سرهنگی: اگر قیمت تمام شده جنگ برای مردم معلوم شود، قدر چراغ بالای سرشان را می‌فهمند

مرتضی سرهنگی، پژوهشگر ادبیات پایداری گفت: باید اتفاقات واقع شده در جنگ را پیدا کنیم تا بتوانیم به مردم بگوییم این چراغی که الان بالای سرشان است چقدر قیمت دارد. اگر این قیمت مشخص شود، می‌فهمیم که با مملکتمان چطور رفتار کنیم.

آیین رونمایی از جدیدترین تولیدات بنیاد فرهنگی روایت فتح در حوزه نشر آثار مکتوب و مستند با عنوان «فرزندان خمینی(ره)» امروز به مناسبت بزرگداشت هفته بسیج و با حضور جمعی از خانواده‌های شهدا، جانبازان و آزادگان برگزار شد.

قیمت جنگ باید مشخص شود

مرتضی سرهنگی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ادبیات پایداری در این مراسم ضمن ابراز امیدواری نسبت به اینکه این نوع جشن کتاب‌ها برای کتاب‌های دیگر هم برگزار شود، گفت: قیمت تمام شده جنگ برای ملت‌ها باید معلوم شود. این قیمت برای ما معلوم نیست. اگر این قیمت مشخص شود، می‌فهمیم با مملکتمان چطور رفتار کنیم.

او تأکید کرد: باید اتفاقاتی را که در طول جنگ افتاده، پیدا کنیم تا بتوانیم به مردم بگوییم این چراغی که الان بالای سرشان است به چه قیمتی تمام شده.

ادبیات در حال پرداخت قیمت جنگ است

سرهنگی افزود: اتفاقات دردناکی که برای مردم و رزمنده‌های ما در طول دفاع مقدس افتاده‌اند، قیمت دارند. این قیمت را ادبیات می‌پردازد. الان مراکز خیلی خوب روی ادبیات جنگ کار می‌کنند و این قیمت را برای ما در می‌آورند تا ما بدانیم در این مملکت چه کاری باید بکنیم و چقدر باید کار کنیم.

فاطمه صفدری همسر شهید مدافع حرم فاطمیون، محمدجعفر حسینی، مشهور به ابوزینب در ادامه این مراسم گفت: ابوزینب همیشه عقیده داشت ما افغانستانی‌ها که سال‌ها از وطن خودمان دور مانده‌ایم باید با حفظ اصالت، زبان، گویش و فرهنگ خودمان، کاری نکنیم که در سال‌های آینده، فرهنگ افغانستان برای نسل‌های بعد غریب باشد و اصالت افغانستان به غربت برود.

مقاومت را می‌شود تقسیم کرد

او تأکید کرد: در این چند سالی که از خداوند عمر گرفته‌ام، در محضر اساتیدی مثل ابوزینبِ جان بودم و چیزهایی یاد گرفتم. من بر این عقیده‌ام که مقاومت را می‌شود تقسیم کرد.

این همسر شهید مدافع حرم سخن خود را ادامه داد: غیورمردان همیشه هستند و می‌جنگند. بانوانی که با صبر راهی دلتنگی‌هایشان می‌شوند، خاطرات عزیزانشان را در پس دلتنگی‌هایشان می‌گویند و نگارنده‌هایی هستند که آن‌ها را قلم می‌زنند. آن‌ها با این قلم زدن‌ها شهید و زندگی او را معرفی‌ می‌کنند. اگر این نویسنده‌ها نبودند و روایت نمی‌کردند، به راستی شهدا را نمی‌شناختیم و در عصر حاضر و معاصر نمی‌توانستیم الگویی از دل و جنس خود مردم با زندگی‌های معمولی برای جوانان داشته باشیم.

خوشحالیم که ما افغانستانی‌ها در جبهه مقاومت سهم داریم

صفدری بیان کرد: می‌بینیم که همین جوانان ما از باکری‌ها، سلیمانی‌ها، عماد مغنیه‌ها، ابوزینب‌ها و … یاد گرفته‌اند و آن‌ها را الگو و سرلوحه خودشان قرار داده‌اند و در جبهه مقاومت کوشیدند که بتوانند این جبهه را حفظ کنند. به فرموده حضرت آقا که می‌گفت این جنگ  و شهادت به این معناست که انسان برترین و محبوب‌ترین سرمایه دنیایی خود را نثار آرمانی می‌کند که معتقد است زنده ماندن این آرمان به سود بشریت است. این سود و آرمان را ما امروز به عینه شاهد هستیم. این روزها شاهد جنگ نابرابر فلسطینیان با اسرائیل جنایتکار هستیم؛ اما می‌بینیم که این بانوان و این رزمندگان اسلام عقب‌نشینی نکرده‌اند و تا پای جان ایستاده‌اند.

وی در پایان اظهار داشت: خیلی خوشحالیم که ما افغانستانی‌ها در جبهه مقاومت در جهان اسلام سهمی داریم و امیدواریم بتوانیم این سهم را حفظ کرده و بیشتر کنیم.

در پایان این مراسم از کتاب‌های صوتی «پیامبر بهشت» روایتی از زبان قاصدان شهادت به قلم نیما زارع و گویندگی مهیار ستاری، «هفت شاخ» زندگینامه داستانی علی مزدور (حکیمی‌راد) شهید ناجا و فرزندش محمد شهید منا به قلم سعیده زراعتکار و گویندگی فاطمه عرب، «دل من هیچ» شهید اسدالله پازوکی از زبان همسر به قلم سمانه زالی و گویندگی الهام ناصری، «او مرگ را کشت» شهید دکتر مجید شهریاری دانشمند هسته‌ای از زبان همسر به قلم معصومه خسروشاهی و گویندگی فاطمه نیرومند، «با تو می‌مانم» زندگی داستانی شهید مدافع حرم هادی باغبانی از زبان همسر به قلم منصوره قنادیان و گویندگی اعظم حبیبی، «اسیر آلواتان» مجموعه خاطرات شهدا و اسرای در بند کومله و دموکرات از زبان شاهدان عینی به قلم رضا رستمی و گویندگی مهیار ستاری و الهام ناصری رونمایی شد.

همچنین از کتاب‌های «راه سَفید» زندگینامه داستانی شهید لشکر فاطمیون (ابوزینب) از زبان همسر به قلم فاطمه سادات کیایی، «عشق چرا ندارد» شهید مدافع حرم محمد صاحب کرم از زبان همسر به قلم مریم شیدا، «سوقی» خاطراتی از زبان ایرانیان بازگردانده شده از عراق به قلم شاهدخت حیدری، «پس از دیوار» برشی داستانی از زندگی آزاده عباس برهانی به قلم سید محمد فاطمی، «تو حمید منی؟» زندگی‌نامه داستانی دانشجوی شهید حمید زرگوشی از زبان مادر به قلم کبری باقری و همچنین ۲ مستند «مه‌آباد» و «کابوس ژنرال» رونمایی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا