رمضانی: جایزه جلال ۴۰۰ میلیون تومان شد / رونق ادبیات یکی از دلایل برگزاری جایزه جلال است

مدیرعامل خانه کتاب در نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال گفت: رونق ادبیات یکی از دلایل برگزاری این جایزه است و حوزه ادبیات پرامانت‌ترین و پرخوان‌ترین و پرفروش‌ترین حوزه‌ها است.

نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد امروز یکشنبه سوم دی ماه با حضور گلعلی بابایی دبیر علمی، حامد محقق معاون شعر و ادبیات و علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب برگزار شد.

علی رمضانی در این نشست در سخنانی گفت: رونق ادبیات یکی از دلایل برگزاری جایزه است که قطعاً برگزاری جایزه تنها یکی از اهداف جایزه را رقم می‌زند، آموزش و کمک به تولید نیز مهم است که نیازمند پیگیری مسئولان است، خانه کتاب هم در این حوزه مسئولیت دارد.

وی با اشاره به حوزه ادبیات گفت: ادبیات پرامانت‌ترین و پرخوان‌ترین و پرفروش‌ترین حوزه هاست. امسال شانزدهمین دوره جایزه با صدمین سال تولد جلال مصادف شد. ما در روز 11 آذر در زادگاه جلال در طالقان نشستی با حضور نویسندگان و ادبا و مردم برگزار کردیم که استقبال مردم از همشهری خود جالب توجه بود و اجتماع برگزیدگان و نویسندگان حوزه ادبیات داستانی هم پیش از اختتامیه برگزار می‌شود.

رمضانی گفت: جلال آل‌احمد هر سال یک ارمغان و آورده برای ما دارد، سال گذشته هفتادمین سال انتشار غرب‌زدگی بود امسال هم تصمیم گرفتیم به کتاب ولایت عزراییل توجه ویژه کنیم.

حامد محقق نیز در سخنانی گفت: معاونت شعر و ادبیات از اول آبان فعالیت جدی برای جایزه را آغاز کرد و شروع به جمع‌آوری کتاب‌ها کرد، آثار زیادی به دبیرخانه رسید و کتاب‌ها تفکیک شدند، 893 عنوان در مستندنگاری، 443 عنوان در داستان کوتاه، رمان با 1470 عنوان و نقد ادبی با 83 کتاب، در مجموع 2889 عنوان کتاب به دبیرخانه رسید.

وی با اشاره به آمارهای تاریخی جایزه جلال گفت: 40 هزار عنوان کتاب در 15 دوره جایزه جلال بررسی شده، 113 نفر برنده جایزه شده‌اند، هدایت‌الله بهبودی با 3 بار برگزیده بیشترین دریافت جایزه را داشته است. 55 ناشر جایزه جلال را دریافت کردند. امسال ناشران شهرستانی میان نامزدها هستند و دو نویسنده غیرتهرانی داریم، بازه سنی نامزدها نیز 28 تا 62 سال است. 3 نویسنده با اولین کتاب‌شان نامزد دریافت شدند.

محقق با اشاره به دوره‌های جلال نیز گفت: در 11 استان دوره آل‌جلال برگزار شده است و 33 کارگاه نیز در این زمینه برگزار شده است، 220 نفر هم در این کارگاه‌ها آموزش دیدند.

گلعلی بابایی دبیر علمی جایزه جلال نیز در سخنانی گفت: وقتی پیشنهاد دبیری علمی داده شد راغب نبودم چون می‌دانستم کار سختی است و مهمترین موضوعی که باید روی آن تکیه داشته باشیم حق‌الناسی است که به گردن انسان می‌افتد، دبیر علمی تنها یک رأی دارد. الحمدلله در این دوره داوران خوب بودند و اعتقاد داشتند حق‌الناس را باید حفظ کنیم.

وی ادامه داد: بار اصلی تفکیک آثار به‌عهده دبیرخانه است، از 16 آبان کار داوری را شروع کردیم، نقد ادبی 83 اثر بود در 3 جلسه و نهایتاً با حضور هیئت علمی داوری‌ها انجام شد، اما در داستان کوتاه، رمان و مستندنگاری ساعت‌ها وقت داوران صرف شد تا به نامزدهای نهایی برسیم.

بابایی گفت: در برخی رشته‌ها وضعیت رقابت نزدیک بود و تصمیم‌گیری بسیار مشکل بود. از اعضای هیئت علمی تشکر می‌کنم چون حضور آن‌ها مثمر ثمر بود و حتی توانست نتایج را تغییر دهد.

بخش دوم این نشست به پرسش و پاسخ اصحاب رسانه اختصاص داشت، رمضانی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه با توجه به تاکید داوران و دبیران علمی جایزه جلال در دوره‌های اخیر مبنی بر ضرورت تغییر اساسنامه ای جایزه در بخش مستند نگاری، آیا پیشنهاد مشخص و متممی برای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است؟ گفت: این موضوع در جلسه‌ای که ما با حضور 20 نفر از منتقدان و اعضای هیأت علمی داشتیم،  نیز مطرح شد. چون حجم آثار این حوزه قابل توجه است، اگر دنبال کرده باشید در اساسنامه اولیه جایزه تاریخ نگاری آورده شده و در ادامه به مستند نگاری تغییر یافته است, این تغییرات تغییرات معمولی است که نیازمند بررسی دقیق تر دوستان در معاونت است، دوستان ما در حال بررسی هستند تا پیشنهاد پخته ای ارائه شود،موضوعات دیگری هم مطرح شده است که آن ها هم در حال بررسی است، اگر بتوانیم به جمع بندی برسیم این پیشنهاد ارایه می شود.

وی ادامه داد: البته با این مسئله هم مواجه هستیم که بین متخصصان نیز بر سر حوزه مستندنگاری اجماعی نیست اگر به اجماع خوبی برسیم که به برجسته شدن گونه مستندنگاری که در این سالها بسیار مورد توجه قرار گرفته و حتی از صرف پرداخت موضوعات دفاع مقدس نیز خارج شده و تاریخ شفاهی مسائل دیگر نیز را در برمی گیردبرسیم، این پیشنهاد را به شورا ارائه خواهیم کرد.

رمضانی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم و در توضیح بیشتر گفته های آقای بابایی مبنی بر اینکه با حضور اعضای هیئت علمی در جلسه نهایی داوران، داوری ها تا حدودی تغییر یافت، گفت: مطابق ایین نامه در جلسه نهایی علاوه بر سه داور برای هر رشته یک نفر نماینده هیئت علمی و دبیر علمی به جلسه نهایی اضافه می شوند. ترکیب نهایی 5 نفر است آثاری که به مرحله نهیای توسط داوران رسیده است در جلسه ای با حضور نماینده اعضای هیئت علمی و دبیر علمی مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد نماینده و دبیر نیز تنها یک رای دارند، بنابراین اثری که حائز اکثریت ارا از بین این 5 نفر شود به عنوان برگزیده معرفی می شود. اینکه آقای بابایی فرمودند حضور اعضای هیئت علمی نظر را تغییر داد، منظور در مباحثه گفتگو و اغنا بود.

گلعلی بابایی دبیر علمی این دوره نیز در توضیح بیشتر این مطلب، افزود: آثار تا قبل از جلسه نهایی توسط سه داور که تصمیم گیر هستند ارزیابی می شوند ممکن است از بین این سه داور دو داور رأی مثبت و یک رأی داور رأی منفی داشته باشند. در جلسه پایانی دو رای دیگر یعنی آرای عضو هیئت علمی و دبیرعلمی نیز اضافه می شود انجا ممکن است آن دو داور به اثری به عنوان برگزیده رأی داده باشند که در نهایت رای نیاورد منظور من این موضوع بود.

در ادامه مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به افزایش جایزه ادبی جلال آل احمد در دوره شانزدهم گفت:  مبلغ جایزه جلال در این دوره افزایش یافته است، به‌صورتی که برای برگزیدگان مبلغ ریالی از 250 میلیون تومان به 400 میلیون افزایش یافته و جایزه شایستگان هم از 50 میلیون به 100 میلیون رسیده است.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا