هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند برگزیدگان خود را شناخت

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند با حضور پیمان جبلی رئیس رسانه ملی و محسن برمهانی معاون سیما در شهر کاشان برگزار شد.

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند در تالار بزرگ شهر کاشان برگزار شد. در این مراسم پیمان جبلی رئیس رسانه ملی، محسن برمهانی معاون سیما و حسین زارع زاده مدیر شبکه مستند سیما و جمعی از مستندسازان و اهالی رسانه حضور داشتند.

در بخش مستندنگاری تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به لیلا مرگن به عنوان نفر اول، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به راضیه عباسی به عنوان نفر دوم و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به حنان سالمی به عنوان نفر سوم اهدا شد.

در بخش فیلم مستند از نگاه مخاطبان در سه بخش کوتاه، نیمه بلند و بلند، تندیس افتخار مستند کوتاه به محمد سعید وزیری برای مستند رویای آبی، تندیس افتخار مستند نیمه بلند به قربان تیموری و تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین مستند بلند به سرباز شماره صفر به تهیه کنندگی محمد سلیمی راد اهدا شد.

در این مراسم از زحمات مدیر سابق شبکه مستند سیما، محسن یزدی نیز تجلیل شد.

در بخش مجموعه مستند هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون جایزه نقدی به قهرمان معمولی، اثر مجتبی حیدری اهدا شد.

در بخش دیگری از مراسم اختتامیه از سال‌ها تلاش مصطفی دالایی، مستند ساز و فیلمبردار حوزه دفاع مقدس تجلیل شد.

محسن برمهانی معاون سیما در این مراسم گفت: وقتی یک برنامه تکرار می‌شود و سالهاست که برگزار می‌شود، یعنی تأثیرگذاری‌اش خوب بوده است. جشنواره تلویزیونی مستند نیز این چنین است.

معاون سیما افزود: از مسئولین محترم سازمان صدا و سیما به ویژه آقای جبلی که توجه ویژه‌ای به مستند دارند و حمایت کردند تشکر می‌کنم. همچنین از آقای فریادرس دبیر این جشنواره و آقای میرتیموری تشکر می‌کنم که برای برگزاری این جشنواره زحمت کشیدند.

وی افزود: این دوره ماحصل زحمات آقای محسن یزدی است و باید از ایشان نیز تشکر ویژه کنم.

معاون سیما در بخش دیگری از سخنان خود گفت: روزهایی را سپری می‌کنیم که حوزه مقاومت و منطقه ما درگیر یک جنگ و حماسه است. می‌دانم هر کدام از شما عزیزان دوست دارید در میدان باشید و از این ماجرا یک نوع روایت داشته باشیم. رژیم صهیونسیتی این روزها به شدت شبیه به داعش عمل می کند و می‌بینید که چه جنایاتی را رقم می‌زنند.‌

در بخش کارگردانی مستند کوتاه، دیپلم افتخار و جایزه بهترین کارگردانی مستند کوتاه به خلیل صحراگرد برای مستند دارتاش اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی مستند بلند دیپلم افتخار به محمد سلیمی راد برای مستند سرباز شماره صفر اهدا شد.

در بخش بهترین مستند نیمه بلند به انتخاب مخاطبان، تندیس جشنواره به مستند «یک گام تا انقراض» به تهیه کنندگی قربان تیموری اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی بخش مستند نیمه بلند، تندیس افتخار به مستند «برار انیسه» به کارگردانی سید صادق کاظمی اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم مستند، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار به مستند «هجده هزار پا» به تهیه کنندگی مهدی شامحمدی اهدا شد.

پیمان جبلی رئیس رسانه ملی در اختتامیه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: می‌خواهم اشاره‌ای به رویداد بزرگی که در تاریخ معاصر ما رخ می‌دهد، اشاره کنم و یاد ۸۰ شهید خبرنگار و خون نگار فلسطینی را گرامی بدارم که این حماسه بزرگ را به دنیا نشان دادند. امیدوارم شاهد منطقه بدون اسراییل باشیم. دشمن صهیونیستی خیال پردازی می‌کند، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد. خوشحالیم که مقاومت و اهالی آن یک قدم از هدفشان عقب ننشسته‌اند.
جبلی افزود: مقاومتی که مصداق انسان دوستی و وفاداری است. غزه یک قدم عقب نشینی نکرده و از این به بعد نیز رژیم صهیونسیتی را بیشتر منکوب خواهد کرد. واقعیت نشان می‌دهد که در آینده شاهد فلسطین آزاد و منطقه بدون اسراییل خواهیم بود. مستندسازان ما باید خود را برای به تصویر کشیدن آن روز بزرگ آماده کنند که دور هم نخواهد بود.

رییس رسانه ملی ادامه داد: یکی از پرمخاطب‌ترین مستندهایی که همواره مورد توجه مخاطبان بوده، آثار حیات وحش، محیط زیست و طبیعت است. کسانی که در عرصه محیط زیست و در اقلیم زیبا و پر موضوع ایران فعالیت می‌کنند. از این عزیزان تشکر می‌کنم، به ویژه کسانی که راوی ایران زیبا شده‌اند. این دوره از جشنواره عرصه درخشش این مستندسازان عزیز است.

وی با اشاره به برگزاری هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: سال گذشته در همین جشنواره گفتم و امسال هم تکرار می کنم که رسانه ملی خانه مستندسازان است و با افتخار آنها را در آغوش می‌کشد. افتخار می‌کنیم که قاب رسانه ملی مزین به آثاری است که توسط مستندسازان جوان و پیشکسوت کشورمان تولید می‌شود. بهترین عرصه برای نمایش مستندها رسانه ملی است. آثاری که از دورترین روستاها در ایران تا شهرها و شهرستان‌ها با تنوع اقلیمی و فرهنگی و زیستی متنوع را به تصویر می‌کشند. ما برای تقویت مستندسازی در ساختار معاونت سیما و مرکز سیمرغ، ساختاری قوی را برای حمایت از مستندسازان ایجاد کردیم.

او درباره بین المللی شدن جشنواره خاطر نشان کرد: نکته دیگر که در جشنواره سال گذشته اشاره کردم و اکنون نیز از آقای برمهانی پرسیدم که آیا امکان اجرایی شدن آن هست یا خیر، بین‌المللی شدن جشنواره تلویزیونی مستند است. باید این جشنواره را به جشنواره بین‌المللی مستندهای تلویزیونی تبدیل کنیم. در رویکرد جدید رسانه ملی و اهداف تحولی سازمان صدا و سیما، نگاه منطقه ای و جهانی را مورد حمایت و توجه قرار داده ایم و باید بیش از پیش به این عرصه توجه کنیم.
جبلی ادامه داد: مطلع شدم مستند بسیار خوبی با همکاری تیم ایرانی در غزه تولید شده است. نمونه این کارها را به صورت متعدد می‌توان انجام داد. بسیار خوب است که مستندسازان ما با مشارکت فیلمسازان کشورهای دیگر کار کنند و مستندهای بین‌المللی تولید شود. باید این خبر را بدهم که هم اکنون چند مستند فاخر با شیوه تعامل و همکاری بین مستندسازان ایرانی و خارجی در حال تولید است و امیدوارم از سال های آینده شاهد تولید مستندهای بین‌المللی باشیم.‌
وی درباره عرصه های متنوع تولید مستند گفت: دقت داشته باشید که در یک فراز بسیار مهم تاریخی هستیم و این روزها در آینده ایران عزیز ما نقطه عطف خواهد شد. سال گذشته گفتم که منطقه بوشهر و پارس جنوبی منطقه بسیار مهمی است و اتفاقات مهمی که در آنجا رخ می‌دهد باید به نمایش گذاشته شود که البته تاکنون مستندی از آن را ندیده‌ایم. علاوه بر این، اتفاقات بسیار بزرگتری در کشورمان وجود دارد که باید از قاب مستند دیدنی شوند.‌

او ادامه داد: هفته گذشته بنده از کارخانه بزرگ کشتی سازی شهید محلاتی در بوشهر بازدید داشتم. شما مستندسازان باید با دوربین روشن سراغ این کارخانه‌ها بروید و آنها را به نمایش بگذارید. ما نیازمند نمایش آینده روشن در این مقطع تاریخی هستیم. ‌باید این آینده درخشان به جوانان ما نشان داده شود. از مستندسازان کشور می‌خواهم که این افتخارات را در برابر دیدگان مردم به نمایش بگذارند. رسانه ملی آماده حمایت از تولید این آثار است.

گفتنی است در بخش بهترین مجموعه عکس هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند سید متین هاشمی نفر اول این بخش شد و مجتبی حیدری رتبه دوم بهترین مجموعه عکس را به دست آورد. امین نظری نیز جایزه نفر سوم را دریافت کرد.

در بخش بهترین تک عکس امیر قادری جایزه بهترین تک عکس را دریافت کرد، خلیل صحراگرد دوم شد و محمد رضایی نیز جایزه سوم بخش تک عکس را دریافت کرد.

همچنین جایزه بهترین مجموعه عکس به انتخاب مخاطبان به احمد تاجی و جایزه بهترین تک عکس به انتخاب مخاطبان به مجتبی اسماعیل زاد اهدا شد.

جایزه بهترین فیلمبرداری به مجتبی یزدی زاده، بهترین تدوین به هوشنگ میرزایی، بهترین پژوهش به مهدی نوری و بهترین صداگذاری نیز به حسن مهدوی تعلق گرفت.

در پایان جایزه ویژه هیات داوران به احمد ذوالفقاری برای بمب و جایزه ویژه دبیر جشنواره به احسان شادمانی برای داستان ساحل شرقی اهدا شد.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا