آخرین شهدایی که نقاش دیواری پیشکسوت ایران تصاویر آن‌ها را کشید+عکس

اگر پایتان به میدان هفت تیر تهران رسیده باشد، حتماً نقاشی شهید بهشتی را در این میدان دیده‌اید. نقاش این اثر محمدرضا قادری است. او ۴۳ سال است نقش بر دیوارهای شهر می‌زند و بیش از ۴۰۰ نقاشی دیواری در کارنامه خود دارد.

اگر پایتان به میدان هفت تیر تهران رسیده باشد، حتماً نقاشی شهید بهشتی را نیز در این میدان دیده‌اید؛ نقاشی بزرگی که با جمله «آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر» شهید بهشتی تکمیل شده است.


نقاشی شهید بهشتی که سال ۱۳۷۸ در میدان هفت تیر تهران کشیده شد

نقاش این اثر کسی نیست جز محمدرضا قادری، معروف به حاج قادر. نقاش ۶۴ ساله‌ای که سال‌هاست به دیوارهای شهرهای مختلف ایران به خصوص تهران، رنگ می‌بخشد و تصاویر مختلفی را که بیشتر آن‌ها عکس‌های شهدا هستند را بر آن‌ها حک می‌کند. این هنرمند که ۴۳ سال است نقش بر دیوارهای شهر می‌زند، بیش از ۴۰۰ نقاشی دیواری در کارنامه خود دارد که آخرین آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

نقاشی شهید حاج قاسم سلیمانی با جمله «ما ملت امام حسینیم» در دیواری به مساحت ۲۲۵ متر مربع در شهر کاشان کشیده شد. قادری اجرای این طرح را ۱۳ دی‌ماه سال گذشته همزمان با سالگرد شهادت سردار سلیمانی به پایان رساند.

نقاشی شهید مدافع حرم محسن حججی که ۱۸ مردادماه سال ۱۴۰۰، همزمان با سالروز شهادت این شهید، توسط قادری بر دیواری در شهر قم حک شد. قادری درباره طراحی نقاشی‌های دیواری در نقاط مختلف شهر می‌گوید: هر منطقه‌ای فرهنگ خاص خود را دارد و باید متناسب با آن انتخاب کنیم در هر منطقه‌ای چه نقاشی‌ای بکشیم.

طرحی از امام خمینی(ره)، شهید بهشتی، سردار سلیمانی، جمال جعفر محمد آل ابراهیم معروف به ابومهدی المهندس و … در تقاطع خیابان سپهبد قرنی و خیابان سمیه در ابعاد ۲۴۰ متر مربع بر دیوار قوه قضائیه سال گذشته به مناسبت سالگرد شهید سلیمانی رونمایی شد. این نقاش عقیده دارد نقاشی دیواری، تنها رسانه‌ای است که به تمام زبان‌های دنیا مسلط است.

این نقاش پیشکسوت که در رسانه‌ها به «پدر نقاشی دیواری ایران» شهرت دارد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: میلیون‌ها نفر در روز دیوارنگاره‌ها را می‌بینند و باید برای جذب توریست از آن‌ها استفاده کرد.

تصویر شهید هسته‌ای محسن فخری‌زاده و شهید امر به معروف علی خلیلی که همزمان با اغتشاشات پاییز ۱۴۰۱ آغاز شد. روی این دیوار ابتدا فقط نقش شهید علی خلیلی کشیده شده بود، اما قادری طی ۱۰ روز، بدون آنکه طرح اولیه را پاک کند، طرح جدید را روی آن اجرا کرد. در ادامه فیلم نقاشی محمدرضا قادری روی این دیوار را مشاهده می‌کنید:

علی‌رغم علاقه این نقاش باتجربه به تصویرگری چهره شهدا، نقش‌های دیگر مثل تصویر امام علی علیه السلام، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب را نیز در کارنامه‌اش دارد. با این حال این نقاش اعتقاد دارد دیوارنگاره‌های شهدا نسبت به گذشته کم‌تر شده است. او تأکید کرد: با این حال هنوز داریم در موضوع شهدا کار می‌کنیم.

تصویر بالا به همراه تصویر زیر، ۲ نقاشی دیواری هستند که عید غدیر سال گذشته در بزرگراه امام علی علیه السلام رونمایی شدند.

امامین انقلاب اسلامی از دیگر سوژه‌های نقاشی دیواری برای این هنرمند باتجربه است. این نقاش اعتقاد دارد مسئولین باید به عنوان یک جاذبه توریستی به این موضوع نگاه کنند و توجه بیشتری به آن داشته باشند.

این نقاش پیشکسوت گفت: نقاشی بر دیوارها خطرناک است و تا به حال چند نفر از نقاشان دیواری ما دچار سانحه شده و از دنیا رفته‌اند؛ با این حال شورای عالی هنرمندان کشور نمی‌توانند نقاشی‌های دیواری را ارزشیابی کنند. از نظر آن‌ها نقاشان دیواری هنرمند به حساب نمی‌آیند. کسانی که جانشان را می‌گیرند کف دستشان، بالای داربست‌ها می‌روند و به طور تخصصی نقاشی می‌کشند هنرمند هستند.

نقاشی بالا، طرحی از امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب که بر دیواری به مساحت ۸۰۰ متر مربع کشیده شده است. قادری این نقاشی را در اغتشاشات سال گذشته در پادگان دوکوهه واقع در شهر اندیمشک کشیده است.

تازه‌ترین طرح این نقاش، طرحی با محتوای چهره سردار سلیمانی است که بر یکی از دیوارهای شهر قم با مساحت ۲۲۰ متر مربع کشیده خواهد شد. محمدرضا قادری کار خود را از فردا، همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها آغاز کرده و ۱۳ دی‌ماه، یعنی سالگرد شهادت سردار سلیمانی از آن رونمایی می‌کند.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا