3 فیلمنامه جدید از استنلی کوبریک کشف شد

«کوبریک» که به عنوان یکی از بزرگترین اساتید سینمای جهان و یک هنرمند بصری شناخته می‌شود، در طول دوران حیات خود تنها 13 فیلم بلند سینمایی ساخت و حالا بخش‌هایی از سه فیلم‌نامه ناتمام نوشته او کشف شده که به موضوعاتی چون ازدواج، حسادت و خیانت می‌پردازد.

او در سال 1954 تا 1956 نگارش این فیلمنامه‌ها را آغاز کرده است، زمانی که با همسر دومش روتا سوبوتکا که یک بازیگر هم بود، مشکلات و اختلافات زیادی داشت.

یکی از این فیلمنامه‌ها «مرد متأهل» نام دارد که دارای 35 صفحه متن تایپ شده است و در صفحات دیگر دست نوشته‌هایی به صورت دستی و با مداد وارد شده است. فیلمنامه دیگر «ازدواج فوق‌العاده» است، که شامل یادداشت‌هایی دستی و 7 صفحه توضیحات صحنه‌ها می‌شود و سومین فیلمنامه با نام «حسادت» دارای 13 صفحه متن تایپ شده و دست نوشته است و داستان آن درباره حس انزجار میان یک زوج است.

فیلم «راه‌های افتخار» به عنوان اولین درام جنگی کلاسیک «کوبریک» یکی از قدرتمندترین فیلم‌های ضد جنگ تاریخ سینماست و همچون فیلم حماسی «اسپارتاکوس» از شاهکارهای سینمایی محسوب می‌شوند که در هر دو «کرک داگلاس» نقش‌آفرینی کرده است. «کوبریک» با ساخت فیلم «2001: اودیسه فضایی» نیز مرزهای جدیدی را در استفاده از جلوهای بصری در سینما تعریف کرد.

«ناتان آبرامز» پروفسور مطالعات فیلم در دانشگاه «بنگر» که یکی از متخصصین پیشگام سینمای «استنلی کوبریک» است گفت از شنیدن پیدا شدن این مطالب جدید هیجان زده‌ام و نمی‌دانستیم چنین حجم زیادی از مطالبی از «کوبریک» باقی مانده باشد. این‌ها پروژه‌هایی هستند که «کوبریک» قصد ساخته آنها را داشته است و در مطالبی که تاکنون درباره او خواندم هیچ ارجاعی از این مطالب جدید نشده بود.

او همچنین ابراز ناامیدی کرد که این اطلاعات پس از به پایان بردن نگارش کتاب جدیدش «چشمان کاملاً بسته: استنلی کوبریک و ساخت آخرین فیلمش: چشمان کاملاً بسته» کشف شده است. این کتاب که به صورت مشترک به قلم «ناتان آبرامز» و «رابرت کولر» نوشته شده تا اواخر همین ماه میلادی از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر می‌شود.

«لولیتا»، «دکتر استرنجلاو»، «پرتقال کوکی»، «بری لیندون»، «درخشش» و «غلاف تمام فلزی» از دیگر آثار شاخص این کارگردان بزرگ سینماست.

منبع: خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا