دیزنی از شکست خوردن لذت می‌برد!

کارگردان «جنگ‌های ستاره‌ای» دوست دارد مرد‌ها را زجر دهد

شارمین اوبید چینوی کارگردان قسمت آتی «جنگ‌های ستاره‌ای» انتقادات تندی علیه مردها مطرح کرده است!
در گزارشی به باکس آفیس ۲۰۲۳، موفقیت‌ها و شکست‌ها و اینکه مخاطب چه چیزی را نمی‌خواهد، به‌صورت مفصل پرداختیم. دیزنی، بزرگترین کمپانی سرگرمی (فعلاً) در جهان است. آن‌ها حتی در سخت‌ترین شرایط نیز، پیروز گیشه می‌شدند. اما اغلب آثار این مجموعه در ۲۰۲۳، در گیشه شکست سختی خوردند.
حال دیزنی، در ادامه روند حرکت به سوی قهقرا و فراتر از آن، سال ۲۰۲۴ را با خبری مهم شروع کرد. قرار است تا جدیدترین فیلم در مجموعه «جنگ‌های ستاره‌ای» Star wars را، یک زن پاکستانی (که از مردها متنفر است) کارگردانی کند. دیزی ریدلی تیز دوباره در نقش قهرمان کهکشان‌ها ظاهر خواهد شد.
شارمین اوبید چینوی سابقه ساخت چند مستند فمینیستی و دو اپیزود از سریال ابرقهرمانی و بی‌مخاطب «خانم مارول» Ms. Marvel را در کارنامه خود دارد. نقش ابرقهرمان «خانم مارول» را نیز یک بازیگر پاکستانی بازی می‌کرد. رسانه‌های هالیوودی با افتخار در وصف انتخاب خانم کارگردان گفتند: «چینوی اولین زن و اولین فرد رنگین‌پوستی است که هدایت فیلم‌های سینمایی «جنگ‌های ستاره‌ای» را عهده دار شده است.»
پیشتر، مردانی نظیر جورج لوکاس، اروین کرشنر، ریچارد مارکواند، جی‌ جی آبرامز و رایان جانسون کارگردان نسخه‌های سینمایی بوده‌اند. اوبید چینوی در مصاحبه‌ای با شبکه CNN در رابطه با این خبر گفت: «من حس خیلی خوبی به این پروژه دارم و معتقدم که ما یک اثر خیلی خاص خلق خواهیم کرد. ما اکنون در سال ۲۰۲۴ هستیم و وقتش رسیده است که یک زن بیاد جلو و داستانی تازه‌ را در کهکشانی در دوردست‌ها، روایت کند.»
اظهارات شارمین اوبید چینوی جای بحث و بررسی دارد؛ او اشاره کرده بود که وقتش رسیده است تا یک زن، به دنیای «جنگ‌های ستاره‌ای» سر و شکل دهد. اما کسی باید به خانم کارگردان بگوید که زنان از فیلم اول جز قهرمانان قصه بوده‌اند. علاوه بر این، قهرمان اصلی سه فیلم آخر در این مجموعه از فیلم‌ها، دیزی ریدلی بوده است.
تعداد قابل توجهی از کارگردانان زن، سکان هدایت اپیزودهای مختلف سریال‌های «مندلورین» mandalorian و «اوبی وان کنوبی» Obi-wan kenobi را بر عهده داشته‌اند. مجموعه «آسوکا» Ahsoka نیز اثری صرفاً با محوریت قهرمانان زن بود که از سوی کارگردانان زن ساخته شده بود!
البته باید گفت که این‌گونه از مظلوم نمایی‌ها در هالیوود عادی شده است.
اوبید چینوی در یک پنل با حضور مریل استریپ و جان استوارت درباره «نقش زنان در دنیا» حضور پیدا کرد و گفتگوی حائز اهمیتی با استوارت داشت.
استوارت: جامعه هدف حرف‌های شما کیست؟ من در جایی شنیده بودم که شما می‌خواهید تا زنان مخاطب حرف‌های شما باشند؛ ولی یک تم مشترک در حرف‌هایتان است، که «مردها کلاً عوضی هستند.» با چه روشی می‌خواهید فرهنگ را تغییر داده و از طرفی مبارزه با مرد سالاری را در آثار خود بالانس می‌کنید؟ چگونه این مسائل را نشان می‌دهید؟ و واکنش مردم چطور بوده است؟
شارمین چینوید: من صددرصد قصد ناراحت کردن مردها را دارم؛ اصلاً من از ناراحت کردن مردها لذت می‌برم… توی مرد باید ناراحت بشوی تا رفتارهایت را تغییر دهی…»
هنوز جزئیات بیشتری از این فیلم منتشر نشده است اما «خیزش اسکای‌واکر» Rise of Skywalker اثر قبلی در این مجموعه در سال ۲۰۱۹ اکران شده بود که با عدم استقبال مخاطبان روبرو شد.
کتلین کندی مدیرعامل لوکاس فیلم در مصاحبه‌ای اشاره داشت که کاراکتر ری (دیزی ریدلی) هیئت جدیدی از جدای‌ را تشکیل خواهد داد و داستان، ۱۵ سال پس از فیلم پیشین اتفاق می‌افتد. کندی در ادامه افزود: «بحث‌های زیادی درباره آینده پروژه در میان است؛ چه کسانی جدای هستند؟ مشغول به چه کاری هستند؟ و کهکشان در چه وضعیتی است؟ ری قصد تشکیل دادن هیئت جدیدی از جدای را دارد، او به لوک اسکای واکر قول تاسیس مجدد جدای را داده بود.»
کندی در مصاحبه‌ای دیگر با ورایتی درباره بازگشت دیزی ریدلی گفت: «من یک تماس تلفنی عادی با دیزی گرفتم و گفتم که ما یواش یواش آماده ساختن قسمت بعدی هستیم… بعد ازش پرسیدم که چگونه می‌خوای (این خبر را) جشن بگیری؟ دیزی پشت تلفن خیلی ذوق زده شده بود و در پوست خود نمی‌گنجید.»
با توجه به مسائل بالا، افرادی که اهل ریسک نکردن هستند، بروند و با خیال راحت روی شکست نسخه لیبرالی «جنگ‌های ستاره‌ای»، شرط ببندند.
در پایان باید بگوییم که کمپانی دیزنی معتقد است که شارمین چینوید، دقیقاً آن چیزی است هواداران اکثرا مرد «جنگ‌های ستاره‌ای» لازم داشتند‌: یک فمینیست مرد ستیز!
به‌راستی حکایت افرادی که می‌دانند، سعادت در چیست و عکس آنرا انجام می‌دهند، چیست؟
علیرضا حسینمردی
منبع: صبا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا