واکنش سرپرست دادسرای امور جنایی به فیلم علفزار

محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی در مورد فیلم #علفزار ساخته کاظم دانشی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

علف‌زار فیلمی به تهیه‌کنندگی بهرام رادان، نویسندگی و کارگردانی کاظم دانشی محصول سال ۱۴۰۰است.این فیلم در بخش سودای سیمرغ چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور دارد
عوامل این فیلم اوایل امسال در دادسرای جنایی حاضر و سوالاتی رو پرسیدند و روند رسیدگی چند پرونده را هم دیدند و رفتند.می‌گفتند در حال ساخت فیلمی با موضوع تجاوز به عنف می باشند.به یاد دارم که تاکید کردم در ساخت فیلم مقررات شکلی را رعایت نمایند تا فیلم آسیب نبیند.امشب در یکی از سینماهای تهران موفق به دیدن فیلم شدم.

🔹فیلم داری نقاط قوت و ضعف زیادی بود.
🔺#نقاط_قوت:

1.پژمان جمشیدی به خوبی از ایفای نقش یک بازپرس برآمده بود.
2.خانم سارا بهرامی در مقام ایفای نقش یک بزه دیده تجاوز به عنف نقش آفرینی ممتازی داشت و می تواند کاندیدای یکی از جوایز باشد.
3.فیلم در به تصویر کشیدن حالات روحی و روانی قربانیان تجاوز و از هم گسستگی خانواده هایشان قبل از تجاوز و بعد از تجاوز همچنین نقش بزه دیده در وقوع بزه ( حضور در استخر دسته جمعی و شرب خمر)موفق عمل کرده بود.
4.فیلم آسیب شناسی خوبی از علت عدم طرح شکایت شاکیان تجاوز به عنف که انگیزه های مختلفی از عدم طرح شکایت دارند،بعمل آورده است.

🔻#نقاط_ضعف
1.فیلم تصویری از یک نفر بازپرس ارایه می دهد که به تمام پرونده های حقوقی و کیفری رسیدگی می کند. حتی در پرونده های کیفری صلاحیت خود را نمی شناسد و فراتر از آن عمل می کند. رسیدگی به پرونده اثبات نسب،تجاوز به عنف و حتی در قسمتی از فیلم تعیین مجازات از جمله اشتباهات فاحش فیلمنامه می باشد.

2.ارایه چهره سیاه و تاریک از دادستان یک شهر که فقط به فکر زد وبند و ارتباط نادرست با مدیران شهر است و بازپرسِ متقاضی انتقال به تهران را در یک فشار حداکثری قرار می دهد، از واقعیت دور است.

3.قتل توسط مامور در بدو فیلم از نوع خطای محض است که فقط دیه باید پرداخت شود اما در فیلم قتل به نوعی عمدی جلوه و مامور در لباس متهم در محل وقوع، صحنه را بازسازی می کند.

4.هیچ رابطه ای سببیت بین عمل مامور در تیراندازی منجر به قتل و دستور ولو اشتباه بازپرس به مامور در خصوص دستگیری وجود ندارد که این اقدام بازپرس وسیله ای برای دادستان جهت اعمال نفوذ و فشار و حتی تهدید بازپرس آن هم به حضور در حفاظت!!؟؟ در سایر پرونده ها باشد.

5.فیلمنامه خیلی تلاش می کند که خود را به پرونده تجاوز خمینی شهر اصفهان در سال ۱۳۹۰ نزدیک کند اما به همین اندازه هم سعی در دوری از آن می نماید که البته شاید طبیعی باشد همین تلاش دو سویه باعث می شود که مقررات شکلی قانون رعایت نشود.هم صحبت از دادگاه کیفری استان موضوع آیین دادرسی ۱۳۷۸ شود و از سوی دیگر مقررات شکلی آیین دادرسی ۱۳۹۴ را هم در آن می بینیم که نشان از جا ماندن مشاور حقوقی و قضایی فیلمنامه می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا