چهاردهمین جشنواره فیلم «عمار» برگزیدگانش را شناخت

مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره فیلم «عمار» دقایقی پیش در سالن اندیشه حوزه هنری آغاز شد.

مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره فیلم «عمار» به دبیری سهیل اسعد شامگاه ۲۹ دی‌ماه با پخش آیاتی چند از کلام‌الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

اجرای این مراسم را محمدرضا باقری برعهده داشت. سپس از سید حسین حسینی آزاد سوژه یکی از مستند‌ها قدردانی شد.

حسینی آزاد گفت: من از روستای چناران شهرستان نیشابور هستم. من از سال ۴۴ در خانه مستضعف زندگی کردم و از سال ۴۴ در خط ولایت بودم. از اولین دستور امام مسئول شورا و پایگاه بسیج شدم. ۱۴۴۱ این پایگاه نیرو داشت این روستا ۱۷ شهید داده است. وقتی تصمیم گرفتم ازدواج کنم دیدم شرایط سخت است و تصمیم گرفتم به کسانی که دوست دارند ازدواج کنند کمک کنم و خدا یاری داد که این کار را کنم. من وصیت کردم در روستای چناران در کنار شهیدان دفن شوم.

وی افزود: سن ازدواج دختران و پسران بالا می‌رود و از مسئولان می‌خواهم شرایط ازدواج آن‌ها را فراهم کنند. دولت باید فکری به حال آن‌ها کنند من در یک روستای ۵۰۰ خانواری شاهد این شرایط هستم و شما ببینید در کل کشور وضعیت به چه شکل است از مجلس می‌خواهم فکری به حال جوانان کنند که به دلیل نداشتن خانه و وسایل زندگی در خانه مانده‌اند از مسئولان می‌خواهم که این موضوع را رفع کنند.

در ادامه خانواده مسعود علیمحمدی دانشمند هسته‌ای روی صحنه آمدند و نشان استقلال را به حسینی آزاد سوژه مستند «آقای شورا» تقدیم کردند.

سپس جایزه ویژه موزاییک مرگ بر آمریکا توسط خانواده حسین اجاقی شهید مدافع امنیت به علی عارضی کارگردان «رقصنده با گرگ» اهدا شد.

عارضی در این بخش گفت: جا دارد از تیم سازنده این اثر؛ بچه‌های موسسه شهید آوینی تشکر کنم در محضر خانواده شهدا هستیم و خواستم این نکته را بگویم که ما فرزندان خود را برای مبارزه با استکبار و ادامه‌دهنده راه فرزندان شما تربیت می‌کنیم.

سپس جوایز بخش آرمان روح‌الله، ملت قهرمان، تاریخ فرهنگی و دفاع مقدس اهدا شد.

لوح افتخار آرمان روح‌الله به «مکرون» به کارگردانی سجاد رضازاده رسید. لوح افتخار دیگر این بخش به «فراخوان خونین» به کارگردانی حسین پالیزدار اهدا شد. همچنین لوح افتخار دستاورد پژوهشی این بخش به «گزارش کلانربرگ» به پژوهش مهدی پورصفا تعلق گرفت.

لوح افتخار بخش ملت قهرمان به «داستان بارانی» به کارگردانی حسین نژادموسی اهدا شد. فانوس این بخش به «سرکش» به کارگردانی سجاد سلیمان‌خانی رسید.

لوح افتخار بخش تاریخ فرهنگی و دفاع مقدس هم به «عیدوک» به کارگردانی امیر عسگری و «هفت سال اینجا» به کارگردانی سیدمصطفی سیدالحسینی تعلق گرفت. فانوس این بخش به «آخرین زنگی زمان» به کارگردانی مهرداد خاکی اهدا شد.

در ادامه این مراسم کلیپی از «سید محمد جوزی» پیشکسوت تاریخ شفاهی دفاع مقدس پخش شد.

سپس از خانواده شهیدان «مسلم خراسانی» و «امیرحسین صاحب هنر» و همچنین جانبازان سرافراز محمد هادی، مجیدپور و اسفندیاری و «سیدمحمد جوزی» پیشکسوت تاریخ شفاهی دفاع مقدس تجلیل شد.

در ادامه جایزه مردمی تابلو منقش به سخنان شهید آوینی به سیدمحمد جوزی پیشکسوت تاریخ شفاهی دفاع مقدس تقدیم شد.

سپس سردار سر افزاد محمد هادی بیان کرد: سید محمد جوزی وقتی در کربلای پنج آمد همه هستی‌اش را در مسیر ولایت گذاشته بود. آنجا بود که وقتی در عملیات به سیدمحمد جوزی اشاره می‌کردم با تمان قوا به سمت دشمن می‌رفت. در عملیات کربلای پنج آنقدر زمان عملیات عقب افتاد که شد ساعت ۱۲ ظهر و وقتی گفتند: نماز اول وقت! گفتم: نماز را در راه بخوانید و حاضرم همه نمازهایم را بدهم که فقط یک رکعت آن نماز قبول شود.

در ادامه کلیپی با پاسداشت سیدمحمد جوزی پیشکسوت تاریخ شفاهی دفاع مقدس پخش شد.

سپس از ترانه «صبح فردا» جدیدترین اثر غلامرضا صنعتگر با موضوع عملیات طوفان الاقصی رونمایی شد.

خانواده شهید دانشمند مجید شهریاری نشان مردمی «استقلال» را به دکتر سید مجتبی عطاردی اهدا کردند.

سید مجتبی عطاردی پس از دریافت نشان مردمی خود گفت: واقعیت این است که از اهدای جایزه غافلگیر شدم و قرار بود فقط داور مستند باشم. از خانواده شهدا و ایثارگران تشکر می‌کنم و آن‌ها تاج سر ما هستند بنابر سابقه شغلم در دانشگاه و استادی صحبت می‌کنم.

وی افزود: دلیل اینکه آمریکا فردی مثل من را که استاد دانشگاه هستم گرفت این بود که کارشان بسیار دقیق بود و این‌ها مطالعه کرده بودند و بر اثر رفت و آمد من در آمریکا آن چیزی که آن‌ها را خیلی ناراحت کرده بود این بود که در تکنولوژی چیپ به خودکفایی رسیدیم که مادر همه علوم به روز در تکنولوژی و فناوری همین چیپ است.

وی تاکید کرد: دلیل اصلی آمریکایی‌ها برای بازداشت من این بود که صنعت چیپ را به محلی برای اشتغال و ارتزاق جوانان تبدیل کردم. آمریکایی‌ها وقتی من را بازداشت کردند به نتیجه خود رسیدند، چون چند سال ما را برای پیاده‌سازی و اشتغال جوانان در صنعتی که کار می‌کردم عقب انداختند.

سید مجتبی عطاردی گفت: خواهش می‌کنم فرزندان خود را برای تعلیم علم و فناوری تشویق کنید. حتما باید از علم و فناوری پول در آورد و این هیچ اشکالی ندارد. دنبال آخرت باید باشیم، اما باید خوب و شرافتمندانه هم در دنیا زندگی کنیم و این حق مردم شیعه و ایران است که سرآمد دنیا باشیم.

عطاردی بیان کرد: خواهش می‌کنم فرزندان خود را برای تعلیم علم و فناوری تشویق کنید. حتما باید از علم و فناوری پول در آورد و این هیچ اشکالی ندارد. دنبال آخرت باید باشیم، اما باید خوب و شرافتمندانه هم در دنیا زندگی کنیم و این حق مردم شیعه و ایران است که سرآمد دنیا باشیم.

سپس از مادر شهید مهدی گلستانی، سفیر کشور بولیوی و روح‌الله رستمی قهرمان پاراالمپیک برای اهدای جایزه دعوت شد.

در بخش «جنگ اقتصادی و رویای ایرانی» آثار سوت گلخانه (معصومه قاسمی و داود محمدی).
گامیش (مرتضی اسفندیاری)، ماهی‌ها پرواز می‌کنند (محمد مجیدپور)، بدون ترس و اندوه (علیرضا صوتی)، تغییر ماموریت (سجاد ریاحی) و رویای بزرگ (احسان مشکور)  به عنوان نامزد‌های کسب عنوان برگزیده جشنواره عمار معرفی شدند.

در بخش مستند جنگ اقتصای ضمن تقدیر از «گامیش» به کارگردانی «مرتضی اسفندیاری» لوح افتخار این بخش را به اثر «ماهی‌ها پرواز می‌کنند» به کارگردانی «محمد مجیدپور» اهدا شد.

همچینین هیئت داوران فانوس این بخش به دلیل «امیدآفرینی برای نسلِ جوان، روایتِ جذاب و مخاطب‌پسند و تاثیر اقتصاد در زندگی مردم و توجه به اعتماد به نفسِ جوانِ روستایی» به اثر «سوتِ گلخانه» به کارگردانی «معصومه قاسمی و داود محمدی» اهدا شد.

فانوس بخش رویای مستند ایرانی به دلیل «شکار لحظه‌های به یاد ماندنیِ تاریخ، شجاعت، ناگفته‌های دفاع مقدس، امیدبخشی، مسئولیت محوری و افتخارات صنعتی دفاع مقدس» به اثر تغییرِ ماموریت» به کارگردانی «سجاد ریاحی» و اثر «رویایِ بزرگ» به کارگردانی «احسان مشکور» به دلیل «امیدآفرینی، ابتکارِ مدیریتی در عرصه ورزش، پژوهش مفصل و جهشِ ملی» اهدا شد.

هیات داوران در بخش «جنگ نرم» متشکل از سیدسلیم غفوری، سیدمصطفی خوش چشم، حجت الاسلام سیدعباس نبوی، سیدمحمدیاشار نادری و محمدرضا طاهری هستند که آثار پشت صحنه (پیاده رُوی شهرت) (حسین الهام) داستان ناگفته (جانی میلر) پک آخر؛ راه حل آمریکایی (لقمان یدالهی) کودکُشی (ضحی کریمی) و می ۱۹۶۸ (احسان اُمی) را به عنوان نامزد‌های کسب عنوان برگزیده جشنواره عمار معرفی کردند.

در بخش‌های «نهضت جهانی مستضعفین» و «نظم جدید جهانی» آثار داستان‌های فوتبال (کازابلانکا) (مهدی افضل زاده) میراث سمی (علیرضا حسنی) حمید پرسشی بی پاسخ (مهرداد طاهری) داستان ساحل شرقی (احسان شادمانی) خاطرات تکه تکه (مهدی مطهر) من محمدحسن را دوست دارم (سید محمد محمدی‌سرشت) قاعده بازی (حسن وزیرزاده) جنگ سردتر (سیامک مختاری)  به عنوان نامزد‌های کسب عنوان برگزیده جشنواره عمار معرفی شدند.

در بخش مستند نهضت جهانی مستضعفین ضمن تقدیر از اثر «من محمدحسن را دوست دارم» به کارگردانی «سید محمد محمدی‌سرشت».

لوح افتخار این بخش به دلیل «روایتِ اجتماعیِ کمتردیده‌شده از ایستادگیِ مردمِ غزه و نمایشِ حفظِ ارزش‌های این مردم» به اثر «داستانِ ساحلِ شرقی» به کارگردانی «احسان شادمانی» اهدا شد.

همچنین لوح افتخار پژوهشی این بخش به دلیل «توجه به ابعادِ غیرسیاسیِ استکبار و قوتِ تحقیقی و پژوهش اثر» به پژوهشگر اثر «میراثِ سمی» به آقای «علیرضا حَسَنی»‌اهدا شد.

هیئت داوران فانوس این بخش به دلیل «بیان غیرمستقیم و هنرمندانه یک موضوع ورزشی در دفاع مردم جهان خصوصا مراکش از استقلال و نیز مسئله فلسطین و توجه به‌موقع به حمایت‌های جهانی از مسئله فلسطین»‌را به اثر «داستان‌های فوتبال (کازابِلانکا)» به کارگردانی «مهدی افضل‌زاده» تقدیم کرد.

در بخش مستند نظم جدید جهانی، لوح افتخار این بخش به دلیل «پژوهش و ارزیابیِ موثر در جریانِ جنگِ اوکراین» به اثر «جنگِ سردتر» به کارگردانی «سیامک مختاری» اهدا شد. همچنین هیئت داوران فانوس جایزه این بخش را به دلیل «پرداختِ خلاقانه به موضوعِ مقاومت و توجه به تاثیرگذاریِ مقاومتِ یمن در معادلاتِ منطقه‌ای» به اثر «قاعده‌ی بازی» به کارگردانی «حسن وزیرزاده» تقدیم کرد.

در ادامه این مراسم از برادران یمنی برای اعطای جایزه مردمی خنجر یمنی دعوت شد.

سپس جایزه مردمی خنجر یمنی برای اولین بار به حسن وزیرزاده کارگردان مستند قائده بازی اهدا شد.

سپس حسن وزیر زاده گفت: برخی عزیزان زندگی را با شهربازی اشتباه گرفتند. واقعیت این است دنیای ما جنگل است و باید همیشه چوبتان کنارتان باشد که اگر حیوانات وحشی حمله کردند از خود دفاع کنید.

سپس فانوس جشنواره مردمی فیلم عمار به رومینا گوادالوپه پرز راموس سفیر کشور بولیوی در ایران به دلیل مواضع ضد استکباری این کشور اهدا شد.

سفیر کشور بولیوی گفت: خوشحالم که در این مراسم در خدمت شهدا، مسئولین و مردم ایران هستم. این جایزه برای من نماد مقاومت است و از یمنی‌ها تشکر می‌کنم که در راستای حمایت از فلسطین تلاش می‌کنند. جایزه‌ای که امروز به من داده شد متعلق به همه فلسطینی‌ها و کسانی است که در راه آزادی فلسطین مقاومت کردند.

وی ادامه داد: بسیار تشکر می‌کنم که من را به عنوان نماینده کشور بولیوی و همه کشور‌های حامی فلسطین دعوت کردید.

در بخش مستند جنگ نرم ضمن تقدیر از اثر « کودکُشی به کارگردانی «ضُحی کریمی» لوح افتخار این بخش به اثر «پیاده ‌رُوی شهرت» (از مجموعه مستند پشتِ صحنه) به کارگردانی «حسین الهام» و اثر «پُک آخر؛ راه‌حلِ آمریکایی» به کارگردانی «لقمان  یدالهی» اهدا شد.

در ادامه با یادبود از ناصر طهماسب کلیپی با عنوان «ارزشش را داشت؟» پخش شد.

هیات داوران در بخش «حافظه ملی» متشکل از محمدرضا کائینی، یعقوب توکلی، تقی دژاکام، مجید عسگری و داوود مرادیان آثار
ایزو ۱۳۶۱ (محمدرضا میراضی)،آلترناتیو (محمدصالح نیکنام)،بی وتن ها(حسین شمقدری)، تفنگداران جنوب (علی بلندنظر) ، جوان‌مرگ(سعید فضل زرندی)، دوئل امجدیه(محمدرضا یوسفی)، عملیات آژاکس(سید امیراسداله هاشمی)، کدهای سیاه (مجید رستگار)،مقدس نما (امیرعباس کنعانی هرندی)  را به عنوان نامزدهای کسب عنوان برگزیده جشنواره عمار معرفی کردند.

در ادامه از خانواده شهیده فائزه رحیمی دانشجومعلم از شهدای حادثه تروریستی کرمان و پدر شهیده ۱۸ ماهه ریحانه سلطانی نژاد (دختر کاپشن صورتی) از شهدای حادثه تروریستی کرمان برای اهدای جایزه دعوت شدند.

هیئت داوران در بخش مستند حافظه ملی ضمن تقدیر از اثر «بی وتن.ها» به کارگردانی «حسین شمقدری» و اثر «مقدس‌نما» به کارگردانی «امیرعباس کنعانی هرندی» لوح افتخار این بخش را به اثر «آلترناتیو» به کارگردانی «محمدصالح نیکنام» و اثر «دوئلِ امجدیه» به کارگردانی «محمدرضا  یوسفی» اهدا کرد.

همچنین هیئت داوران فانوس این بخش به دلیل «ارائه مجموعه‌ی دانشی متقن و مستند از یک انتخابِ نادرست در فرآیند توسعه کشور» اهدا می‌کند به اثر «جوان‌مرگ» به کارگردانی «سعید  فضل زرندی» و اثر «ایزو 1361» به کارگردانی «محمدرضا میراضی» به‌دلیل «ارائه‌ یک تصویر صحیح و مستند از مظلومیت نیروهای انقلاب و جنایاتِ وحشیانهِ منافقین».

هیئت داوران در بخش «نقد درون گفتمانی» متشکل از حجت‌الاسلام محسن ریسمان سنج، حجت‌الاسلام علی جعفری، محمد مهدی خالقی، مجتبی جهانتیغ و غلام حسن اسلامی صدر آثار رزیدنت(امیرمحمد کوچک زاده) – لاتارینو (مجید رستگار) – میراب(محسن اسلام زاده) – اندوه جنگل(مریم رزاقی) – اینک بانک(ستاد دادرسانه) – کلاف(سید مصطفی سیدالحسینی) – هُمیجان(حمیدرضا بهوندی) را به عنوان نامزدهای کسب عنوان برگزیده جشنواره عمار معرفی کردند.

سپس میراضی گفت: در همین دوساعت از همه گفتیم جز امام زمان (عج)، در جمع فعالین عرصه فرهنگی انقلاب اسلامی سلام درود می‌فرستم به صاحب الزمان (عج)، سال‌ها پیش در یک جشنواره کارگردانی گفت که دیگر اجازه نمی‌دهم هیچ پلیسی از جلوی دوربینم رد شود  اما بنده به همه کسانی که در این عرصه هستند می‌گویم ایزو ۱۳۶۱ فقط یکی از برگ‌های زرین افتخار پلیس جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود:این جایزه را به همه سبز پوشان نیروی انتظامی که در عرصه داخلی برای امنیت کشور خدمت می‌کنند.

هیئت داوران در بخش مستند نقد درون گفتمانی ضمن تقدیر از اثر «اندوهِ جنگل» به کارگردانی «مریم رزاقی» و اثر«کَلاف» به کارگردانی «سیدمصطفی سیدالحسینی». لوح افتخار این بخش را به اثر «لاتارینو» به کارگردانی «مجید رستگار» اهدا کرد.

همچنین هیئت داوران فانوس این بخش به دلیل «ترسیمِ هنرمندانه‌ قیامِ مردمی به قسط که بسیار نزدیک به تاریخِ تحولاتِ انقلابِ اسلامی است» به اثر«هُمیجان» به کارگردانی «حمیدرضا بهوندی» و اثر «رزیدنت» به کارگردانی «امیرمحمد کوچک‌زاده» به دلیل «پرداخت به یک سوژه‌ی جسورانه در حوزه‌ی سلامت، شکستنِ چهارچوب‌های کلیشه‌ای در مستندسازی و باقی ماندن در چهارچوبِ نقد درون گفتمانی» اهدا کرد.

بهوندی گفت: مستند «همیجان» قصه مردمانی از استان یزد است که دوازده سال در حال مقاومت هستند.

سپس سرود رهایی توسط گروه سرود شهید مرندی از دروازه غار تهران اجرا شد.

در ادامه با یادی از مرحومه پروانه معصومی کلیپی از این بازیگر قدیمی پخش شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا