کتاب «بانوی تمدن‌ساز» ویژه ایام فاطمیه منتشر شد

محقق و نویسنده کتاب بانوی تمدن ساز در خصوص این کتاب گفت: همان طور که مطلع هستید جلد اول کتاب تحت عنوان «فرآیند قرآنی تثبیت فرهنگ عفاف در جامعه» به همت سازمان دارالقرآن الکریم و در ایام ماه محرم منتشر شد.

حجت الاسلام محمد جواد ابراهیمی با اعلام این خبر و ارائه توضیحاتی در خصوص این کتاب گفت: در جلد اول کتاب به شش گام راهبردی برای تثبیت فرهنگ عفاف در جامعه اشاره شده بود.

ابراهیمی افزود: این شش گام با تدبر در بخشی از آیات سوره مبارکه نور (آیه یکم تا سی سوم سوره نور) به دست آمده بود.

نویسنده کتاب بانوی تمدن ساز در ادامه افزود: تدبر بخش دوم سوره مبارکه نور(آیه سی چهارم تا شصت و چهارم) در جلد حاضر با عنوان «بانوی تمدن ساز» نیز به همت سازمان دارالقرآن الکریم برای ایام تبلیغی فاطمیه آماده شده است.

وی گفت: از جمله اهداف این دو جلد کتاب ترویج سخنرانی های تبلیغی مبتنی بر تدبر در قرآن برای عموم مخاطبین است. سخنرانی ها و منبرهایی که بر اساس وفاداری به متن سوره های قرآن و ساختار تدبری آن آماده شده است.

حجت الاسلام ابراهیمی ادامه داد: همان طور که می دانید این رویکرد و هدف، چیزی جدیدی در عرصه تبلیغی کشور است به دلیل اینکه ما با این کار بین دو بخشی که کمتر ارتباط با یکدیگر داشتند ارتباط برقرار کردیم. یعنی بخش تدبر در قرآن که یک بخش تخصصی و با مخاطب خاص خود است را با بخش تبلیغ که مخاطب عامه سر و کار دارد را به هم پیوند زده ایم و مطالب تدبری سوره را به صورت محتوای تبلیغی و مبتنی بر فهم ساختار سوره در منبر ارائه می کنیم که از نتایج بسیار خوب این رویکرد انس بیشتر مردم با قرآن و کاربردی بودن آن در عرصه زندگی عمومی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مردم به صورت ملموس می یابند چگونه قرآن می تواند نیازهای روز آنها را به خوبی پاسخگو باشد و آنها را با نور خود به سمت رشد هدایت کند. همچنین مبلغین جوان هم می یابند که چگونه می توان بر اساس متن خوانی سوره های قرآن کریم و تدبر در ساختار سوره ها برای مخاطب عموم حرف های مفید علمی ولی با ادبیات عامه بیان کرد.

حجت الاسلام ابراهیمی بیان کرد: تا بحال کتاب هایی که در عرصه تدبر به چاپ رسیده است رویکرد صرفا علمی، تخصصی و آموزشی داشته است ولی کتاب حاضر بجای نگاه صرفا علمی و تخصصی، یک رویکرد عمومی در عرصه تدبر دارد و با ادبیات عمومی مطالب علمی را آموزش می دهد.

به گفته وی، کتاب هایی هم که تحت عنوان منبرهای مکتوب به چاپ می رسد علی رغم اینکه از آیات و محتواهای قرآنی در محتوای خود استفاده می کنند ولی نوعا رویکرد تدبری و وفادار به ساختار سوره برای ارائه محتوا مورد نیاز به مخاطب نداشته اند، به همین جهت متن حاضر از این دو جهت جدید و تازه می باشد.

نویسنده کتاب بانوی تمدن ساز توضیح داد: منبع اصلی این کتاب آیات قرآن و فصل دوم از آیات سوره مبارکه نور می باشد ولی برای کاربردی و عمومی کردن مطالب از کتاب های حدیثی و همچنین بیانات مقام معظم رهبری و تاریخ معاصر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم استفاده شده است که در بخش منابع به صورت مفصل به آنها اشاره شده است.

حجت الاسلام ابراهیمی ابراز کرد: برای تهیه این کتاب از بیش از ۴۰ منبع مختلف و اصیل استفاده شده است و در مجموع تمام صفحات کتاب قریب به ۴۰۰ مرتبه پارورقی خورده است که بر علمیت و مستند بودن ارجاع های افزوده است. این کتاب در پنج بخش با عنوان «پنج منبر» ارائه شده است.

وی ادامه داد: از جمله خصوصیات این کتاب این است که محتوای آماده شده  همانطور که اشاره شد علی رغم اینکه از  نظر روشی کاری نو و جدید است از نظر محتوایی نیز خصوصیاتی دارد که قابل توجه است. اولا محتوای کتاب بر اساس مناسبت ایام فاطمیه در شأن مقام حضرت صدیقه طاهر سلام الله علیها آماده شده است، ثانیا  محتوا کتاب در یک تحلیل و تدبر قرآنی و وفادار به ساختار سوره مبارکه نور، به تحلیل اجتماعی سیاسی حوادث دوران بعد از رحلت حضرت رسول ص پرداخته است و اتفاقات آن دوران را از نگاه سوره مورد بررسی قرار داده است که از این منظر هم کاری نو و جدید است.

حجت الاسلام ابراهیمی اظهر کرد: ثالثا محتوای این کتاب علی رغم داشتن خصوصیات قبل، از یک خصوصیات دیگر نیز برخوردار است و آن اینکه مباحث آن دوران را با توجه به شرایط اجتماعی سیاسی معاصر مورد بررسی قرار داده است و کاربردهای سوره و سیره حضرت صدیقه را در حوادث امروز نشان می دهد. رابعا از جمله دیگر خصوصیات محتوای آماده شده این است که مطالب کتاب چون از آیات سوره مبارکه نور تغذیه کرده است دارای چشم انداز است و افق نورانی را برای تمدن اسلامی ترسیم می‌کند،

نویسنده کتاب بانوی تمدن ساز تصریح کرد: خامسا با توجه به محتوای تدبری سوره مبارکه نور در این کتاب به نقش حضرت صدیقه طاهره برای ترسیم تمدن نورانی اشاره شده است و در ذیل آن به نقش زن در نهاد خانواده، جامعه و شکل گیری تمدن نور اشاره شده است که زنان در مدیریت نورانی خانواده، جامعه و تمدن اسلامی نقش بسیار دارند. ضمنا محتوای آماده شده این کتاب برای گروه های سنی حدودا ۱۸ سال به بالا مناسب است و مطالب به گونه ای آورده شده که هم مخاطب خاص و تحصیلکرده مثل طلبه و دانشجو و… می تواند از آن بهره ببرد و هم مخاطب عموم.

وی در پایان گفت: این کتاب به صورت خلاصه به نزاع بین تمدن نور و ظلمت اشاره می کند و اینکه تمدن نور بر محور عفاف و نقش مهم زنان در افق پیش رو قابل دست رس است و تمدن ظلمت بر محور فحشاء و نقش مخرب فساد حرکت می کند. در یک تمدن علمدار عفت سیده نساء العالمین است و در یک تمدن علمدار حماله الحطب ها و آکله الاکبادها سقوط در ظلمت می کنند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا