تئاتری که با کمک‌های مردمی کار می‌کند/ اجرا با زنان دانشجو و شاغل

گروه فرهنگی هنری «ریاحین» که نوانمایش «دنیا پیره‌مرد است» را روی صحنه دارد متشکل از تعدادی از زنان دانشجو و شاغل است که با کمک و حمایت‌های مردمی آثار خود را تولید و اجرا می‌کند.

نوانمایش «دنیا پیره‌مرد است» نوشته یاسین حجازی اثری است که از ۲۰ آذر با کارگردانی ثمین علما و ویژه بانوان در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه است. در این نمایش که تهیه‌کنندگی آن را گروه فرهنگی هنری «ریاحین» بر عهده دارد ملیکا طلوع، زینب طلاچیان، فاطمه شگفتی، نوریه آزادخانی، مریم سادات خرازی، یاسمین جدیری، حسنا رضایی، رضوانه سعیدی، زهرا رضایی، ثنا صادقی، فاطمه علی‌گودرز، نرگس کرباسچی، یاسمین شمس‌الاحرار، فاطمه محمدیان خراسانی، زینب سادات شریف‌واقفی، فاطمه رستگار، فاطمه یزدی‌، مهرآسا الهیان، به عنوان بازیگر حضور دارند.

این نمایش تا ۲۸ آذر، با مدت زمان ۹۰ دقیقه، در ۲ نوبت ۱۵ و ۱۹ اجرا می‌شود.

ثمین علما کارگردان نوانمایش «دنیا پیره‌مرد است» درباره روند تولید این اثر نمایشی، به خبرنگار مهر گفت: سال گذشته در فرهنگسرای نیاوران نوانمایش «شیشه‌های شهر سنگی» را اجرا کردیم. حدود یک ماه پس از پایان آن پروژه مزاحم آقای یاسین حجازی شدیم چون گروه ما تمایل زیادی داشت با ایشان همکاری داشته باشد. اسفند سال گذشته بود که با آقای حجازی جلسه گذاشتیم و طی آن جلسه چند سوژه مطرح شد. در نهایت اردیبهشت سال جاری سوژه «دنیا پیره‌مرد است» تایید شد و آقای حجازی مشغول نگارش اثر شد و شهریور متن کامل به دست ما رسید. از مهر تا روزهای پایانی قبل از اجرا مشغول تمرین بودیم.

وی یادآور شد: گروه فرهنگی هنری «ریاحین» متشکل از خانم‌هایی است که هیچ‌کدام حرفه‌شان بازیگری نیست و از سر علاقه گردهم آمده‌اند و کار می‌کنند. اکثر این خانم‌ها دانشجو یا شاغل هستند و به همین دلیل با برنامه زمانی فشرده توانستیم کار را آماده کنیم.

علما درباره موضوع مدنظر نوانمایش «دنیا پیره‌مرد است»، توضیح داد: شخصیتی در صدر اسلام به نام اسماء بنت عمیس وجود دارد که یکی از هزاران هزار شخصیت‌های تاریخی است. حول شخصیت او قدم زدیم و بررسی کردیم که با چه آدم‌هایی در تاریخ اشتباه گرفته شده و ساحت‌های زندگی‌اش چه بوده است. در کنار این شخصیت به صورت مستور و مستتر به موضوع حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت علی (ع) و شهادت حضرت زهرا (س) می‌پردازیم.

کارگردان این اثر نمایشی درباره دغدغه خود و گروه فرهنگی هنری «ریاحین» برای تولید و اجرای تئاتر ویژه بانوان، تاکید کرد: رسالت اصلی گروه ما این است که از دریچه دید بانوان به مسایل دینی و عقیدتی جذاب نگاه کند و تمرکزمان روی بانوان است. همه گروه نمایش هم به غیر از برخی عوامل فنی، از بانوان هستند.

وی درباره ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای اجرای نوانمایش «دنیا پیره‌مرد است»، یادآور شد: شاید مخاطبانی که به تماشای کارهای آیینی و مذهبی می‌نشینند، چون به لحاظ عقیدتی و دلی به سالن می‌آیند، ویژگی‌های فنی در اولویت‌شان نباشد ولی ما دوست داشتیم کارمان چه از لحاظ نمایشنامه و چه به لحاظ طراحی‌ها و شیوه اجرایی، بالاترین استاندارد را داشته باشد و به کم راضی نیستیم. از بزرگانی که می‌شناختیم برای تولید کار کمک گرفتیم و تلاش کردیم این کار آیینی در حد استانداردهای یک تئاتر خوب باشد.

علما درباره شرایط تامین هزینه‌های تولید و اجرای نوانمایش «دنیا پیره‌مرد است»، تصریح کرد: بنیان گروه ما تماما بر اساس کمک‌های مردمی است و هیچ حمایتی از ارگان‌های دولتی و حکومتی نداریم و این افتخار ما است که دوستان و مردم ذره ذره کمک می‌کنند تا کار تولید و اجرا شود. به غیر دوستان فنی، بقیه گروه اجرایی هیچ‌کدام انتفاع مادی ندارند و سهم‌شان را گذاشته‌اند که کار تولید و اجرا شود. اما این مهم را نباید نادیده گرفت که هزینه‌های تولید تئاتری بسیار بالا است.

وی درباره این‌که آیا این اثر نمایشی در مقطع زمانی دیگری روی صحنه خواهد رفت یا نه، اظهار کرد: نمایش «دنیا پیره‌مرد است» یک کار آیینی است و به مناسبت ایام فاطمیه روی صحنه رفته است. اگر مناسبت دیگری باشد و سال دیگر فرصتی دست دهد، البته اگر کار جدیدی نداشته باشیم، همین کار را مجددا روی صحنه خواهیم برد.

کارگردان نوانمایش‌های «شیشه‌های شهر سنگی» و «دنیا پیره‌مرد است» درباره این‌که آیا گروه فرهنگی هنری «ریاحین» کار جدیدی در دست تولید دارد یا نه، یادآور شد: به دلیل هزینه‌های بالایی که تولید تئاتر دارد و همچنین برنامه تحصیلی و کاری اعضای گروه و همچنین سنگین بودن تولید یک پروژه، فعلا گروه روی برگزاری یک مناسبت در سال تمرکز دارد. اگر بتوانیم در گروه سرعت روند تولید تئاتر را بالا ببریم آن‌وقت روی ۲ یا ۳ پروژه در سال فکر خواهیم کرد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا