«رستاخیز» حکم اکران گرفت

فیلم سینمایی «رستاخیز» سرانجام پس از سال ها، فرصتی یافت تا برای مخاطبان به نمایش درآید. این فیلم از امروز(دوشنبه) همزمان با سالروز میلاد حضرت عباس (ع) به صورت برخط، اکران می‌شود.

به گزارش ایرنا، آخرین ساخته سینمایی احمدرضا درویش، پس از سال ها مواجهه با اکران، سرانجام روز دوشنبه به نمایش در می آید؛ البته به صورت برخط.

این فیلم نخستین بار، ۹ سال پیش در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، اکران شد و حاشیه هایش نیز، آغاز. این حاشیه ها به محتوایش بر می گشت و مساله اصلی اش این بود؛ نشان دادن یا ندادن چهره حضرت ابوالفضل و فرزندان امام حسین(ع).

با این حال، رستاخیز، ابتدا در تابستان ۱۳۹۴ در سینماهای کشور، فقط یک روز اکران شد اما بلافاصله به دلیل انتقاد برخی مراجع تقلید از نمایش چهره حضرت عباس، از پرده سینماها پایین آمد. از طرفی کارگردان فیلم نیز زیر بار اصلاح فیلم و پوشاندن چهره ها با نور نرفت تا این فیلم با داشتن هشت سیمرغ بلورین از جشنواره فجر، همچنان فرصت نمایش عمومی نیابد.

اما حاشیه ها، فقط برای محتوای فیلم شکل نگرفت، بلکه اشکال فنی هم بر آن وارد بود. بنابراین نسخه دیگری از فیلم تدوین شد که بسیاری از ایرادات نسخه اولیه را نداشت. البته نسخه نخست، سر از اینترنت درآورد و با کیفیتی پایین و غیرقانونی، کپی شد.

حالا پس از گذشت ۹ سال از ساخت رستاخیز این فیلم در روز چهارم شعبان که با زادروز فرخنده حضرت عباس (ع) همزمان است، به صورت آنلاین و از طریق تارنمای حلال چنل اکران خواهد شد.

حبیب ایل‌بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در واکنش به این خبر به ایرنا گفت: این فیلم مجوز اکران آنلاین دارد. نسخه اول فیلم، چهره حضرت ابوالفضل، قاسم و علی اکبر نمایان بود اما در نسخه دوم، تنها چهره حضرت ابوالفضل مشخص است که فیلم، مجوز این نسخه را دریافت کرده و قرار است از فردا (امروز؛ ۱۶ اسفند) اکران آنلاین شود.

بنا به توضیحات ایل بیگی، رستاخیز طی سال های گذشته، سه مرتبه در کشور عراق و در جشنواره های بغداد، نجف و کربلا به نمایش در آورده است. استقبال هنرمندان، اهالی رسانه، مهمانان خارجی و مخاطبانی که در این رویدادها حضور داشتند، چشمگیر و قابل توجه بوده است.

این مقام مسوول در سازمان سینمایی، همچنین ابراز کرد که زبان اصلی این فیلم، فارسی است و به دو زبان عربی و انگلیسی هم دوبله شده است. علاوه بر این ها، زیرنویس هم در فیلم گنجانده شده است.

ساخت فیلم رستاخیز بیش از یک دهه زمان برد و هزینه بالایی صرف آن شد؛ ۴۰ درصد سهام بخش خصوصی این فیلم، ۳۰ درصد متعلق به سرمایه‌گذاران غیرایرانی است.

ماجرای این فیلم از جایی شروع می‌شود که بعد از مرگ معاویه پسر ابوسفیان، یزید بن معاویه خود را خلیفه مسلمین می‌خواند و به فرماندار مدینه نامه می‌نویسد که از امام حسین بیعت بستاند. مردم کوفه با فرستادن نامه‌های بسیار زیاد، امام حسین را به کوفه دعوت کرده‌اند تا در قیام بر ضد یزید پسر معاویه، آن‌ها را یاری کنند. حر ابن یزید ریاحی، به همراه دو هزار سوار از سوی عبیداله بن زیاد مأمور می‌شوند به سمت کاروان امام حسین که به سمت کوفه در حرکت هستند بروند. کاروان امام حسین در شماری اندک، در کربلا به محاصره هزاران نفر از لشکریان یزید درمی‌آیند. در این میان حُر و پسرش که سخنان حسین ابن علی را شنیده و به اشتباه راه خود پی برده‌اند، تصمیم می‌گیرند که به اردوی حسین ابن علی پناه ببرند و همراه او شهید می‌شوند.

آرش آصفی، پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابک حمیدیان، بهادر زمانی، بهنام تشکر، انوشیروان ارجمند، علی جاویدفر، دیوید استرن، انوش معظمی، طلعت حمدی، فؤاد سرور، داوود حسین، یوسف شکرجی، حمید جدیدی، میرطاهر مظلومی، سروش گودرزی، مهتاب کرامتی، کامران حسین‌زاده، لیلا بلوکات، زهره حمیدی، فؤاد ابراهیم، جمال سلیمان و محمدحسین رستمی از بازیگران این فیلم تاریخی_مذهبی هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا