازرسان آمریکایی می‌گویند «رضا عزیز» تهیه‌کننده، از طریق شرکت فیلمسازی‌اش «تصویر گرانیت سرخ» پول مسروقه از شرکت توسعه استراتژیک مالزی را برای ساخت فیلم‌های هالیوودی چون «گرگ وال‌استریت» به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» هزینه کرده است.

«لطیفه کویا» رئیس کمیسیون ضد فساد مالزی اعلام کرد که «رضا عزیز» بخاطر فساد مالی بازداشت شد اما با سپردن وثیقه آزاد شد.

خانم کویا در این مورد گفت: او باید اعلام حضور کند زیرا فردا قرار است در دادگاه تفهیم اتهام شود و این مورد مشمول معاهده سال ۲۰۰۱ مبنی بر «مبارزه با پولشویی» «مبارزه با حمایت مالی از تروریسم» و «مبارزه با درآمدهای حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی» می‌شود.

گرگ وال استریت فیلمی زندگینامه‌ای بر پایه زندگی جردن بلفورت در گونه کمدی سیاه است. مارتین اسکورسیزی کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد. ترنس وینتر فیلمنامه را نوشته و لئوناردو دی‌کاپریو با حضور همبازی‌هایی چون جونا هیل، ژان دوژاردن، راب رینر، کایل چندلر و متیو مک‌کانهی، در نقش بلفورت بازی می‌کند.

این فیلم پنجمین همکاری اسکورسیزی و دی‌کاپریو و دومین همکاری اسکورسیزی و وینتر بعد از سریال امپراتوری بوردواک را رقم می‌زند. گرگ وال استریت، داستان یک دلال سهام نیویورکی است که از همکاری در رسیدگی به پرونده کلان عدم شفاف‌سازی مالی اجتناب می‌کند که فساد در وال استریت، سیستم بانکداری یکپارچه و نفوذ جنایتکاران هم بخشی از آن است.

«گرگ وال‌استریت» نه‌تنها تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم اسکورسیزی در گیشه شد بلکه توانست نظر منتقدان را نیز به خود جلب کند. این فیلم داستان از صفر به قله رسیدن دلال سخت کوشی است که اواخر دههٔ ۸۰ وارد این بازار شده و با این بدشانسی مواجه می‌شود که جواز خود را در روز دوشنبه سیاه، روز بزرگترین سقوط اقتصادی بعد از دههٔ ۲۰، به دست می‌آورد. او شغل خود را از دست می‌دهد اما مجدداً به عنوان یک تامین کننده‌ وارد بازار سهام کم ارزش می‌شود. در این گوشه تاریک بازار اقتصادی کلاهبرداری به وفور دیده می‌شود و بلفورت با موج همراه می‌شود تا به ثروت برسد.

جالب اینکه «لئوناردو دی‌کاپریو»، «مارتین اسکورسیزی» و «جویی مک‌فارلند» نیز در کنار «رضا عزیز» دیگر تهیه‌کنندگان فیلم «گرگ وال‌استریت» بوده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا