برگزیدگان دوازدهمین جشنواره فیلم عمار مشخص شدند/ افتخار بزرگی است که در یک جشنواره مردمی شرکت کنیم اینجا به خیلی از جاهای دنیا می‌ارزد

مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» ضمن معرفی برگزیدگان این رویداد با نکوداشت مسعود جعفری جوزانی برگزار شد.

به گزارش مهر، مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره فیلم «عمار» امشب جمعه ۲۴ دی ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

این برنامه راس ساعت ۱۸:۳۰ با قرائت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد.

در آغاز برنامه، ویدئویی از خلاصه آیین افتتاحیه این دوره از جشنواره پخش و بریده‌ای از برنامه‌های اجرا شده در طول برگزاری جشنواره دوازدهم مرور شد.

اجرای این مراسم را مانند آیین افتتاحیه، محمدرضا شهبازی برعهده داشت.

بخش اول اهدای جوایز

در ابتدای این مراسم محمدرضا شهبازی ضمن خوشامدگویی به حضار بخش اول جوایز را اعلام کرد.

در بخش مستند نهضت جهانی مستضعفین، لوح افتخار به «رقصنده با گرگ‌ها» به کارگردانی مهدی افضل‌زاده رسید.

در این بخش هیات داوران هیچ فیلمی را شایسته فانوس ندانستند.

در بخش مدافعان حرم لوح افتخار به «آقای اصغر اکبر من» احمد عبدالرحیمی و «ژنرال» مهرداد یوسفی تعلق گرفت.

فانوس این بخش به «محاصره ۳۶۰ درجه» به کارگردانی حامد هادیان رسید.

مهرداد یوسفی در این بخش گفت: این مستند درباره نجات اربیل است، هفته قبل در سالگرد شهادت حاج قاسم مسئولان سلیمانیه عراق یادواره بزرگی را برای سردار سلیمانی برگزار کردند که خیلی از چهره‌های بزرگ این شهر در این مراسم حضور داشتند این جایزه‌ام را به مردم کردستان عراق تقدیم می‌کنم. در آنجا بیش از پنج هزار نفر در سالن حضور پیدا کردند و از مقام سردار سلیمانی تقدیر کردند.

در بخش حافظه ملی لوح افتخار به دو مستند «نائب الامام» به کارگردانی محمدعلی یزدانی و “جستجوگر” ساخته محمدمهدی ابراهیمی نصر اهدا شد.

فانوس این بخش به «پسر طلایی» ساخته عباس وهاج رسید.

در بخش تاریخ فرهنگی اجتماعی و دفاع مقدس لوح افتخار به دو مستند «شهرک دارخویین» به کارگردانی سیدمجتبی خیام الحسینی، «آورتین‌» حسن وزیرزاده و «زنان جبهه شمالی» ساخته محمد مجیدپور رسید.

فانوس این بخش به مستند «کد ۰۲۴» ساخته عبدالرضا رحمانی نسب اهدا شد.

هشدارهای رضا برجی

در ادامه مراسم رضا برجی مستندساز باسابقه و از اعضای هیات داوران در این بخش گفت: این جشنواره یک سر و گردن از بقیه دوره‌ها بالاتر بود، اما کار مستند این نیست که فقط یک بخشی را نشان بدهید و تنها دوربین به دست بگیرید. دوستان حتماً فرم را رعایت کنید و متون تخصصی آن را بخوانید.

وی در ادامه گفت: متاسفانه ما در طول یک دهه به بیانیه مهمی که رهبر عزیزمان با نام گام دوم انقلاب صادر کردند توجه نکرده‌ایم، در حقش جفا شده در حالی که مقام معظم رهبری چندین بار گفته‌اند که به این بیانیه توجه کنید. از دولت قبل که انتظاری نداشتیم چون اصلاً، اصل این قصه را قبول نداشت و به آن توجه نمی‌کرد. اگر قبول داشتند که وضع ما این نبود.

برجی تاکید کرد: اگر ما نقشه راهی برای آینده می‌خواهیم باید به این بیانیه توجه کنیم. در همه مسایل روز به روز همه چیز بدتر می‌شود. گاهی کج فهمی می‌کنیم، فضای مجازی را جدی نمی‌گیریم. با این فضا با جوک برخورد می‌کنیم. این فضا متفاوت و یک اتوبان دو طرفه است، کشورهای دیگر از این فضا استفاده می‌کنند اما ما جا مانده‌ایم. پس مسئولان جشنواره باید در این باره تصمیم بگیرند و قسمتی را برای بیانیه گام دوم انقلاب در نظر بگیرند. من نسبت به آینده هشدار می‌دهم. بیانیه گام دوم انقلاب را جدی بگیریم.

روایت‌هایی از یک امام جمعه

در بخشی از این مراسم خانم جنیدی همسر شهید روی صحنه آمد و بیان کرد: ابتدا یادی می‌کنیم از شهدای عزیز، شهید حاج قاسم و همه شهیدان گرانقدر انقلاب.

وی افزود: در اصل ویژگی‌های حاج آقا جنیدی امام جمعه رودسر این بود که، از آنجایی که نگاه او نسبت به زن نگاه ویژه‌ای بود، به زن اهمیت می‌داد، یکی از ویژگی‌های مهم حاج آقا اهمیت زیاد او به خانواده بود. بعد از پیروزی انقلاب، او گفت زن‌ها باید از جهت علمی، فرهنگی و.. رشد کنند چون انقلاب نیاز به زن دارد. چون پیش از آن ارزش زن حفظ نمی‌شد.

این مادر شهید افزود: پس ما باید ارزش زن بودن خودمان را بشناسیم. ما در همه جا حضور داشتیم هم کارهای فرهنگی و هم در تدارکات بودیم. سال ۶۵ به این فکر می‌کردیم که چرا ما نتوانیم به جبهه برویم تا کار مفیدی کنیم. ما خانم‌ها را در جهاد ثبت‌نام کردیم، آشپزخانه‌ای در هویزه تحویل حاج آقا دادند که خانم‌ها برای هزار نفر غذا درست می‌کردند.

وی ادامه داد: در هویزه به خانم‌ها گفتم اگر در منزل خودتان می‌خواستید مهمان داری کنید خیلی فعالیت می‌کردید و خسته می‌شدید ولی چه چیزی باعث شده که برای هفتصد هشتصد نفر ناهار و شام درست می‌کنید ولی خسته نیستید، جنگ ما اینچنین با این نیت‌های خالص پیش رفت. تنها سلاح نبود که به ما کمک کرد، همه رزمندگان حرکت می‌کردند، عزیزان ما به قدری خدایی بودند که غیرقابل توصیف است. معنویت زیادی در آنجا بود. ما برنامه‌های گوناگون فرهنگی و دعایی حین آشپزی داشتیم، خانم‌ها هشت ماه کار کردند بدون اینکه اخمی کنند، ما از ساعت سه نیمه شب بلند می‌شدیم تا برای اولین گروه غذا درست کنیم. بعد از این حاج آقا به حوزه علمیه خواهران توجه داشتند و این حوزه را در سال ۶۷ در رودسر تاسیس کردند، بعد از ارتحال حاج آقا حوزه علمیه‌ای در پیشوا تأسیس کردیم. از این جهت ایشان خیلی به زنان اهمیت می‌دادند، ایشان خدامحور بود و برای مردم حرکت می‌کرد، حاج آقا می‌گفت خدایا من را به جهنم ببر ولی از آنجایی که مردم خوب هستند، آنها را به جهنم نبر.

رفع نگرانی درباره سلامت نادر طالب‌زاده

در بخشی از این مراسم محمدرضا شهبازی درباره حال جسمانی نادر طالب‌زاده دبیر این رویداد بیان کرد: طبق اطلاعی که پیدا کردم آن خطر شدید برای ایشان رفع شده اما همچنان در بیمارستان بستری هستند.

در بخشی از این مراسم با پخش ویدئوی کوتاهی یاد زنده‌یاد علی سلیمانی بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما گرامی داشته شد.

بخش دوم اهدای جوایز

بعد از پخش کلیپی درباره زنده‌یاد علی سلیمانی، جوایز بخش ملت قهرمان اهدا شد.

در این بخش لوح افتخار به «به رنگ مریم» حمید اکبرپور و «اباشه» میثم جهان‌بین تعلق گرفت.

در این بخش هیات داوران فیلمی را شایسته فانوس ندانستند.

در بخش جنگ اقتصادی لوح افتخار به «گنج پنهان» مظفر حسین‌خانی و «اکسیل نیهیل‌» به پژوهشگری محمدحسن نیرومند رسید.

فانوس این بخش به «بی‌بی» به کارگردانی امیراطهر سهیلی اهدا شد.

محمدحسن نیرومند بعد از دریافت لوح تقدیر خود گفت: قبل از اینکه این مستند را آغاز کنیم فکر می‌کردیم راه‌حل های اقتصادی راحت است اما بعدها فهمیدیم بسیار پیچیده است حتی می‌بینیم بین اساتید اختلاف نظرات جدی وجود دارد. اما حاکمیت باید یک پاسخ علمی برگزیند. در ماجرای حذف ارز ۴۲۰۰ خیلی از متخصصان نگران هستند آقای رییسی امیدوارم پاسخی به این مسأله داده شود تا به نفع مردم باشد.

این مستندساز ادامه داد: آقای رییسی، آقای خاندوزی، آقای میرکاظمی ما به خاطر اینکه حس می‌کردیم این مردم درد دارند به سراغ ساخت این کار رفتیم امیدوارم شما هم بتوانید وظیفه خود را به درستی انجام بدهید و پس فردا شرمنده مردم نشوید.

بعد از سخنان این مستندساز، شهبازی در مقام مجری با کنایه به یک انتصاب جنجالی این روزها گفت: آقای نیرومند به مشکلات چندبعدی مملکت اشاره کردند و برای همین هم ما مدیران چند بعدی هم داریم. یک مدیر هم رئیس صداوسیما می‌شود و هم مدیر یک هلدینگ! مشکلات چند بعدی با این مدیران چندبعدی حل می‌شود!

در ادامه لوح افتخار بخش رویای ایرانی به «رفاقت هایتک» رسید.

در این بخش هیچ فیلمی شایسته فانوس نبود.

لوح افتخار بخش نقد درون گفتمانی «آدرس غلط» ساخته محمدهادی اینانلو رسید.

اینانلو بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: این مستند به واسطه آدرس غلطی که داده می‌شد و می‌گفتند کلید حل کشور در نیویورک و لوزان است، ساخته شد. اما برای حل مشکلات باید نظام بانکداری اصلاح شود.

دیگر لوح افتخار این بخش به «بلوار اتحاد» ساخته صادق زارع اهدا شد.

فانوس این بخش به «نان گزیده‌ها ۲» به کارگردانی محمدرضا حاج محمدحسینی تعلق گرفت.

حاج محمدحسینی گفت: این جایزه متعلق به همه کارگران، روحانیون، دانشگاهیان و اهالی رسانه که این جریان مطالبه گری مومنانه را راه انداختند، آنها گرچه تهدید شدند و هزینه دادند اما ناامید نشدند.

زارع هم مطرح کرد: مستند ما درباره مطالبه گری است، مصطفی نوروزی یکی از مطالبه‌گرانی است که ما در این مستند به سراغش رفتیم. او رفاه را آن گونه که مد نظر خودش است به محله خود آورد.

معرفی اکران‌کننده مردمی برتر

در بخش دیگری از این مراسم زهرا آراسته‌نیا به عنوان اکران کننده مردمی برتر شناخته شد.

او نشان شهید سیاح را دریافت کرد و بعد از دریافت جایزه‌اش، شعری را از سروده‌های خود خواند.

آیین نکوداشت مسعود جعفری جوزانی

در بخش دیگر از این مراسم از مسعود جعفری جوزانی کارگردان «در چشم باد»، «شیر سنگی» و… تجلیل شد.

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما سخنران ویژه این بخش از برنامه بود که در سخنانی از لزوم بازگشت به مردم گفت.

در این بخش مادر شهیدان خالقی‌پور، پیمان جبلی رییس صدا و سیما و امرالله احمدجو کارگردان «روزی روزگاری» برای تجلیل از مسعود جعفری جوزانی روی صحنه رفتند.

در این بخش مجری گفت: دکتر جبلی قول کار در صدا و سیما را می‌گیرند و می‌گویند صدا و سیما منزل خودتان است و به آن تشریف بیاورید

امرالله احمدجو در این بخش به بهانه بزرگداشت مسعود جعفری جوزانی در سخنانی کوتاه گفت: وجه مشترک ما حوصله مشترکی است که هر دوی ما به دلیل سلیقه و نوع تربیت داریم، امیدوارم باز هم سرزنده و چالاک آثار ارزشمند تولید کنند.

مسعود جعفری جوزانی هم مطرح کرد: افتخار بزرگی است که در یک جشنواره مردمی شرکت کنیم اینجا به خیلی از جاهای دنیا می‌ارزد، اوایل انقلاب اراده‌ای داشتیم که فکر می‌کردیم می‌توانیم کوه را جا به جا کنیم، اما آن بچه‌ها را یواش یواش ناامید کردند.

وی گفت: اینجا آمدم تا بگویم خودم را نه هنرمند می‌دانم نه شایسته پاداش، خدمت رسیدم به تمام کسانی که به هر دلیلی به مدریت فرهنگی کشور منصوب شدند بگویم زندگی شکننده و ناپایدار است، همه ما حتی شما که قرعه به نام تان افتاده و چند روزی بر مسندی هستید، زمان شتاب ناک است، دلم می‌خواهد به آنها یادآوری کنم و از کسانی که سال‌هاست راه تنفس را بر هنرمندان جوان و استعدادهای کشور بستند و هم کیشان و بستگان خود را برگزیدند و زانوی مرگ‌بار خودشان را روی گلوی هنرمندان گذاشته‌اند خواهش کنم این زانوی مرگ‌بار را بردارید، هنر و هنرمند نیاز به آزادی و تنفس دارد، هوای تازه می‌خواهد.

این کارگردان پیشکسوت افزود: تمنا می‌کنم بدانید این چند روز گذراست، اگر می‌خواهید نامی و نه ننگی از شما به جا بماند این چند روز را مغتنم بشمارید به اسم ملت سرافراز اعتماد کنید و بگذارید استعدادها رشد کنند. ممنوع القلم کردن اهل دل کار خوبی نیست، چرا نمی‌گذارید جبار اذین حرفش را بزنید، چرا یک فرد تحصیلکرده نباید حق بیان اعتقادات خود را نداشته باشد. به امید آنکه کلمه کاری افتاد و قبل از مرگ شاهد باشیم که در وطنم سفره‌ای خالی نیست، کودکی به خاطر بیماری از بیمارستان منع نشده، امکان مساوی رشد و بالندگی برای هر ایرانی موجود است.

بخش سوم اهدای جوایز

در ادامه این مراسم و در سومین بخش معرفی برگزیدگان لوح افتخار در بخش جنگ نرم به «کودتای لیتیومی» ساخته سجاد رضازاده رسید.

فانوس این بخش به «قیچی تیز» به کارگردانی علیرضا باغشنی تعلق گرفت.

در بخش تیزر فرهنگی لوح افتخار به «صاحبخانه خوب» به کارگردانی محمدحسین امانی و مجموعه آثار «برای ایران» ساخته محمد عقیلی رسید.

در این بخش هیات داوران فانوسی را اهدا نکردند.

در بخش داستانی کوتاه لوح افتخار به «کوچه‌های خراسان» ساخته سجاد انتظاری اهدا شد.

انتظاری بیان کرد: در جلسه امشب آقای جبلی حضور دارند که حضور مغتنمی است، ما در استان‌ها با بودجه محدودی که داریم سعی می‌کنیم کارهای متنوع مردمی تولید کنیم. از شما خواهش می‌کنم این ظرفیت‌ها را در استان‌ها بیشتر ببینید. ما در حوزه هنری استان کارهای متنوعی داشتیم. در حوزه زیست بوم خراسان رضوی بحث حماسه را در اولویت کارهای خود قرار دادیم. از همین‌جا از شما دعوت می‌کنم تا به ما کمک کنید، دشمن روی القای حس ناامیدی تمرکز کرده، هدف ما این است که کمکی کرده باشیم.

فانوس این بخش به «نگین سلیمان» ساخته محمد امین امامی تعلق گرفت.

در بخش فیلم داستانی بلند هیات داوران ضمن انتقاد از مقوله ضعف پژوهش و کم‌توجهی به مقوله درام در فیلم‌های داستانی و شایسته ندانستن هیچکدام از فیلم‌ها برای دریافت فانوس بهترین فیلم، لوح افتخار بهترین بازیگری را به گلاره عباسی برای “دختر ایران” اهدا کردند.

لوح بهترین فیلمبرداری هم به هاشم مرادی برای «تروا» رسید.

لوح افتخار بهترین صدابرداری هم به حسین بشاش برای «تروا» رسید.

هیات داوران فانوس بهترین کارگردانی را به «دختر ایران» ساخته سیدجلال دهقانی اشکذری اهدا کردند.

جایزه ویژه دبیر جشنواره هم به «تروا» ساخته محمد علیزاده‌فر رسید.

محمد علیزاده‌فر بیان کرد: ساخت این فیلم را مدیون خیلی‌ها هستیم. از همسر و دخترم که سه سال سخت را تحمل کردند، تشکر می‌کنم. از همه دوستانی هم که در ساخت این فیلم در کنارم بودند، خیلی ممنونم.

در ادامه این مراسم پسر شهید صدرزاده شعری را خواند.

اکران فیلم داستانی “تروا” پایان‌بخش آئین اختتامیه این رویداد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا