تشریح برنامه‌های رادیو انقلاب در آستانه دهه فجر و انتخابات مجلس؛ فعالیت تا 23 بهمن

مدیر رادیو انقلاب با تشریح برنامه‌های این شبکه رادیویی در آستانه دهه فجر گفت: در بازه‌ای یک ماهه تلاش داریم تا عصاره و آیینه تمام نمایی از سپهر رسانه‌ای کشور و رسانه ملی برای بازنمایی معارف و بنیادهای انقلاب اسلامی به مخاطبان خود، علی الخصوص نسل جوان و نوپا باشیم.

در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همسان سالهای قبل «رادیو انقلاب» در جایگاه یک رادیوی تخصصی مناسبتی فعالیت خود را در نهمین سال تاسیس از تاریخ 19 دی  آغاز می‌کند، تا در جهت تبیین حقایق انقلاب اسلامی از شکل‌گیری تا گام دوم با رویکردی کنشی و ایجابی به برنامه سازی در پهنه رسانه بپردازد.

امسال متأثر از شرایط مختلف جهانی و داخلی خصوصاً دو موضوع مهم منطقه‌ای و داخلی (طوفان‌الاقصی و جنگ غزه) و انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در 11  اسفند 1402 راهبرد محوری رادیو انقلاب مبتنی بر «آگاهی‌بخشی گفتمانی» آرایش می‌یابد. در این فرآیند با رویکردی مترتب بر «جهاد تبیین» تلاش خواهد شد تا هم از منظری ایجابی به ریشه‌ها، روندها، جریان شناسی، واقعیت‌ها، گام دوم و چشم‌انداز انقلاب اسلامی بپردازد و هم در مواجهه با جنگ نرم دشمن، خنثی‌سازی عملکرد معاندین را در راس اهداف خود داشته باشد.

رادیو انقلاب تا 23 بهمن ماه فعالیت دارد

رضا کوچک زاده تهمتن مدیر رادیو انقلاب در خصوص رویکرد این شبکه رادیویی به خبرنگار فارس گفت: رادیو انقلاب همانند سال‌های قبل، امسال نیز از 19 دی ماه و همزمان با قیام تاریخی مردم قم آغاز به کار کرده و تا 23 بهمن ماه فعالیت خواهد داشت. طبعا، مبتنی بر اهداف شکل گیری شبکه، رویکرد اصلی ما «جهاد تبیین» و دال مرکزی اقدامات و برنامه سازی مبتنی بر معرفی و تبیین کارآمدی، توانمندی‌ها و اقدامات 45 ساله « ایران قوی» است. ایرانی که قدرتمندانه چشم به افق‌های دور دست در گام دوم برای تحقق یک فاز تمدن سازی دوخته و تا همینجای کار بخش زیادی از راه را رفته است. لذا در رادیو انقلاب ما وظیفه داریم تا به تبیین گفتمان‌های انقلاب اسلامی از استقلال و آزادی تا استکبار ستیزی، خودباوری و ما می‌توانیم، تشکیل امت واحده، پیشرفت همه جانبه و درونزای کشور و غیره بپردازیم.

وی ادامه داد: البته ضمن توجه به عرصه‌های کنشگری انقلاب اسلامی، بخشی از محتوا و رویکرد شبکه متناظر با مقابله با جنگ‌های روانی و شناختی دشمن است تا شبهات برطرف گردد. لذا ما در بازه‌ای یک ماهه تلاش داریم تا عصاره و آیینه تمام نمایی از سپهر رسانه‌ای کشور و رسانه ملی برای بازنمایی معارف و بنیادهای انقلاب اسلامی به مخاطبان خود، علی الخصوص نسل جوان و نوپا باشیم.

کوچک زاده ادامه داد: اینکه چرا انقلاب کردیم و این را باید نسل‌های جوان و امروز ما بدانند. توجه به تاریخ  نگاری قبل از انقلاب اسلامی، از جمله پهلوی‌ها به روایت خودشان که در نوشته‌های امثال اسدالله علم، فردوست، نگارش‌های شاه فراری و یادداشت‌ها و خاطره نگاری‌های سفرای خارجی و رجال پهلوی، اسناد لانه جاسوسی، بررسی پیدا و پنهان گروه‌های دوره پهلوی و … وضعبت اسفناک آن دوره و اینکه استقلال ملی لگد مال بیگانگان شده بود یک اطلاعات کافی و خوبی به شنونده می‌دهد.

بازخوانی آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی

مدیر رادیو انقلاب اظهار داشت: این موارد به همراه بازخوانی فرایند انقلاب اسلامی آرمان‌ها و اهداف آن که در فرمایشات امامین انقلاب وجود دارد یک روایت مناسب به نسل‌های امروز ارائه می‌گردد. ضمن آنکه یک اقدام مناسب برای مقابله با تطهیر پهلوی‌ها در این فرایند نهفته است تا با ابعاد واقعی آن رژیم به وسیله اعترافات خودشان عیان تر شود. لذا از این دریچه تلاش است تا یک پیوند خوب و مناسب نسلی درباره انقلاب اسلامی شکل گیرد.

رسالت اصلی جهاد تبیین در یک شبکه متمرکز است

وی افزود: رسالت اصلی شبکه جهاد تبیین در قالب یک شبکه متمرکز و همه جانبه است. لذا از جمله مهمترین وظایف ما، تبیین کارآمدی و عملکرد چله اول انقلاب است. وضعیت امنیتی کشور، نفوذ منطقه‌ای و بین المللی جمهوری اسلامی با گذشته، سطح بالای توان نظامی و بازدارندگی، رسیدن به قله علمی در حوزه زیست فناوری، پزشکی، مهندسی و خدمات، سازندگی، ظرفیت اقتصادی کشور و دیگر موارد  سطح کارآمدی را نشان می‌دهد. البته در این مسیر ما با حجم بسیار بالایی از جنگ رسانه‌ای دشمن برای سیاهنمایی گذشته و بن بست انگاری از آینده مواجهه هستیم که همزمان با رویکرد ایجابی برای تبیین حقایق به اقدام سلبی جهت خنثی سازی شبهات دشمن نیز درگیر خواهیم بود.

کوچک زاده در ادامه بیان کرد: هم انتخابات و نقش مردم در تعیین سرنوشت خود و هم الگو گیری مقاومت در منطقه که نشأت گرفته از شاخص‌های انقلاب اسلامی است. شبکه با اهتمام به این موارد، امسال از یک همپوشانی مناسبی با دو شبکه رادیویی «رادیو مقاومت» و «رادیو مردم» برخوردار است. ما هم اکنون که در فصل جدی مقاومت بی نظیر ملت فلسطین و حمایت سایر جریان‌های مقاومت منطقه‌ای از یمن و لبنان تا عراق و سوریه از حماسه سرایی برادران مجاهد خود در فلسطین هستند، قرار داریم و همه این توفیقات را نتیجه نفوذ معنوی انقلاب اسلامی در منطقه می‌دانیم. چراکه از مهمترین اهداف و آرمان‌های انقلاب ما نابودی رژیم صهیونیستی و این شبکه نیز در این راستا برنامه‌های متعددی روی آنتن خواهد داشت.

اسلامیت و جمهوریت نظام در گرو پشتیبانی مردم است

مدیر رادیو انقلاب در خصوص برنامه‌های انتخاباتی این شبکه نیز خاطر نشان کرد: اما درباره بحث دیگر یعنی انتخابات، همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند، هم اسلامیت و هم جمهوریت نظام در گرو حضور و پشتیبانی مردم و مشارکت فعال آنهاست. در این رابطه ما هم در جدول پخش برنامه‌ها شبکه برنامه‌های مختلفی داریم که موجد افزایش مشارکت در انتخابات آینده است.

او افزود: جدول پخش رادیو انقلاب رویکردی تبیینی، امید آفرین و جوان پسند دارد. استفاده از برنامه‌های گفت و گویی، مستند،گزارش‌های مردمی، مسابقه، نمایش، ترکیبی، مصاحبه و سایر شیوه‌های خلاق برنامه سازی در شبکه قابل مشاهده است. شبکه به صورت 24 ساعته است و در ان از جریان شناسی گروه‌های سیاسی قبل و بعد پیروزی انقلاب اسلامی تا تبیین اندیشه‌ها و سیره امام خمینی(ره)، وابستگی رژیم پهلوی به غرب، بازنمایی خاطرات رجال رژیم سابق، بررسی تاریخ معاصر و دوره پهلوی و … زوایای تاریک و غیر قابل دفاع رژیم گذشته مورد وارسی قرار گرفته تا نسل جوان ما درک و اطلاعات مناسبی از این دوره سیاه داشته باشد و فریفته تطهیر سازی دروغین دشمن در فضای سایبر نشود. ضمن آنکه بررسی پیشرفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های همه جانبه کشور، نقش دهی به زنان و جوانان پس از انقلاب، تبیین گفتمان های انقلاب اسلامی نیز مورد کاوش قرار می‌گیرد و البته جریان شناسی جریان‌های نفاق و نفوذ و مواجهه با جنگ شناختی دشمن نیز به نحو مبسوطی در برنامه‌های شبکه قابل مشاهده است.

رادیو انقلاب از موج FM ردیف 95.5 مگاهرتز به پخش می‌رسد. همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق برنامه کاربردی ایران صدا بر روی تلفن همراه خود و همچنین پایگاه اطلاع رسانی رادیو انقلاب به نشانی radioenghelab.ir شنونده این رادیو باشند.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا