فروش سینماهای بریتانیا هنوز ۲۴ درصد کمتر از پیش از کرونا است

با وجود این که «باربنهایمر» فروش گیشه‌های ۲۰۲۳ بریتانیا و ایرلند را به ۱.۳ میلیارد دلار رساند، هنوز فروش سینماهای آن منطقه ۲۴ درصد پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری کروناست.

طبق آمار منتشر شده فروش گیشه سینماهای بریتانیا و ایرلند ۸.۳ درصد از ۹۸۰.۵ میلیون پوند (۱.۲۵ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۲ بیشتر شد و به ۱.۰۶ میلیارد پوند (۱.۳۵ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۳ افزایش یافت. با این حال این رقم ۲۳.۵ درصد کمتر از مجموع ۱.۳۵ میلیارد پوند (۱.۷۲ میلیارد دلار) قبل از همه‌گیری ۲۰۱۹ بود.

سال ۲۰۲۳ اولین سال فروش کامل سینماهای بریتانیا و رسیدن به مرز فروش یک میلیارد پوند پس از سال ۲۰۱۹ و زمانی که هنوز کرونا شیوع نیافته، بود. قبل از همه‌گیری، باکس آفیس سالانه در پنج سال پیش از ۲۰۱۹ بیش از ۱.۳ میلیارد پوند بود.

در میان ۵ کشور و منطقه‌ای که بریتانیا و ایرلند را تشکیل می‌دهند، جمهوری ایرلند با فروش ۱۳ درصد بالاتر از سال ۲۰۲۲ بهترین رشد را تجربه کرد. فروش سینماهای ولز هم ۱۰ درصد، ایرلند شمالی ۹ درصد و انگلیس و اسکاتلند هر یک ۸ درصد افزایش پیدا کرد.

شمار فیلم‌های جدید اکران شده در سال ۲۰۲۳ از ۹۲۹ عنوان در سال ۲۰۲۲ و ۹۳۸ عنوان در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۱۳ عنوان افزایش پیدا کرد.

سال ۲۰۲۳ تعداد اکران‌های پرفروش هم بیشتر شد، زیرا تاخیرهای تولید که به دلیل کووید ایجاد شده بود، کاهش پیدا کرد. تعداد اکران‌های فیلم‌هایی که در بیش از ۲۵۰ سینما پخش می‌شوند که از ۱۸۶ عنوان در سال ۲۰۱۹ به ۱۳۵ عنوان در سال ۲۰۲۲ رسیده بود در سال پیش به ۱۷۴ مورد افزایش یافت.

اعتصاب نویسندگان و بازیگران آمریکایی باعث شد که اکران برخی از عناوین پرفروش به سال ۲۰۲۴ کشیده شود تا امکان تکمیل فیلم‌برداری و فعالیت‌های تبلیغاتی و نمایش بهتر آنها فراهم شود که «شکارچیان ارواح: امپراتوری یخ‌زده»، «کرایون شکارچی» و «تلماسه: قسمت دوم» از جمله آنها بودند.

طبق گزارش‌ها با وجود بحران هزینه‌های زندگی در بریتانیا، این موضوع تأثیری بر سینما رفتن مردم ندارد و سینماداران طیفی از فیلم‌ها را با تخفیف‌های ویژه ارایه می‌کنند. بر مبنای این گزارش ‌تأثیر پدیده «باربنهایمر» در تابستان فوق‌العاده بود و پست‌های رسانه‌های اجتماعی که به «باربی» یا «اوپنهایمر» اشاره می‌کردند در یک روز در ماه جولای به بیش از ۴۰ میلیون رسید.

«باربی» با ۹۵.۵ میلیون پوند در صدر جدول فروش بریتانیا قرار گرفت و پس از آن «اوپنهایمر» با ۵۸.۷ میلیون پوند و «فیلم برادران سوپر ماریو» با ۵۴.۸ میلیون پوند در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

۱۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۲۳ در مجموع ۴۰.۵ درصد از کل فروش سال را به خود اختصاص دادند که کمتر از رقم ۴۳.۸ درصدی سال ۲۰۲۲، اما نشان دهنده تنوع بیشتر اکران است.

پرفروش‌ترین دوره سال ۲۰۲۳ تابستان بود که ۶عنوان از ۱۰ عنوان پرفروش سال اکران شد و با «نگهبانان کهکشان .۳» در ماه جولای به اوج خود رسید و با «ماموریت غیرممکن – روزشمار مرگ: قسمت اول» و «باربی» و «اوپنهایمر» دنبال شد.

در حالی که یونیورسال امسال عنوان پرفروش‌ترین استودیوی سال ۲۰۲۳ را در سراسر جهان مال خود کرده است، در بریتانیا و ایرلند، کمپانی برادران وارنر این افتخار را به دست آورد. در میان ۲۳ عنوان فیلم جدید و ۶۲ فیلم پیش از ۲۰۲۳، برادران وارنر ۲۳۹.۲ میلیون پوند (۲۲.۵ درصد از کل بازار) را کسب کرد که بالاتر از ۲۲۵.۴ میلیون پوند (۲۱.۲ درصد) یونیورسال است. این نشان دهنده افزایش ۵۳ درصدی برای برادران وارنر نسبت به سال ۲۰۲۲ است که آنها در رتبه سوم قرار داشتند. برادران وارنر جدا از ۲ عنوان پرفروش خود یعنی «باربی» و «وانکا» که در ۱۰ عنوان پرفروش جای داشتند، آثار موفقی از جمله «کریدIII » و «مگ ۲» را اکران کرد.

اندی لیشون، مدیر اجرایی انجمن توزیع کنندگان فیلم گذر از آستانه یک میلیارد پوندی در گیشه سینماهای بریتانیا را نقطه عطفی برای صنعت سینما خواند و گفت امیدوارند این حرکت به خوب ادامه یابد.

۱۰ فیلم پرفروش بریتانیا و ایرلند در سال ۲۰۲۳ عبارت بودند از:

«باربی» (برادران وارنر): ۹۵.۵ میلیون پوند

«اوپنهایمر» (یونیورسال): ۵۸.۷ میلیون پوند

«فیلم برادران سوپر ماریو» (یونیورسال): ۵۴.۸ میلیون پوند

«وانکا» (برادران وارنر): ۴۹.۲ میلیون پوند – هنوز در حال اکران است

«نگهبانان کهکشان. ۳» (دیزنی): ۳۶.۷ میلیون پوند

«مرد عنکبوتی در دنیای عنکبوتی» (سونی): ۳۰.۷ میلیون پوند

«پری دریایی کوچک» (دیزنی): ۲۷.۴ میلیون پوند

«مأموریت غیرممکن: روزشمار مرگ- قسمت اول» (پارامونت): ۲۶.۶ میلیون پوند

«گربه چکمه پوش: آخرین آرزو» (یونیورسال): ۲۶ میلیون پوند

«آواتار: راه آب» (دیزنی): ۲۵.۵ میلیون پوند در سال ۲۰۲۳ (۷۷.۳ میلیون پوند در مجموع سال پیش و ۲۰۲۳)

۱۰ فیلم پرفروش بریتانیایی/ایرلندی در بریتانیا و ایرلند سال ۲۰۲۳:

«وانکا» (برادران وارنر): ۴۹.۲ میلیون پوند – هنوز در حال اکران است

«فرار بزرگ» (برادران وارنر): ۵.۳ میلیون پوند

«موزیکال ماتیلدا رولد دال» (سونی): ۵.۲ میلیون پوند در سال ۲۰۲۳ (۲۸ میلیون در مجموع دو سال

«چه ربطی به عشق دارد؟» (استودیو کانال) ۴.۸ میلیون پوند

«امپراتوری نور» (دیزنی): ۳.۸ میلیون پوند

«آللویا» (برادران وارنر): ۳.۶ میلیون پوند

«زیارت بعید هارولد فرای» (eOne Films): ۳.۳ میلیون پوند

«فراری» (بلک‌بر/اسکای): ۲.۶ میلیون پوند – هنوز در حال اکران است

«با من صحبت کن» (ارتفاع): ۲.۵ میلیون پوند

«همبستگی» (پارامونت) : ۲.۴ میلیون پوند

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا