ورود «فرزندان امام علی (ع)» به بازار نشر

کتاب «فرزندان امام علی(ع)» نوشته مرضیه محمدزاده توسط انتشارات امیرکبیر منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب «فرزندان امام علی(ع)» نوشته مرضیه محمدزاده به‌تازگی توسط انتشارات امیرکبیر منتشر و راهی بازار نشر شده است. مرضیه محمدزاده نویسنده این‌کتاب به‌تازگی کتاب «مریم شاهکار آفرینش» را هم با همکاری این‌ناشر به چاپ رسانده است.

«فرزندان امام علی(ع)» همان‌طور که از نامش پیداست درباره فرزندان امام اول شیعیان، امیرالمومنین علی بن‌ابی‌طالب (ع) است. مولف کتاب این‌اثر را پس از پایان کتاب «علی بن‌ابی‌طالب (ع) صالح‌المومنین» با محوریت زندگانی و زمانه امام علی (ع) راهی بازار نشر کرده است. او می‌گوید پس از اتمام آن‌کتاب با انبوهی از مطالب مواجه شد که هرچند نسبت به متن زندگی امام علی (ع) در حاشیه بودند اما نپرداختن به آن‌ها، به معنای ادا نکردن حق امام (ع) و زندگی پرثمرش بود. از طرفی توجه عمیق به این‌مطالب در کتاب «صالح‌المومنین» هم باعث اطاله کلام و افزایش مجلدات کتاب می‌شد. به این‌ترتیب بود که ماجرای چاپ کتاب «فرزندان امام علی(ع)» کلید خورد که مطالب مربوط به آن، فقط درباره فرزندان امیرالمومنین (ع) است.

محمدزاده می‌گوید با توجه به این‌که خود امام علی (ع) به تفاوت و تمایز فرزندانش از حضرت زهرا (س) اشاره کرده و همچنین با توجه به این‌که فرزندان ذکور امام علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) همگی از حضرت معصومین و امامان شیعه هستند، فصلی از کتاب به‌طور جداگانه به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است. به این‌ترتیب فصل دیگر کتاب هم درباره فرزندان دیگر امام علی (ع) از همسران دیگرش هستند. با این‌حساب کتاب «فرزندان امام علی (ع)» ۲ فصل اصلی دارد که به‌ترتیب عبارت‌اند از: «فرزندان امام علی (ع) از فاطمه زهرا (س)» و «فرزندان امام علی (ع) از دیگر همسران».

مولف کتاب پیش‌رو در مقدمه اثرش اشاره‌ای به سفر خود به دمشق و دیدن قبر مخروبه معاویه بن ابوسفیان دارد. او همچنین می‌گوید گفته می‌شود قبر یزید بن معاویه در غوطه دمشق قرار دارد اما هیچ اثری نه از قبر او و نه فرزندانش و نه همچنین از قبور مروانیان و بنی‌امیه به جا مانده است. در حالی‌که فرزندان امیرالمومنین (ع) به‌عنوان جبهه مقابل جریان معاویه و شرارت‌هایش، چه از فاطمه زهرا (س) و چه از دیگر همسران، همگی تا امروز سرچشمه خیر و برکت بوده و در تاریخ انسانیت سربلند هستند.

در قسمتی از کتاب «فرزندان امام علی(ع)» می‌خوانیم:

عزالدین عبدالحمید بن ابی‌الحدید مدائنی (م. ۶۵۶ ق) جریان ام‌کلثوم دختر ابوبکر و مطالب ابن‌عساکر را می‌نویسد.

با وجودی که ازدواج ام‌کلثوم دختر امام علی (ع) با عمر بن خطاب در بیشتر کتب قرون اولیه تا نیمه قرن هفتم هجری آمده است اما این‌همه همه ابهاماتی‌اند که پذیرش خبر را دشوار می‌سازند؛ مگر اینکه بپذیریم امام با توجه به قول عمر که نیتش فقط ارتباط دامادی با پیامبر است، فقط به عقد رضایت داده باشد.

در اینجا مساله عقد نیز جای تردید دارد. مگر می‌توان دختری را در عقد مردی نگه داشت؟ تا چه زمان؟ مگر از مرگ کسی می‌توان خبر داد؟ مگر امام می‌دانست که عمر تا چه‌زمانی زنده است تا دخترش همچنان در عقد او باقی بماند؟

تمامی این‌اخبار بعدها بین علمای شیعه محل اختلاف شدند.

این‌کتاب با ۴۵۴ صفحه، شمارگان ۳۵۰ نسخه و قیمت ۳۲۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا