نقش مهم اقامه عزاداری حضرت زهرا (س) در حفظ وحدت اسلامی

یک کارشناس گفت: نام حضرت زهرا (س)، مقدمه‌ای برای جریان‌سازی حرکت حضرت علی (ع)، غدیر خم و بعثت پیامبر اکرم (ص) و حفظ وحدت اسلامی بوده است.

حجت الاسلام سید محمد میرقهاری، کارشناس مذهبی درمورد جایگاه مهم اقامه عزای حضرت زهرا (س) به عنوان یک اصل مهم به منظور ایجاد وحدت اسلامی بیان کرد: وحدت اسلامی موضوع بسیار مهمی است و مقام معظم رهبری فرمودند که اگر ما رزق و روزی می‌گیریم به واسطه‌ی فاطمیه، رزق و روزی سال دریافت می‌کنیم.

فاطمیه محور ولایت و دفاع از ولایت با تمام ارکان هایش است تا جایی که حضرت زهرا سلام الله علی‌ها در راه ولایت، جسم و جانشان را دادند و به حضرت سلام الله علی‌ها ظلم و جسارت کردند. به همین دلیل، در این مسیر می‌توان به اشک‌های حضرت سلام الله علیها، غسل شبانه پس از شهادتشان و مزار مخفی شان اشاره کرد و درواقع، همه این مواردی که حول حضرت زهرا سلام الله علی‌ها شکل می‌گیرند نشان می‌دهند نام و بیان ایشان دفاع از ولایت و مقدمه‌ای برای جریان سازی حرکت امیرمومنان، حضرت علی علیه السلام، غدیر خم و بعثت پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم و حفظ وحدت اسلامی بوده است.

این کارشناس مذهبی گفت: نام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علی‌ها باید چند پرسش را برای افراد مطرح کند. این که واقعاً مزار حضرت صدیقه طاهره سلام الله علی‌ها کجاست؟ چرا مخفی است؟ چرا حضرت زهرا سلام الله علی‌ها عمر کوتاهی داشتند؟

حجت الاسلام سید محمد میرقهاری با اشاره به اهمیت دهه فاطمیه و عزاداری حضرت زهرا سلام الله علی‌ها تصریح کرد: اهمیت دهه فاطمیه و عزاداری حضرت زهرا سلام الله علی‌ها به حدی است که مقام معظم رهبری در ایام فاطمیه برای حضرت زهرا سلام الله علی‌ها پنج شب مجلس می‌گیرند. چون فاطمیه یک محور اساسی و در واقع، جریان سازی در میان شیعیان است. بنابراین، این جریان سازی باید چگونه حفظ شود؟ باید با محور فاطمیه و دسته‌های عزاداری و روضه‌های خانگی این ایام و الگوسازی از بی بی دو عالم، حضرت زهرا سلام الله علی‌ها حفظ شود و این نشان دهنده اهمیت آن است؛ به طوری که خداوند تبارک و تعالی برای احیای ایام فاطمیه به ما امر کرده اند.

این کارشناس مذهبی گفت: بدون شک، هر کسی نام حضرت زهرا سلام الله علی‌ها را بر زبان جاری کند و با ایشان آشنا شود و کلام حضرت (س) را در زندگی اش بیان کند به ولایت الله پیوند می‌خورد. «اللَّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُوا یُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ ۖ» «خدا یار اهل ایمان است که آنان را از تاریکی‌های جهل بیرون آرد و به عالم نور برد.» یعنی از تاریکی‌ها خارج می‌شود و به سمت نور می‌رود.

«اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ کَمِشْکَاةٍ» «خدا نور آسمان‌ها و زمین است مثل نور او، چون چراغدانى است». می‌گویند مشکات و نور و چراغ هدایت در تاریکی‌های عالم حضرت زهرا سلام الله علی‌ها هستند.

حجت الاسلام سید محمد میرقهاری یادآور شد: امام رضوان الله تعالی علیه، مقام معظم رهبری و همه مراجع و بزرگان ما بر فاطمیه تأکید می‌کنند. بنابراین، باید در باب وحدت اسلامی و کنار هم بودن به این موضوع توجه کرده و از غزه و فلسطین در شرایط فعلی دفاع کنیم و به مردم یمن کمک کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا