اسفندیار و مکبث در اردیبهشت تهران چه می‌کنند؟

در دومین ماه از بهار ۱۴۰۲، شاهد اجرای ۳۴ نمایش برای بزرگسالان در ۱۴ تماشاخانه دولتی و خصوصی در تهران هستیم. اغلب این نمایش‌ها از روزهای پایانی فروردین یا روزهای آغازین اردیبهشت روی صحنه رفته‌اند.

در ادامه گزارشی از اجرای نمایش‌های بزرگسال در سالن‌های تئاتر تهران را می‌بینیم:

مجموعه تئاتر شهر و ۶ نمایش

تالار اصلی این مجموعه میزبان نمایش «مکبث زار» به کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی است که با بازی شهروز دل‌افکار ، گاتا عابدی، محمدهادی عطایی، یاشار نادری، سعید برجعلی، فهیمه موسوی، رضا سلیمی، رضا جهانگیری، سحر عبدالملکی، صابر رضایی، متین مکاری‌مقدم، جواد امیرپور از ۲۷ فروردین ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه رفته است.

این نمایش، اقتباسی آزاد و متفاوت از نمایشنامه «مکبث» شکسپیر است که این بار «مکبث» در جزیره هرمز بر سر تبدیل شدن به «بابای بزرگ زار» جدال می‌کند.

در تالار چهارسو نیز دو نمایش روی صحنه می‌رود. نمایش «اپرای شیپور» به نویسندگی و کارگردانی فریدون ولایی یکی از این نمایش‌ها است. در این نمایش خان آقا احمدی، مریم برومند، یاسمن حسینی، امید رهبر، سامان شکیبا، امیرحسین صفاپور، میترا طره، عماد محبی، سونیا معبودی و سعید مقبری به ایفای نقش می‌پردازند. نمایش«اپرای شیپور» از ۲۷ فروردین هرشب ساعت ۱۸:۳۰ روی صحنه می‌رود.

«اپرای شیپور» در فضایی گروتسک روایت‌گر انسان‌هایی است که زیر دست قدرتمندان زر و زور به بازی خطرناکی به کار گرفته شده‌اند. در این نمایش، دو گروه انسان صلح‌طلب در جزیره‌ای به اسم میدل ایسلند روبه‌روی هم قرار می‌گیرند اما روابط انسانی حاکم آنها را کنار هم قرار می‌دهد تا اعتراض خود را به بازی دهندگان به نمایش بگذارند …

«مردمان خشمگین» به کارگردانی ایرج افشاری‌اصل، نمایش دیگری است که در تالار چهارسو روی صحنه رفته است.

این نمایش به نویسندگی رجینالد رُز و بازی علیرضا جلالی تبار، آرزو افشار، بهرام سروری نژاد، محسن افشار، سیاوش جامع، زری کریمی، کاظم برزگر، امیرعدل پرور، امیر موسوی، علی نکته سنج،سمیرا سهرابی، سینا صبحی، ایلیار افشاری‌اصل، پارمیدا افشار از ۲۷ فروردین ساعت ۲۰:۳۰ روی صحنه است.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: «نوجوانی محکوم به اعدام شده است. هیات منصفه منتخب مردم پرونده را دوباره مورد بررسی قرار می‌دهند تا بلکه بتوانند نوجوان را از مرگ نجات دهند.»

در تالار قشقایی نیز نمایش «فراموشان» به نویسندگی و کارگردانی امیر امیری روی صحنه است که اقتباسی امروزی از رمان مشهور «دن‌کیشوت» اثر سروانتس است.

پوریا فرجی، علی مربی، هانیه رحیمی، نگار عزیزی، مروارید کفایی، مریم تولایی و مهدی اذعانی در این نمایش که از ۲۷ فروردین ساعت ۲۰:۱۵ روی صحنه است، به ایفای نقش می‌پرازند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «بعد از بیست سال یه قدمی اون قاتلم، یه فشنگ توی اسلحه میذارم، به ترتیب قرعه می‌چکونم تا رولور اجدادی بگه قاتل کیه…»

تالار سایه نیز میزبان نمایش «لانگ‌شات» نوشته مشترک محمدرضا مالکی و جواد خورشا است و تک بازیگر و کارگردان آن محمدرضا مالکی است. این اثر از ۲۷ فروردین ساعت ۲۰ روی صحنه است.

در خلاصه این نمایش آمده است: «رضا مژده، کارگر خیاطی که عاشق سینما است یک شب در محل کار خود می‌خواهد فیلمی با گوشی همراه از خودش ضبط کند تا برای یک دفتر سینمایی بفرستد.»

نمایش «دل لرزه» به نویسندگی سیدعلی موسویان و کارگردانی مجتبی لاله‌زاری در کارگاه نمایش روی صحنه است.

این نمایش با بازی سیدمرتضی فخرموسوی، سعید خبیری، امین دلپذیر، طاهره هنزایی، مجتبی لاله‌زاری از ۲۸ فروردین روی صحنه رفته است و ساعت ۱۹:۰۰ اجرا می‌شود.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «جواد ابویی در پی ماجرایی با هم محله‌ای خود درگیر می‌شود و او را به قتل می‌رساند. حاج مرسل وکیلی که کاندید شورای شهر هست، برای کسب رضایت خانواده مقتول تلاش می‌کند.»

تالار وحدت و یک نمایش موزیکال بزرگ

نمایش موزیکال «هفت خان اسفندیار» به تهیه‌کنندگی و کارگرانی حسین پارسایی از ششم اردیبهشت ساعت ۱۸ در تالار وحدت روی صحنه رفته است.

امین زندگانی، بانیپال شومون، فریبا کوثری، امیررضا دلاوری، امیرکاوه آهنین‌جان، اصغر پیران، محسن حسینی، رضا راد، ندا سیاس، مونا صوفی، نیکا افکاری، سایه پارسایی بازیگران نمایش موزیکال «هفت‌خان اسفندیار» را تشکیل می‌دهند. علی براتی طراحی حرکت این نمایش موزیکال را برعهده دارد.

«هفت‌خان اسفندیار» یکی از داستان‌های مشهور شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی است که حکایت سفر پرماجرای اسفندیار رویین تن به قصد رهاندن خواهرانش همای و به‌آفرید از چنگ تورانیان را روایت می‌کند.

تماشاخانه سنگلج و یک اجرای کمدی ایرانی

سنگلج میزبان نمایش «ماشین دودی» به نویسندگی و کارگردانی حسین تفنگدار است. این اثر نمایشی با بازی سپیده سپهری، شیرین کاشفی، میترا شجاعی، الهام هادیان، سید محسن میر هاشمی، حامد پیراسته، شهرام نجاتی ،دانیال تفرشی و داوود معینی کیا از ۶ فروردین ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه رفته است.

«ماشین دودی» روایت دو دلداده به نام فارِس و آناهیتا است که به دستور شاه سلطان حسین صفوی توسط سه دیو طلسم شده‌اند. حال آناهیتا پس از سال‌ها به کمک مرشد بلقیس و چند زن دیگر به جنگ دیوها می‌رود تا این طلسمات را باطل کند.

تماشاخانه ایرانشهر و اجرای چهار نمایش

تالار استاد سمندریان این تماشاخانه میزبان نمایش «معرکه در معرکه» نوشته داوود میرباقری و کارگردانی سیاوش طهمورث است که سیاوش طهمورث، نسیم ادبی، سیروس سپهری، مجید رحمتی و دنیا فتحی بازیگران این اجرا هستند. این نمایش از ۱۵ فروردین هرشب ساعت ۲۰ روی صحنه رفته است.

نمایش «کافه کات» عنوان نمایش جدید تالار استاد سمندریان است که به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی از چهارم اردیبهشت ساعت ۲۱:۴۵ روی صحنه رفته است.

در این نمایش، بهروز ‌پناهنده، کهبد ‌تاراج، ساناز ‌روشنی، الهه ‌شه‌پرست، حسام ‌مختاری، مریم ‌ندایی و هدا ناصح به ایفای نقش می‌پردازند.

«باغ آلبالو» نیز در تالار دکتر ناظرزاده کرمانی به کارگردانی میکاییل شهرستانی و نویسندگی آنتوان چخوف از ۲۵ فروردین ساعت ۲۰:۳۰ روی صحنه است.

داوود بیتاء، امیرحسین نسیمی، مرضیه ساکی، منصوره هروی، آرین نعیمی، امید فتحی، پگاه مجدالدین، نساء بامداد، اعظم قنبری، رعنا صفاری سیاهکلی، فرهاد اعتمادی ‌رسولی، علیرضا ‌آژیده، مژگان کامجو، درسای ‌سبحه، بابک ‌پایوند، زهره گل سرخی، شقایق سیدین، امیرعلی حیدری، آرین نعیمی، مجید حسینی و هادی دلیرآقایی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

نمایش «گربه نره و روباه مکار» به نویسندگی و کارگردانی اوشان محمودی از ۵ اردیبهشت ساعت ۱۸:۳۰ در سالن ناظرزاده کرمانی روی صحنه رفته است.

این نمایش با بازی مریم بصیری‌فر، آیت ‌بی‌غم، علی ‌تاریمی، آتوسا جلیلی، هیوا حقانی، میلاد خیرخواه، علیرضا دهقانی، حسام ‌زرنوشه، مبینا ‌شادمانی، محمد ‌شهریار، مجید ‌عراقی، بی‌تا ‌عزیز، ریحانه غفوریان، نیلوفر فتاحی، میترا ‌مسائلی، لیلا نبی اللهی و مهیار ورزگان پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «بعد از مرگ ژپتوی فقیر، وصیت‌نامه‌‌ای به عنوان ارثیه به پینوکیو می‌‌رسد که راز درخت طلا به شکل رمزی در آن نوشته شده است. پینوکیو به کمک اردکش سعی در کشف و رسیدن به آن میراث ارزشمند را دارد که با گربه نره و روباه مکار هم‌مسیر می‌‌شود.»

خانه هنرمندان ایران میزبان دو نمایش

نمایش «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» نوشته ادوارد آلبی با کارگردانی شیرین فرخنده‌نژاد از ۲۷ فروردین ساعت ۱۸:۳۰ در سالن استاد انتظامی روی صحنه رفته است.

در این نمایش الهام رضایی، علی کشوری، دلارام زرگر، شیما زادپور، میثم نیکخواه و مهدی ارجمند به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در توضیح داستان «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» آمده است: «در این نمایشنامه شاهد کنش و واکنش‌های غیرعادی از سوی ۲ شخصیت اصلی‌تر نمایشنامه هستیم که چه در خلوت و چه در جمع ادامه می‌یابد. مدام و بی‌وقفه به یکدیگر می‌تازند و به کمک هم قصه‌ها و بازی‌هایی را طراحی می‌کنند که تنها نتیجه‌اش تحمل زندگی زناشویی آن‌هاست.»

نمایش «لئوناردو داوودنژاد» اجرای دیگری است که به کارگردانی حسین کشفی‌اصل در همین سالن از ۲۷ فروردین ساعت ۲۰:۳۰ روی صحنه رفته است.

محسن میرزاخانی متن این نمایش را با برداشتی از نمایشنامه «هنر» اثر یاسمینا رضا نوشته است. این اثر با بازی مهیار اسلامی، فرید رحمتی، فرشید قلی‌پور هر شب روی صحنه می‌رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: «تقابل و رویارویی سه رفیق بر سر یک تابلوی نقاشی اثر استاد لئوناردو داوودنژاد.»

تالار مولوی و اثری از نادر فلاح

نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» به نویسندگی امیرحسین طاهری و تهیه‌کنندگی و کارگردانی نادر فلاح روی صحنه است که با گروه پرشماری از بازیگران میزبان علاقه‌مندان و تماشاگران است.

بهزاد اقطاعی، فائزه آبزن، عرفان اجلی، علیرضا اخوان، تکتم اخجوانی، محمدحسین اسحاقی، نرگس اسفندیاری، نفس افضلی، افق ایرجی، بهادر باستان‌حق، متین بختی، امیر پاسبان، سعید پارسا، هادی تک زارع، ایرج حیدری، احمد خان محمدزاده، رضا خسروی، محمد درستکار، محمد سپهری، محسن شفیعی، امیر شربتی، علی شیرپی، احسان صاحب‌الزمانی، مهدی عابدی، عرفان فلاح، پرستو فلاحی، رها فرزانه، نگین فیروزمنش، محمد کرمی، مهتاب مستور، احسان مهدی‌زاده، داوود میرعلایی، امیرحسین نادری، سینا نداف و حامد نوبخت بازیگران این اثر نمایشی هستند.

این نمایش از ۲۸ فروردین ساعت ۱۹:۳۰ روی صحنه رفته است.

تماشاخانه ملک با سه نمایش

نمایش «دقیقا ۹ سال و ۳ ماه و ۲۰ روز پیش کجا بودی…» نوشته و کار سیدفرشاد هاشمی از ۱۶ فروردین ساعت ۱۸:۰۰ روی صحنه است. در این نمایش سیدفرشاد هاشمی به عنوان تک بازیگر به ایفای نقش می‌پردازد.

نمایش «ناریا» به کارگردانی حسین فردوسی از ۱ اردیبهشت ساعت ۱۹ در تماشاخانه ملک روی صحنه است.

«ناریا» به نویسندگی کیاوش زارع‌طلب، روایت جمعیتی است که در واگن مترو تهران گیر می‌افتند. آنها در تکاپو برای نجات خود هستند اما اتفاق عجیبی رخ می‌دهد.

مهرداد آبسالان، الهه احمدزاده، امیرحسین بیاتی، سید محمد تقوی، غزاله جعفرپور، محمد جوادی، فرانک جواهری، عاطفه حق شناس، کوروش رجایی، رعنا رحمانی، یسنا سورانی، هستی شهبازی، سمانه صادقی، پوریا صفایی زاده، مینا صدقی، امیر طیبی، صبا غربا، حسین فردوسی، مونا فرهادی، هومن کریمی، علیرضا کیوانی ، ابوالفضل گرمابی، غزاله مهرابی، محمد نیلوفر، علی ویسی، نادیا هریوندی و میلاد هوشنگی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

«جنجال بر سر سایه‌ خر» نوشته فردریش دورنمات با ترجمه بهروز قنبرحسینی و کارگردانی حسین کیانی است که از جمعه ۱۰ اردیبهشت در این تماشاخانه روی صحنه می‌رود.

نازنین شایان فر، آرین ‌علافچیان، احمد ‌عباسی، فاطیما ناصرخیل، سیدصدرا ‌سبحانیان، پونه ‌نصیری، غزل اجتماعی، دنا ‌شهبازی، کیمیا رضایی، احسان بیگی، رضا فرزان، میلاد ‌رفاقتی، اشکان اسکندری، دنیا ‌صنوبری و سهیل ‌محبی بازیگران این نمایش هستند.

عمارت نوفل‌لوشاتو و چهار نمایش

نمایش «کمدی ژرژ مخوف» به نویسندگی مشترک امیر جاسمیان آزاد و رامیار محمودی و کارگردانی مهران مکاری از ۲۶ فروردین روی صحنه رفته است.

در این نمایش که اقتباسی آزاد از «ایوان مخوف» بولگاکف است، مهرواه طالبی، رامیار محمودی، حمید آغا ویسی، هادی درخشنده، سارا سیبی، شهاب‌الدین احدی، پریسا بخشی، امین سنجربیگی، علیرضا یزدان پناه به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش «چخفته» به نویسندگی فرزانه محمدحسین، کارگردانی اشکان پیر دل‌زنده و تهیه‌کنندگی مشترک رضا ناجی پور و فرزانه محمدحسین از ۹ اردیبهشت ساعت ۱۹:۰۰ روی صحنه می‌رود.

رومینا فرمانی، فرزانه محمدحسین، یگانه منصوری، سارا زارعی، امیرحسین فروتن، سارا عزیزی، کیارش زرین، سیاوش کریما، محمدعلی الحمد و محمدعلی براتی بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه داستان «چخفته» آمده است: «میگن موقع مرگ همه خاطرات داشته و نداشتت توی چند ثانیه میاد جلوی چشمات…»

نمایش «رومئو و ژولیت» به نویسندگی نوشین تبریزی، طراحی و کارگردانی سیما تیرانداز از ۱۰ اردیبهشت ساعت ۲۰:۴۵ در این عمارت روی صحنه می‌رود.

در این اثر سیما ‌تیرانداز، الهام ‌شعبانی، پژمان ‌عبدی، مهرزاد ‌جعفری، آیدا آرتین‌مهر، علیرضا ‌اسفندیار، مرضیه ‌امیراحمدی، ساغر ‌چنگیزی، رها خادمی، حدیثه ‌حسینی، سپیده حسینی، میلاد ‌حکمت، بهار ‌دهقان، محمد امین رحیمی، مهدی رزاقی، مهرناز رودگرنژاد، روژینا ‌شهابی، حسن ‌صادقی، سارا ضابطی راد، رضا ‌طاهریان، سالار ‌غفاری، مرتضی ‌فروزان ‌فر، فائزه ‌قربان ‌نژاد، شادان ‌قوامی، بیتا ‌کریمی، محدثه ‌منصور، امیرحسین ‌منوچهری به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش «مرگ در زمستان» اثری به نویسندگی و کارگردانی حامد شیخی است که از ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۷:۰۰ روی صحنه خواهد رفت.

حامد ‌شیخی، رضا نیلی، علی ‌اسدیان، ساغر ‌بهنام و ساناز خدایی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

خانه نمایش دا و میزبانی از چهار اثر نمایشی

نمایش «افسانه ببر» اثری از صدرالدین زاهد که درباره سربازی زخمی در راهپیمایی انقلاب چین است، اجرای خود را از ۲۵ فروردین هرشب ساعت ۱۹:۳۰ در این تماشاخانه روی صحنه برده است.

این نمایش مونولوگ که صدرالدین زاهد از اعضای قدیمی کارگاه نمایش آربی آوانسیان، ترجمه، طراحی و کارگردانی آن را برعهده دارد، درباره سربازی زخمی در راهپیمایی انقلاب چین است که توسط همکارانش در کوهستان هیمالیا رها می‌شود و به غاری که ماوای ماده ببری و بچه‌هایش است، پناه می‌برد.

صدرالدین زاهد که به تازگی به ایران بازگشته است، تهیه‌کنندگی این اثر را هم برعهده دارد و خانه نمایش دا به عنوان مجری طرح در تولید «افسانه ببر» مشارکت داشته است.

نمایش «نئورئالیسم» با نویسندگی و کارگردانی سلمان سامنی و تهیه کنندگی مشترک هاتف کلاته و میثم اسدالهی دیگر نمایشی است که در خانه نمایش دا اجرا دارد.

این نمایش از روز ۲۵ فروردین ساعت ۲۱:۰۰ در سالن شماره۱ تماشاخانه دا روی صحنه است. رسول احمدی، سحر آخان، حمید باهوش، سپهر جاویدیان، لیلا شاهی، فائقه شلالوند و لیدا وعیدی بازیگران این نمایش هستند.

«نئورئالیسم» داستان گم گشتگی زندگی دختری در میان مرزهای واقعیت و خیال است چرا که توان رویارویی با سیمای دهشتناک حقیقت را ندارد.

نمایش «روح سگ زوزه می‌کشد» به نویسندگی کمیل خطیب و کارگردانی محمدرضا ‌رضایی ‌نسب از ۱۰ اردیبهشت ساعت ۱۹:۰۰ روی صحنه خواهد رفت.

شقایق ‌به ‌دینیان، سید ‌امیرمحمد ‌حسینی و محمدرضا ‌رضایی ‌نسب بازیگران این اثر هستند.

نمایش «خواب غیب» به نویسندگی و کارگردانی علی کربلایی‌حسین از ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۷:۳۰ در این تماشاخانه روی صحنه می‌رود.

صادق صادقیان، ابراهیم کشوری، سارا بقالیان زاده بازیگران این نمایش هستند.

این نمایش در انتقاد از وضعیت فرهنگی فعلی جامعه و در قالب کاری طنزآمیز اجرا می‌شود و گروه اجرایی در تلاش هستند نشان بدهند که در حال حاضر از حافظ شیرازی هم فقط اسم یک خیابان، اسم یک پل و یک مقبره باقی مانده. یعنی ارزش‌های ما فراموش شدند و ضد ارزش‌ها جای آن‌ها را گرفته‌اند.

تالار حافظ و نمایشی با قلم بهرام بیضایی

نمایش «نمایش در ایران» با دراماتورژی و کارگردانی میرعلیرضا دریابیگی از ۲۸ فروردین ساعت ۱۹:۳۰ در تالار حافظ در حال اجراست.

این اثر که پژوهش آزمایش اجرایی است از گروه یونتوس، خوانش نمایش گونه‌ای از کتاب درسی «نمایش در ایران» بهرام بیضایی برای پاسداشت این هنرمند است.

در این نمایش محمدرضا باهوش، امیرحسین بختیاری، تینا بخشی، شاهد پیوند، نیما ثبوتی، هدیه جدیدی، ریحانه چزانی، حمیدرضا خسروی لرگانی، بهاره رحیمی، امیرحسین رضایی، سما سعادت، ظفر سهرابی نیا، ندا شاملو، مهیار شاهی، فهیمه شایانی فر، صالح عابدی، امیرحسین فارسی، شهراد قدیری، علیرضا(نیما) قربانزاده، علی قیاسی، مهسا گلگیر، شادن گلزار، دنیا محمدی، بهراد محمدی، غزاله مشعشعی، بهاره مصحفی، سارا مقدم، مهدی ملکی، هومن نیک اندیش، فرهاد نجاریان، تامارا یکتا، اکبر یکتا، میرعلیرضا دریابیگی، ایفای نقش می‌کنند.

عمارت ارغوان با چهار اثر نمایشی

نمایش «ژولپیدم» نوشته ارشیا نجیمی و مریم حاج بابایی است که با کارگردانی ارشیا نجیمی از ۳ اردیبهشت درسالن شماره یک این مجموعه روی صحنه رفته است.

ارشیا نجیمی، شادمهر محمدی، محمدرضا خلج، سپیده فضل یاب، رضا شاهی، نوشین ضیایی فرد، میلاد شریف، رها خورسندیان، حامد خوشحال، بازیگران این اثر نمایشی هستند که هر شب ساعت ۱۹:۰۰ اجرا دارد.

«مگس» اقتباسی است از نمایشنامه «تت» به نویسندگی مشترک ایوب آقاخانی و توحید معصومی و کارگردانی فرزین حاجیلو که از ۳۰ فروردین ساعت ۱۹:۰۰ در سالن شماره ۲ این مجموعه روی صحنه رفته است.

البرز احمدخانی، گل‌بو فیوضی، فرنوش موحدی، شهاب آزاد، فرزین حاجیلو بازیگران این اثر نمایشی هستند.

نمایش «دیاشا» به نویسندگی و کارگردانی کوروش بهادری و تهیه‌کنندگی حمیدرضا معتمدآریا از سوم اردیبهشت در سالن شماره یک عمارت نمایشی ارغوان روی صحنه رفته است.

مریم ‌محمدوند، فرزان ‌برومند، حمیدرضا ‌محمدحسینی، علی اصغری، سهیل قسیمی، فرهان ‌عزیزی، احمد ‌خان ‌محمدزاده، فران جوادی، مجتبی ‌ترکمان، پرنیا عسکری، اصغر ‌نجف ‌پور، عسل ‌حمیدیان، مصطفی ‌امانی ‌گرمی، ریحانه تقوی، یگانه تقوی، فردین ‌سالاروند، حامد سام خانیانی، فاطمه مطیعی، شهلا حسینقلی زاده، امیرحسین احمدی، علی زنورزاده، امیرعلی نوروزی و امیرحسین ‌قاجاردامغانی بازیگران این نمایش هستند.

در خلاصه این نمایش آمده است: «امپراتور خونخوار که به خاطر افراط در باورهای اعتقادی حکومتش را از دست می‌دهد و کشور به کودتا و هرج و مرج کشیده می‌شود.»

نمایش «حضور آدم‌ها ممنوع» به طراحی، نویسندگی و کارگردانی حنیف مظفری و تهیه‌کنندگی مسعود والا بعد از گذراندن دور اول اجراهای خود در عمارت نوفل‌لوشاتو، دور دوم اجراهای خود را در عمارت ارغوان سپری می‌کند. این اثر نمایشی از ۱۰ اردیبهشت ساعت ۲۰:۴۵ در این مجموعه روی صحنه خواهد رفت

«ورود آدم‌ها ممنوع» برداشتی آزاد از رمان «قلعه حیوانات» جرج اورول است.

حنیف مظفری، توفیق حیدری، علی علیایی، علی کریمی، کیارش عسگری،مرتضی رضایی، علی کاظم پور، احسان مقدم بازیگران این اثر نمایشی هستند.

برج آزادی و حضور برناردا آلبا

«خانه برناردا آلبا» نوشته فدریکو گارسیا لورکا با کارگردانی دانیال اربابی اجرای خود را از روز ۷ اردیبهشت در سالن اصلی برج آزادی آغاز کرده است.

مهشید آبیار، مبینا پورمیرزا، سحر خیرالله، نیلوفر ذوالفقاری، الناز سلیمانی، سارینا سماک، ملیکا شهاب، الناز عباس پور، نیلوفر عسگری، مریم کوچک‌خانی، سحر منصوری، آتنا نورانی، آیدا نوروزی، نونا هوشیار بازیگران این اثر نمایشی هستند که هر شب ساعت ۱۹:۰۰ روی صحنه می‌روند.

پردیس تئاتر تهران و ماجرای یک سرقت

نمایش «بوفالوی آمریکایی» نوشته دیوید ممت نویسنده آمریکایی است که آراز بارسقیان نویسنده و مترجم، آن‌ را به فارسی روان برگردانده است و صالح حسینی و هانیه رحیمی این نمایش را کارگردانی کرده‌اند. این نمایش از جمعه ۱۰ اردیبهشت ساعت ۱۷:۰۰ روی صحنه خواهد رفت.

هانیه رحیمی، صالح حسینی، میثم رجایی‌زاده و امیر مهدی انصاری نیز در این نمایش به ایفای نقش پرداخته‌اند.

نمایش «بوفالوی آمریکایی» اولین بار در سال ۱۹۷۵ در تئاتر گودمن شیکاگو روی صحنه رفت، داستان این نمایش در یک سمساری در شیکاگو رخ می‌دهد که دان (صاحب سمساری) و بابی (شاگرد سمساری) نقشه سرقت از یک کلکسیونر را کشیده‌اند که با ورود تیچ (دوست دان) نقشه دچار مشکلاتی می‌شود و…

تماشاخانه حیایی با نمایشی از داریو فو

نمایش «همه‌ دزدها، دزد نیستند» به نویسندگی داریو فو و کارگردانی حنانه دلفانی از ۳۰ فروردین ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه ‌حیایی روی صحنه رفته است.

ابوالفضل ‌اخوان، پانته‌آ امین، حنانه دلفانی، آرمین میر، کیمیا ‌نجاری، حمیدرضا میرزایی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه این اثر نمایشی آمده: «تورناتی برای دزدی به خانه معاون شهردار می‌رود و همسرش ناگهان به او زنگ می‌زند و…»

منبع: صبا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا