شعرهای رضوی اغلب شعرهای گنبد و گلدسته‌ای شده‌اند

برگزیده بخش ویژه بیستمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) می‌گوید:‌ متاسفانه شعرهای رضوی ما اصولاً شعرهای گنبد و گلدسته‌ای شدند که فقط به وصف حرم آقا می پردازند و کمتر شاعران به مدح خود حضرت و سبک زندگی ایشان توجه می‌کنند.

محسن کاویانی برگزیده بخش ویژه بیستمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) گفت:متاسفانه شعرهای رضوی ما اصولاً شعرهای گنبد و گلدسته‌ای شدند که فقط به وصف حرم آقا می پردازند و کمتر شاعران به مدح خود حضرت و سبک زندگی ایشان توجه می‌کنند.

کاویانی گفت: با وجودی که یکی از شرایط اصلی و هرساله جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)،  خلق اثر جدید و غیرتکراری است، چرا نباید در موضوعات این فراخوان توجه ویژه به این موضوع شود که اشعاری که صرفاً به مدح حرم می‌پردازد، در داوری امتیاز کمتری بگیرند.این کار باعث می‌شود اشعار بیشتری در مدح خود حضرت و ویژگی‌های رفتاری وی سروده شود.

این هنرمند شاعر با بیان اینکه در این که غبار و خاک جای جای حرم رضوی توتیای چشم همه ماست شکی نیست، عنوان کرد: اما یادمان نرود با زبان شعر باید این آستان را برای آنها که با آن  نا آشناترند، معرفی کنیم که این آقا چه کسی بوده و چه کرده که اینچنین مزار پاکش سالهاست ملجا عشاق است.

وی افزود: امروزه تمام اشعار رضوی ما به دور از خلاقیت و کشف مضمون جدید خلاصه در چند کلید واژه تکراریست! ؛کبوتر، خادم ، صحن، آهو و نقاره، پنجره فولاد، گنبد و گلدسته و سقاخونه و ضریح و زائر و …

کاویانی با بیان اینکه پرداختن به این موضوعات هم خوب است؛ اما باید به موضوعات دیگری چون سجایای اخلاقی و سیره ایشان نیز توجه کنیم، متذکر شد: تا به حال چند شاعر موضوع ادب بی‌نظیر حضرت رضا(ع)، بخشش بی‌حد ایشان(بخشش تمام اموالش در روز عرفه )، رعایت حقوق شهروندی او، رعایت حقوق همسایگان، اوج خوشرویی‌اش و … را در اشعارشان آورده‌اند؟

وی با بیان اینکه در کدام شعر آوردیم که حضرت فرمودند: هرکسی خود را به عبادت شهره می‌سازد به دینداری‌اش بدگمان باشید!؟ و هزاران الخصائص‌الرضویه که مغفول مانده ، وی همچنین تاکید کرد: اگر چه برای منِ شاعر، سرودن در همان مسیر تکراری شاعران گذشته و گذشتگان آسان‌تر است و پرداختن به حرم رضوی با این بضاعت شعر ما زیاد هم است، اما باید به سمت ایده‌ها و موضوعات نو برویم.

کاویانی با بیان اینکه از دریای بیکران حضرت رضا(ع) تنها به حرمش اکتفا کرده‌ایم، گفت: من امیدوارم که در همین جشنواره رضوی شاهد اتفاق‌های نو ولو کوچک در نوع اشعار رضوی باشیم.

وی با اشاره به بیتی از صائب تبریزی «بوی تسلیم از گلستان رضا نشنیده است/ کوته‌اندیشی که از وضع جهان خشنود نیست»، ابراز داشت: همین که همگی زیر سایه این آقا هستیم حال دلمان خوبست و ملالی نیست، ان شاالله خداوند به تمام افرادی که برای ترویج زیبایی‌های فرهنگ و هنر آقا علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) تلاش می‌کنند، عنایت کند.

کاویانی که در جشنواره بین‌الماللی امام رضا(ع) برگزیده شده است‌، گفت: بنده سال گذشته برگزیده بخش ویژه جشنواره که ( حاج قاسم؛ خادم الرضا علیه السلام ) نام داشت شدم، که برایم تجربه جدید و خوشایندی داشت. عنوان این بخش موضوع نو و قابل تاملی بود که برای تحقق آن مجبور بودم، دست از تکرار مکررات بردارم؛  دوست داشتم مضامین این پیوند را از دل هزاران مضمون ذهن پریشانم بیرون بکشم.

وی ادامه داد: برای تحقق این هدف، وقتی قلم به کاغذ می بردم مدام نوحه رضوی (ای صفای قلب زارم ) که حاج قاسم علاقه خاصی به آن داشت ذهنم را عطرآگین می‌کرد و خدارا شکر به مدد امام رضا علیه السلام از غزلی که سرودم حس خوبی داشتم.

این شاعر در خصوص سطح جشنواره نیز با بیان اینکه فکر می‌کنم جشنواره شعر رضوی در بین شاعران تبدیل به یک برند شده، ابراز داشت: هرساله حجم آثار قابل توجهی به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شود که دارای کمیت عالی و هم کیفیت قابل توجهی است. شاعران جوان و نام آشنا هرساله با تازه‌ترین اشعار رضوی خود پا در این دایره می‌گذارند و مسلماً این اتفاق سطح جشنواره هربار بالا و بالاتر می‌رود.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا