دستور رئیس‌جمهور برای رفع مشکلات معیشتی کتابداران

سال گذشته در پی تاکید رئیس‌جمهور در آئین روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار برای حل مشکلات قشر کتابدار و همچنین دسترسی آسان به کتاب و پایین آمدن قیمت آن در سبد خانوار، وزیر فرهنگ در نامه‌ای به رئیس‌جمهور پیشنهاد‌هایی دربارۀ تحقق راهکار‌های دسترسی آسان به کتاب، حل مشکلات معیشتی قشر کتابدار و ترمیم حقوق ایشان در راستای عمل به وعده­‌های دولت مردمی ارائه کرد.

طبق گزارش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس دستور رئیس‌جمهور دستگاه‌های ذیربط از جمله سازمان برنامه و بودجه ملزم به همکاری برای رفع مشکلات کتابداران و همچنین دسترسی آسان به کتاب در سبد خانوار شده‌اند.

بر اساس دستور رئیس‌جمهور سازمان برنامه و بودجه به منظور رفع موقتی مشکل معیشت کتابداران در چارچوب ضوابط بودجه اعتبار لازم اختصاص دهد.

همچنین سازمان برنامه و بودجه ملزم است اعتبارات لازم برای تکمیل کتابخانه‌های مرکزی استان­‌ها را تخصیص دهد.

در بخش دیگری از دستور رئیس‌جمهور لازم است تفاهم نامه­‌ای میان وزارت آموزش و پرورش و نهاد کتابخانه­‌های عمومی کشور به منظور استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت­‌های آن نهاد در دسترسی آسان به کتاب برای دانش‌آموزان و ایجاد زنگ مطالعه در مدارس منعقد شود.

همچنین اقدامات لازم به منظور واگذاری کتابخانه­‌های عمومی به ظرفیت‌های مردمی در قالب قرارداد‌های بلند مدت با هدف تحقق امر مردمی سازی و کاهش هزینه‌های دولت از دیگر دستورات رئیس‌جمهور در این زمینه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا