دوست دارم باز هم شعبده‌بازی کنم

کارگردان نمایش «آنتیگونه»:

محمدرضا آگاه در آستانه اجرای مجدد نمایش «آنتیگونه» خبر داد که در اجرای جدید، غافلگیری‌هایی برای تماشاگران دارد و به گفته برخی از دوستانش همچنان در پی شعبده‌بازی است.

نمایش «آنتیگونه» با طراحی و کارگردانی محمدرضا آگاه و تهیه‌کنندگی سجاد افشاریان که مهر و آبان ۱۴۰۲ در عمارت نوفل ‌لوشاتو روی صحنه رفته بود، به ‌زودی برای مدت محدودی در همان تماشاخانه میزبان مخاطبان می‌شود.

آگاه در گفتگویی درباره اولین دور اجرای این نمایش گفت: ما نمایش «آنتیگونه» را به ‌مدت ۴۰ شب روی صحنه بردیم و خوشبختانه با استقبال خوب تماشاگران  تئاتر روبه‌رو شد اما درست بعد از پایانِ اجراها بود که بسیاری از مخاطبانی که اجرا را از دست داده بودند خواستارِ اجرای مجددِ آن شدند. بماند که به شخصه دوباره ضرورتِ اجرای «آنتیگونه» را در ویترین تئاتر ایران احساس می‌کنم.

او ادامه داد: البته که به خاطر تجربیات اجراهای گذشته آن، در سری جدید (بازگشت)، تغییرات کاربردی و ملموسی را در میزانسن‌ها و طراحی‌های خود داده‌ام و امیدوارم به‌زودی مواجهه‌ آنها را با تماشاگر شاهد باشیم.

این کارگردان جوان تئاتر تاکید کرد: همانطور که اشاره کردم، انسان با تجربیات روزمره‌ خود زندگی را به پیش می‌برد. قطعا به‌عنوان کارگردان «آنتیگونه» در ۴۰ شب اجرای پیشینِ آن تجربه‌های جالبی کسب کرده‌ام و دنبالِ فرصتی بودم که آنهارا امتحان کنم. کسانی که من را می‌شناسند ، می‌دانند که همیشه به‌دنبال ریسک‌کردن و شوکه‌کردنِ مخاطبِ خود هستم لذا در سری دوم هم می‌خواهم به گونه‌ای دیگر مخاطبم را درگیر اثر و یحتمل به قول بعضی از دوستان «شعبده‌بازی» کنم.

آگاه از تغییر بازیگر نقش «آنتیگونه» خبر داد و درباره این جا به جایی گفت: آرمیتا قبادی جایگزین مهسا جمشیدی شد. دلایل آن ‌را مخاطبانی که قبلا نمایش را دیده‌اند یا به زودی خواهند دید، می‌دانند. امیدوارم کسی در میانِ ما فراموش‌کار نباشد!

او در ادامه درباره بهره‌گیری از هوش مصنوعی در این اثر نمایشی توضیح داد: من هیچوقت به دنبالِ لقب یا عنوانی نبوده‌ام. بیشتر روزهای خود را در خانه‌ام سپری می‌کنم و مشغولِ نقاشی و آشپزی هستم. ایده‌ استفاده از هوش‌مصنوعی هم به خاطرِ سوق پیدا کردن دنیای پیرامون به این موضوع بود. من از همه‌ چیز (حتی موارد یا موضوعاتی که شاید به زعم بسیاری بی‌اهمیت باشند.) ایده دریافت می‌کنم و خوشحالم که اولین کسی هستم که از هوش مصنوعی در تئاتر خود استفاده کرده است.

آگاه ادامه داد: من به خدا و حضورِ او در نظم جهان اعتقاد دارم و در ابتدا همه اتفاقات و شروعِ این مسیر را از لطفِ او می‌دانم. اوست که به من انگیزه ، انرژی و دلیلِ زندگی هدیه می‌کند. بعد از آن تلاش‌های گروه منسجم و حرفه‌ای گروهِ «امروز» را دلیل این استقبالِ با شکوه (در روزهایی که به راستی تئاتر در مهجورترین حالتِ خود است ) می‌دانم.

این کارگردان اضافه کرد: «آنتیگونه یکی از متونِ مشهور و مسئله‌دارِ تاریخِ تئاتر جهان است که قدمتِ آن به نخستین تراژدی‌های یونان باستان می‌رسد. خدا را شکر با مطالعاتی که پیرامون آن داشتم، توانستم اثری خلق کنم که توجه مخاطبان و هنرمندان دیگر کشورها را هم جلب کرده است.

آگاه ابراز امیدواری کرد که اجرای دوباره نمایشش با اقبال تماشاگران رو به رو شود و افزود: امیدوارم دوباره «آنتیگونه» در مسیرِ اجراهای مجدد خود با استقبال مخاطبان و هنردوست روبه‌رو شود. همه می‌دانیم تئاتر ساختن در ایران همراه با مشکلات متعدد و طاقت‌فرسایی است و همین انرژی‌های مثبت مردم است که باعث می‌شود ما دوباره به صحنه بازگردیم. در دور اول اجراهای خود از کسی یا جریانی شکایت نکردم و به شخصه اهلِ گلایه نیستم اما می‌خواهم یک بار برای همیشه به پیشکسوتان و دوستانِ به اصطلاح چهره‌ خود بگویم که شما وظیفه دارید از نسلِ جدید و جوانِ تئاتر کشور خود حمایت کنید و به دیدنِ آثارشان بیایید. این موضوع یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین وظایفی است که شما برعهده دارید. ما در اجراهای قبلی خود از بسیاری از این عزیزان دعوت کردیم اما تعداد محدودی از ما حمایت کردند! امیدوارم در اجراهای مجدد «آنتیگونه» کسانی را که مشتاق شنیدن نقطه نظرات آنها هستم و سال‌ها در محضر ایشان شاگردی کرده‌ام، ملاقات کنم.

این کارگردان درباره احتمال اجرای این نمایش در دیگر شهرها توضیح داد: در حال حاضر دوستانِ علاقه‌مند ما در چند شهرستان از گروه ما برای اجراهای «آنتیگونه» دعوت کرده‌اند و قطعا اگر شرایط مهیا شود، به سراغِ اجراهای شهرستان خواهیم رفت. من خودم اهل شهرستان سنقروکلیایی از توابع استان کرمانشاه هستم و به‌گونه‌ای خود را مدیون تئاتر شهرستان می‌دانم. چیزی که فعلا در برنامه گروه امروز مشخص است تور اروپای آن است که به‌زودی اطلاع‌رسانی‌ خواهد شد.

نمایش «آنتیگونه» از اول بهمن‌ماه ۱۴۰۲ با بازی پدرام ‌زمانی، پارسا ‌صحرایی، سجاد ‌میر و آرمیتا قبادی بازیگران این نمایش هستند که در عمارت نوفل‌لوشاتو برای بار دوم روی صحنه می‌روند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا