اسماعیلی: جریان سازی در عرصه فرهنگ با بگیر و ببند ایجاد نمی‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید در عرصه فرهنگ و هنر جریان سازی کنیم و این جریان سازی با بخشنامه و به اصطلاح «بگیر و ببند» ایجاد نمی‌شود، زیرا اینجا حوزه فرهنگ است.

رویداد رسانه‌ای حریر پیش از ظهر امروز جمعه ۱۷ آذر با حضور محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و جمعی از فعالان فرهنگی درمجموعه فرهنگی هنری آسمان، فرهنگستان هنر برگزار شد.

در حاشیه این مراسم کتاب عکس خانواده با شکوه ایرانی با موضوع سبک زندگی شاد خانواده ایرانی- اسلامی رونمایی شد. این کتاب در ۲۲۰ صفحه و توسط ۸۰۰ نفر از عکاسان توسط انجمن عکس سازمان بسیج هنرمان و بخشی از نهادهای فرهنگی منتشر شده است.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز جامعه زنان مان جامعه فرهیخته و اندیشمند و مملو از عناصر برجسته و اهل فکری بوده که وجودشان برای مان مغتنم است؛ البته به هر دلیلی هنوز آن جایگاه واقعی بانوان مان در مدیریت اجرایی کشور و سیاست گذاری و تصمیم گیری های مهم ندارد، اما امیدواریم با اقداماتی که در این دولت آغاز شده است و حضور دلگرم کننده‌ای را از سوی همه بانوان متعهد شاهد هستیم، اقدامات اثرگذار در این عرصه شکل بگیرد.

وی افزود: بنای ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که فضا را برای حضور عناصر شایسته زنان فرهیخته کشورمان در بخش‌های مهم آماده کنیم و اسوه سازی را در دستور کار داشته باشیم؛ هم اکنون مشغول برگزاری همایش تجلیل از خانم مرضیه دباغ به عنوان یک الگو، عنصر فداکار، زن نمونه، زن در تراز انقلاب هستیم و انشالله این بحث را با همین روال همفکری و هم اندیشی ادامه خواهیم داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در جلسه‌ای که با تهیه کنندگان داشتم، یکی از تهیه کنندگان مشهور خانم به من گفت که شما زنان را حذف کردید و از زنان در این عرصه استفاده نمی‌کنید؛ در پاسخ به او گفتم شما آخرین ترکیب شورای تهیه کننده را مشاهده کرده‌اید؟ او گفت که بله یک سهیلا خانمی را در این شورا دیده‌ام. معلوم نیست از کجا پیدا کردید. به او گفتم سهیلا خانمی که شما می‌فرمایید خانم صادقی از مشاهیر حوزه علوم اجتماعی ما هستند. او دانشیار دانشگاه تهران و فارغ التحصیل این رشته در بریتانیا و نظریه پرزدار است و این حرف شما نشان می‌دهد که از فضای علمی و ادبیات نظری حوزه خودتان بسیار فاصله دارید و به جای آنکه از بنده تشکر کنید که از یک بانوی برجسته آکادمیک انقلابی در این حوزه بهره مند شده‌ام، سعید دارید من را هم مثل خودتان منفعل کنید. ما باید این نگاه را تغییر دهیم.

وی در ادامه مراسم در پاسخ به یکی از معترضان سالن که مطرح کرده بود چرا دیر به مراسم آمده و باید از ابتدای مراسم حضور داشت، گفت: ما را اگر از اول مراسم دعوت به حضور می‌کردند، قطعاً از ابتدای مراسم در جلسه حضور می‌یافتم. ساعت یک بامداد از سفر استانی به تهران رسیدم و روزهای آخر هفته را به پرداختن چنین مسائلی می‌گذرانم.

اسماعیلی در پاسخ به پرسش این معترض مبنی بر اینکه چرا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقابل محتوای مبتذل، ضد زن و ضد خانواده سینمای کشور منفعل است، گفت: پیگیر همه مطالب هستم و واقعاً این‌طور نیست؛ قضاوت‌ها حتماً بایستی واقع بینانه باشد. ما کاری که می‌توانستیم انجام دهیم، انجام می‌دهیم و با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی ادامه داد: ما باید در عرصه فرهنگ و هنر جریان سازی کنیم و این جریان سازی با بخشنامه و به اصطلاح «بگیر و ببند» ایجاد نمی‌شود، زیرا اینجا حوزه فرهنگ است. برخی دوستان از ما توقع دارند همچون نهاد نظامی و امنیتی عمل کنیم درحالی که ما چنین توانی نداریم و از ما نباید چنین توقعی داشته باشند.
ما بایستی با تغییراتی در مزاج فرهنگی انجام دهیم که این کار آغاز شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما در وزارتخانه دو مجموعه تولیدی و تنظیم گری داریم. تنظیم گری در محدوده قوانین است و بسیاری از دوستان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه شخص من مرتباً در فضای عمومی چالش دارند و بخاطر این است که ما پای مرزها ایستادیم و چون ایستاده‌ایم، این همه مورد چالش و نقد قرار گرفته‌ایم. حوزه فرهنگ حوزه گفت گو است و ما از آن استقبال می‌کنیم.

وی افزود: بخش دیگر حوزه تولیدی است. ما باید با تولید فیلم‌های مناسب جریان سازی این مسیر را تغییر دهیم منظور مزاج مردم بوده و این مزاج شکل گرفته است شما متخصص حوزه فرهنگ هستید. حوزه فرهنگ حوزه‌ای نیست که اراده کنم چپ به چپ و راست به راست شود بلکه باید تغییر در طول زمان رخ دهد. این کار شروع شده و امروز حوزه ما به حوزه تولیدکننده قوی تبدیل شده است.

اسماعیلی گفت: در مقطعی دوستان انقلابی می‌گفتند که حداقل ظرفیت جبهه انقلابی که بچه‌های متعهد هستند در حوزه سینما حدود ۵ فیلم در سال است اما امسال در جشنواره فیلم فجر نزدیک به ۳۰ فیلم ثبت شده که فارابی از این میان ۱۷ فیلم در موضوعات خانواده، جمعیت، معرفی سرداران بزرگ را به جشنواره معرفی کرده است. ما در حال انجام این کارها هستیم اما ما انتظار تشویق نداریم، اما انتظار نقد منصفانه و با اطلاعات میدانی و دقیق داریم و قطعاً به دغدغه دوستان احترام می‌گذاریم و از این صراحت هم خوشحال هستیم و قول می‌دهم در این دوره تلاش می‌کنم تا جریان منسجم و به دور از این پلشتی‌ها و انحرافات در حوزه فرهنگ و هنر کشور به یاری خودتان ایجاد کنیم.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا