نمایش 7 مستند در چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

همزمان با چهل و پنجمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی مستندهای «داستان سفارت»، «ورود امام خمینی (ره)»، «نرسیده به انقلاب»، «جعبه سیاه»، «افق بیکران»، «پیمان سعدآباد» و «تمدن بزرگ» از قاب شبکه‌های سه، قرآن و مستند سیما نمایش داده می‌شود.

همزمان با آغاز دهه فجر و جشن پیروزی انقلاب اسلامی مستندهای «داستان سفارت»، «ورود امام خمینی (ره)»، «نرسیده به انقلاب»، «جعبه سیاه»، «افق بیکران»، «پیمان سعدآباد» و «تمدن بزرگ» از قاب شبکه‌های سه، قرآن و مستند سیما نمایش داده می‌شود.

مستند 2 قسمتی «ورود امام خمینی (ره)»

مستند دو قسمتی «ورود امام خمینی (ره)» به بهشت زهرا و سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 11 و 12 بهمن ماه ساعت 9:30 برای علاقمندان پخش می‌شود.

امام خمینی (س) در این روز تاریخی در مکان‌های مختلفی سخنرانی کردند، اما سخنرانی سرنوشت ساز ایشان در بهشت زهرا و در کنار مزار شهدا از اهمیت بسیاری برخوردار بود. ایشان در این سخنرانی ضمن انتقاد از دولت دست نشانده و مجلس فرمایشی بر تعیین دولت با پشتیبانی ملت تأکید کردند.

ورود حضرت امام خمینی(ره) به ایران، طلیعه پیروزی انقلاب اسلامی و امیدی در دل و جان مردم مسلمان ایران بود که با هدایت‌های امام خود با طاغوت ستم شاهی مبارزه کرده و بر آن فائق آمدند. ۱۲ بهمن ۵۷ به عنوان روزی که خط بطلان بر رژیم پهلوی کشیده شده است در تاریخ ثبت شد.

روابط ایران و فلسطین در «داستان سفارت»

«داستان سفارت» به کارگردانی احسان شادمانی، که به موضوع فلسطین و روابط ایران در گذر زمان با این کشور می‌پردازد روزهای ابتدایی دهه فجر برای نخستین بار از شبکه سه سیما پخش می‌شود. همزمان با نزدیک شدن به پخش این مستند از پوستر آن رونمایی به عمل آمد.

در «داستان سفارت» به فراز و فرودهایی که پیش از انقلاب اسلامی، حکومت ایران با رژیم صهیونیستی داشته و اقدامات مشترک این دو دولت از قرارداد موشک بالستیک گرفته تا فعالیت اشتراکی در دشت ناز قزوین و اقدامات امنیتی و اطلاعاتی مشترک بین موساد و ساواک، اشاره شده و در ادامه نیز به همراهی بدنه اجتماعی کشور در حمایت از فلسطین پرداخته شده است.

مستند «داستان سفارت» به کارگردانی احسان شادمانی، تهیه‌کنندگی مصطفی شوقی و نویسندگی سجاد بلوکات توسط خانه مستند تولید شده است.

نرسیده به انقلاب

«نرسیده به انقلاب» به کارگردانی علیرضا خوشنویس و تهیه‌کنندگی مصطفی پورمحمدی در ۲۶ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای آماده پخش شده است که وقایع سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرور می‌کند.

این برنامه بر اساس اسناد محرمانه بریتانیا که به‌تازگی از حالت محرمانه خارج شده، مورد بررسی قرار گرفته و از ۱۴ بهمن شنبه‌ها تا سه‌شنبه‌ها ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

افق بیکران

«افق بیکران» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احمد کشاورز در ۵ قسمت حدود ۳۵ دقیقه‌ای تولید شده است.

احمد کشاورز درباره این مستند گفت: «افق بیکران» به یکی از ده‌ها دستاورد سازمان فضایی کشور یعنی ماهواره‌های سنجش از دور می‌پردازد. ماهواره‌هایی که ایران در طراحی، ساخت و استفاده از آن موفق بوده است.

وی افزود: این مستند با همکاری و حمایت وزارت ارتباطات و سازمان فضایی کل کشور ساخته شده است. ماهواره‌های سنجشی به زبان ساده، ابزاری هستند که می‌توانند در حل معظلات محیط زیستی و مدیریت بحران‌های طبیعی مانند سیل، زلزله و… به کمک ما بیایند.

احمد کشاورز ادامه داد: این نوع از ماهواره در مناقشات سیاسی کشور هم کاربردی است، البته دوست نداشتم مستندم رنگ و بوی سیاست بدهد اما برای مثال بخشی از مستند به این موضوع می‌پردازد که در جنگ خلیج‌فارس و آتش سوزی چاههای نفت کویت که دود غلیظ ناشی از آن به استان‌های جنوبی و جنوب غربی کشور آسیب جدی رساند، ایران با استفاده از همین تکنولوژی توانست این آسیب ها را اثبات و طرف مقصر را در سازمان‌های بین المللی محکوم کند. یا در مسئله حق آب ایران در رود هیرمند، سازمان فضایی با استفاده از همین نوع از ماهواره توانست ادعای طالبان مبنی بر اینکه سد کمال خان که در مسیر هیرمند است و آب ندارد را، اثبات کند.

این مستند از شنبه ۱۴ بهمن تا چهارشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۲۰ از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

تمدن بزرگ

مستند «تمدن بزرگ» به توهمات پهلوی که عامل سقوط شاه شد، پرداخته است. این مستند، ۵ برگ اصلی از کتاب «به‌سوی تمدن بزرگ» پهلوی را مورد بررسی موشکافانه قرار داده و با استفاده از اسناد و تصاویر آرشیوی موجود، خلاف ادعاهای محمدرضا را بیان کرده است. «تمدن بزرگ» پنجشنبه ۱۹ بهمن ساعت ۲۰ پخش می‌شود.

میثم پوررشیدی کارگردان این فیلم مستند در گفت‌وگویی درباره فیلمش گفته بود که «این مستند به تحلیل و بررسی و شفاف‌سازی توهم‌های محمدرضا پهلوی بر اساس کتاب «به سوی تمدن بزرگ» می‌پردازد.»

او گفته بود که «تمدن بزرگ نام یکی از چهار کتاب معروف محمدرضا پهلوی است که البته به گفته تحلیلگران او توانایی نگارش چنین کتاب‌هایی نداشته و توسط نویسندگان مختلف جمع‌آوری و به نام او ثبت شده است. محمدرضا شاه در این کتاب آمار و ارقامی از فروش نفت و حزب رستاخیز و جایگاه فعلی ایران در آن زمان ارائه می‌دهد که با تحلیل‌ها و بررسی‌های ما در این مستند مشخص می‌شود که در عالم واقع هیچ‌کدام از آن رؤیاها محقق نمی‌شد و بیشتر شبیه آرزوها و توهم‌های محمدرضا پهلوی بود.»

داستان سفارت

«داستان سفارت» به کارگردانی احسان شادمانی به موضوع فلسطین و روابط ایران در گذر زمان با این کشور می‌پردازد. فرازوفرودهایی که پیش از انقلاب اسلامی، حکومت ایران با رژیم صهیونیستی داشته، اقدامات مشترک این دو دولت از قرارداد موشک بالستیک گرفته تا فعالیت اشتراکی در دشت ناز قزوین و اقدامات امنیتی و اطلاعاتی مشترک بین موساد و ساواک موضوعاتی است که در این مستند مورد بررسی قرار گرفته است. این مستند چهارشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

پیمان سعدآباد

«پیمان سعدآباد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی یوسف سلیمی نمین هم تولید جدید شبکه مستند سیماست و سه‌شنبه ۱۷ بهمن ساعت ۲۱ پخش می‌شود.

این مستند به موضوع تجزیه ایران به روش پهلوی پرداخته است، به پیمانی موسوم به پیمان سعدآباد که طی آن حق کشتیرانی در اروندرود به‌جز ۵ کیلومتر از آب‌های مقابل آبادان تا خط تالوگ به عراق واگذار شد. در واقع مسیر اروند به‌کلی به عراق واگذار شد و مرزهای ایران به ساحل شرقی اروندرود محدود شد.

جعبه سیاه

مستند ۳ قسمتی «جعبه سیاه» به کارگردانی محمد ثقفی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر هم شنبه ۱۴ تا دوشنبه ۱۶ بهمن ساعت۳۰:۱۹ از شبکه مستند پخش می‌شود.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا