التهاب در بازار کاغذ در روزهای پایانی سال

قیمت‌ کاغذ در هفته پایانی سال با افزایش همراه بوده است. برخی ورود ناشران به بازار قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را علت اصلی این امر می‌دانند.

تسنیم نوشت:  در روزهای پایانی سال قیمت کاغذ در بازار آزاد پس از یک وقفه چند ماهه با افزایش چند درصدی مواجه شده است. بر این اساس، قیمت هر بند کاغذ تحریر70 در 10 با گرماژ 70 گرمی، 695 تا 700 هزار تومان به فروش می‌رسد؛ به این ترتیب حدود 30 تا 40 هزار تومان نسبت به دو هفته پیش با افزایش مواجه بوده‌ایم.

علاوه بر افزایش قیمت کاغذ چاپ و تحریر کاغذ روزنامه نیز با افزایش قیمت مواجه شده است، به طوری که هر کیلو کاغذ روزنامه روسی 32 تا 35 هزار تومان معامله شده است. کاغذ گلاسه براق نیز این افزایش را تجربه کرد و به 36 هزار تومان رسیده است. مقوای پشت طوسی از جمله دیگر کالاهایی است که در بازار کاغذ با افزایش مواجه شده‌ است؛ به طوری که قیمت هر کیلو مقوای پشت طوسی به 39 تا 40 هزار تومان رسیده است.

سایر اقلام بازار کاغذ نیز با افزایش قیمت مواجه شده‌اند و تنها کاغذ کاربن لس با درصدی کاهش روبرو بوده است.

تولید کاغذ در مازندران از مرز 100هزار تُن گذشت/ یک گام نزدیک‌تر به تحقق مطالبه رهبر انقلاب

برخی کارشناسان افزایش قیمت ناگهانی کاغذ در روزهای گذشته را به خرید ناشران از بازار نسبت می‌دهند. با توجه به امکان برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت‌ماه عمده ناشران تلاش دارند تا کارهای خود را پیش از نمایشگاه منتشر کنند. از آنجایی که کاغذ تولید داخل هنوز به صورت گسترده توزیع نشده و کاغذ یارانه‌ای نیز به صورت محدود توزیع می‌شود، ناشران برای بخشی از نیاز خود به بازار و کاغذ آزاد روی آورده‌اند و این استقبال، افزایش قیمت را در بازار رقم زده است. از سوی دیگر، برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند افزایش قیمت‌ها ناشی از جوّ روانی و در روزهای پایان سال امری طبیعی به شمار می‌رود.

بازار کاغذ از ابتدای سال جاری با التهاب‌های بسیاری همراه بود برخلاف سال ماقبل آن که افزایش و کاهش جدی در بازار کاغذ نداشتیم، در سال 1400 بازار کاغذ یکی از پرالتهاب‌ترین بازارهای داخلی به شمار می‌رفت، این التهاب‌ها موجب شد تا دولت در همان ابتدای تشکیل سرمایه‌گذاری برای تولید کاغذ را در دستور کار قرار دهد.

با توجه به افزایش تولید کاغذ در نیمه اول سال آینده به نظر می‌رسد بخشی از نیاز ناشران و مطبوعات از تولید داخل تأمین شود و این امر، قیمت کاغذ وارداتی را در رقابت با کاغذ داخلی قرار می‌دهد و موجب کاهش قیمت‌ها و پیشروی به سمت قیمت منطقی‌تر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا