افزایش ۳۰ درصدی کتاب‌های کودک و نوجوان در آذر ۱۴۰۲

خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد بازار نشر ایران در آذر امسال، افزایش ۳۰ درصدی چاپ کتاب‌های کودک و نوجوان را نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته تجربه کرده است.

آمار موضوعی کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه‌کتاب و ادبیات ایران نشان می‌دهد در آذر ماه ۱۴۰۲ در کشور ۲ هزار و ۹۲ عنوان کتاب در موضوع کودک و نوجوان منتشر شده که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته با هزار و ۶۱۳ عنوان افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

در آذر ۱۴۰۲ در کشور ۱۰ هزار و ۳۳ عنوان کتاب از سوی هزار و ۳۷۹ ناشر وارد بازار کتاب شده است که مقایسه این آمار با آذر ماه سال گذشته حکایت از افزایش ۱۰ درصدی در تعداد عناوین کتاب دارد.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در این ماه ۷ هزار و ۶ عنوان کتاب تألیفی و ۳ هزار و ۲۷ عنوان کتاب ترجمه هستند. از مجموع کل کتاب‌های تألیفی، بیشترین کتاب‌ها به موضوعات کمک درسی، ادبیات، کودک و نوجوان، علوم اجتماعی و دین اختصاص پیدا کرده و از موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، فلسفه و روانشناسی، علوم عملی و علوم اجتماعی بیشترین ترجمه صورت گرفته است. در موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی و علوم عملی بیشترین تعداد کتاب در آذر ماه سال جاری منتشر شده است.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در آخرین ماه پاییز سال جاری، ۶ هزار و ۹۲۶ عنوان کتاب در تهران و ۳ هزار و ۱۰۷ عنوان کتاب در سایر استان‌ها وارد بازار نشر شده‌اند. ناشران و نویسندگان تهرانی در موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، علوم اجتماعی و علوم عملی بیشترین تعداد کتاب را منتشر کرده‌اند و ناشران سایر استان‌ها به موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، دین، علوم اجتماعی و کمک درسی تمایل بیشتری نشان دادند.

در آذر سال جاری، ۵ هزار و ۶۸۳ عنوان کتاب چاپ اول در ویترین کتابفروشی‌ها قرار گرفته است و موضوعات علوم اجتماعی، ادبیات، علوم عملی، کودک و نوجوان و دین در فهرست بیشترین موضوعات چاپ اول قرار گرفته‌اند. استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم، آذربایجان شرقی، اصفهان و البرز بیشترین کتاب‌های چاپ اول را منتشر کرده‌اند.

همچنین در این ماه ۴ هزار و ۳۵۰ عنوان کتاب چاپ مجدد منتشر شده است که موضوعات کودک و نوجوان، کمک درسی، ادبیات، فلسفه و روان‌شناسی و دین بیشترین تعداد آثار چاپ مجدد را به نام خود ثبت کرده‌اند.

شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در آخرین ماه پاییز سال جاری ۱۰ میلیون و ۲۱ هزار و ۴۱ نسخه است. میانگین شمارگان کتاب در آذر ماه سال جاری ۹۹۹ نسخه را نشان می‌دهد که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته با هزار و ۱۰۸ نسخه تغییر ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. میانگین قیمت کتاب نیز در این ماه یک میلیون و ۴۷۵ هزار و ۹۴۰ ریال است که در مقایسه با آذر سال گذشته با یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۶۰۸ ریال افزایش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

آمار و درصد تغییر کتاب‌های آذرماه ۱۴۰۲۱ نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد که بیشترین افزایش در رده‌های فلسفه و روان‌شناسی به میزان ۳۹ درصد، کودک و نوجوان به میزان ۳۰ درصد و کودک و نوجوان به میزان ۱۶ درصد بوده و بیشترین کاهش در رده‌های زبان به میزان ۲۸ درصد، علوم طبیعی و ریاضیات به میزان ۲۷ درصد و کلیات به میزان ۸ درصد بوده است.

استان تهران با انتشار ۶ هزار و ۹۲۶ عنوان کتاب در آذر ماه ۱۴۰۲ توانست ۶۹ درصد از کل کتاب‌های چاپ شده در این ماه را به خود اختصاص دهد که نسبت به ۶ هزار و ۷۰۱ عنوان کتاب منتشر شده در بازه زمانی مشابه در سال گذشته سه درصد افزایش داشته است. همچنین سایر استان‌ها در ماه آذر سال ۱۴۰۲ توانستند ۳ هزار و ۱۰۷ عنوان کتاب منتشر کنند که در مقایسه با آذر سال گذشته با انتشار ۲ هزار و ۴۶۰ عنوان کتاب ۲۶ درصد رشد داشته است.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا