با این نمایشگاه دست مشکلات رو می‌شود/ نه به بن کتاب!

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که برپایی نمایشگاه کتاب‌های تخصصی آموزش هنر موجب شناسایی کاستی‌های این حوزه خواهد شد؛ او درباره نقش رسانه‌ها در ایجاد پیوند میان مخاطب و کتاب نیز بر این نکته تاکید می‌کند که نقش صدا و سیما در این زمینه اهمیت دارد.

۲۷ آبان‌ماه (شنبه) نمایشگاه کتب آموزش هنر در تالار وحدت برپا شد. برگزاری نمایشگاه با هماهنگی معاونت هنری وزارتخانه فرهنگ و ارشاد، ۱۲ نشر خصوصی کتب هنری و تعاونی انتشارات تهران برنامه‌ریزی شده است.

این نمایشگاه تا فردا ادامه خواهد داشت و اگرچه که در حال حاضر نمی‌توان از استقبال مخاطبان و نقطه‌نظر ناشران که برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی منوط به نگاه آن‌ها نیز هست نظر قطعی ارائه کرد، اما به نظر می‌رسد وزارتخانه متولی در هفته کتاب، بر نزدیک‌ کردن سه ضلع هنر، مخاطب و کتاب تاکید دارد؛ در همین راستا مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد به نقش صداوسیما در این زمینه نیز تاکید کرده است.

محمدحسین نیرومند با اشاره به برپایی نمایشگاه کتاب‌های تخصصی آموزش هنر در تالار وحدت عنوان کرد که جامعه نشر ایران که چراغ کتاب‌های هنری را علیرغم همه مشکلات روشن نگه داشتند او گفت: زحمات جامعه نشر با برگزاری رویدادهایی مانند برپایی نمایشگاه است که دیده می‌شود.

او که در حاشیه این نمایشگاه حضور داشت، اظهار کرد که زحمات جامعه نشر بخشی از نتیجه اقداماتی از این دست است و برگزاری نمایشگاه موجب می‌شود تا رصد دقیق‌تری در حوزه نشر آثار هنری شکل بگیرد.

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد افزود:‌ وقتی کتاب‌ها کنار هم قرار می‌گیرند کاستی‌ در حوزه تجسمی، موسیقی، نمایش و سینما نمایان و نقاط قوت نیز تقویت می‌شود.

نیرومند با اشاره به نقش ناشران و متولیان فرهنگی در شناسایی کاستی‌های این حوزه و چاره‌جویی در زمینه جبران کاستی‌ها گفت: از سوی دیگر امکان رویارویی ناشران و مدیران فرهنگی در این رویدادها فراهم است و مشکلات آنان چهره به چهره مطرح خواهد شد. از همه این‌ها مهم‌تر برپایی نمایشگاه برای افرادی که علاقمند به این فضا هستند، نفس کشیدن را لذت‌بخش می‌کند.

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد به نقش رسانه‌ها در پرداختن به حوزه کتاب اشاره کرد و ادامه داد: صداوسیما باید بیشتر از این به حوزه کتاب بپردازد؛ حتی باید  معاونت فرهنگی ارشاد و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز همکاری و مشارکت داشته باشند تا آثار بیشتر دیده شوند.

بُن کتاب نه!

او با بیان اینکه انتظار معمول این است که بن کتاب به دانشجویان داده شود یا کتاب‌ها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد خریداری شود و میان کتابخانه‌ها توزیع شود گفت: اما این‌ اقدامات ماهی‌گیری نیست؛ جایی که ما باید جدی به آن ورود پیدا کنیم این است که زمینه تبلیغ این کتاب‌ها را فراهم کنیم و موضوع نزدیک کردن کتاب به مخاطب را دنبال کنیم. ما در این بخش فعالیتی نداریم و رسانه‌ها در این زمینه نقش پرقدرتی دارند. ما باید فرهنگ کتاب‌خوانی را به عنوان یک موضوع مهم در دستور کار قرار دهیم و در این زمینه تلاش کنیم؛ چرا که آنطور که باید در این زمینه کاری انجام نمی‌شود، در حالی که فکر می‌کنم اگر این اتفاق بیفتد بخشی از مشکلات حل می‌شود چرا که این روزها فاصله زیادی میان کتاب و خوانندگان آن ایجاد شده است و سیستم مدیریت فرهنگی باید تلاش کند تا این ضعف برطرف شود.

نیرومند با اشاره به نظر خود درباره برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی گفت: به طور کلی با برگزاری نمایشگاه کتاب موافق هستم چرا که کتاب موضوع بنیادین نظام فرهنگی ماست. حضرت آقا نیز بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند و حتی تنها جایی که به شکل  نمایشگاهی حضور پیدا می‌کنند نمایشگاه کتاب است و همواره به این نکته اشاره دارند که نظام فرهنگی این موضوع را جدی بگیرد.

مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد با اشاره به اعطای نشان سرو ایرانی و برگزاری جایزه ملی آموزش هنر، معتقد است که اهدای نشان و جایزه می‌تواند عیار یک کتاب را نشان دهد.

اهدای جایزه عیار کتاب را نشان می‌دهد!

او در این زمینه گفت: مولف کتاب خود را می‌نویسد ولی باید آن کتاب به مخاطبان معرفی شود و این وظیفه بر عهده معلمان و استادان است. متاسفانه در ایران کتاب‌سازی بسیار رخ می‌دهد و اهدای نشان و جایزه می‌تواند عیار یک کتاب را نشان دهد و از سوی دیگر تبلیغ خوبی نیز برای کتاب، مولف و ناشر آن باشد.

این نمایشگاه تا فردا تا چهارشنبه اول آذر از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ در طبقه دوم تالار وحدت ادامه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا