آبروی کسی را نبرید، حتی یک فرد بی‌دین!

توصیه شیخ حسین انصاریان:

این استاد اخلاق با اشاره به آیه ۱۵ سوره لقمان گفت: خدا در قرآن مجید به ما یاد داده است که از انسان بی‌دین هم می‌شود دفاع کرد چه برسد به انسان مسلمان و شیعه؛ نباید نون آنها را ببُرید و آبروی آنها را ببرید…!

حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان –استاد اخلاق- در یکی از منبرهای خود در ماه رجب امسال که در تهران برگزار شد به چگونگی رفتارمان با افراد بی‌دین و حتی مشرک پرداخت و گفت: ممکن است در جایی باشد پدر و مادر بخواهند خود را بر خدا مقدم کنند، در اینجا پروردگار به عاشقش می‌گوید آنها را مقدم نکنید.

وی با اشاره به آیه ۱۵ سوره لقمان «وَإِنْ جَاهَدَاکَ عَلَی أَنْ تُشْرِکَ» ادامه داد: خداوند در این آیه می‌گوید «اگر تو را وادارند تا درباره چیزی که تو را بدان دانشی نیست به من شرک ورزی از آنان فرمان مبر چون خلاف توحید است».

این استاد اخلاق خاطرنشان کرد: در ادامه همین آیه خداوند می‌فرماید «فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِی الدُّنْیَا مَعْرُوفًا»، در واقع پروردگار در اول آیه ۱۵ سوره لقمان می‌گوید شما به مشرک گوش ندهید اما در ادامه آیه می‌گوید با همین مشرک در دنیا تا زمانی که زنده هستند با خوبی و نیکی رفتار کنید، خداوند در اصل در این آیه از دو مشرک دفاع اخلاقی می‌کند.

انصاریان تاکید کرد: این موضوع عین متن قرآن است، یعنی خداوند به ما یاد می‌دهد از آدم بی دین هم می‌توان دفاع اخلاقی کرد، نباید بر سر او زد، نونش را نبرید، آبرویش را نبرید. اگر یک کسی دارد به یک مشرک فشار می‌آورد با اینکه مشرک، بی‌دین، یهودی، مسیحی و… است از او دفاع اخلاقی بکنید.

وی در پایان افزود: خداوند در مورد مشرک در قرآن اینگونه از دفاع اخلاقی می‌گوید حالا چه برسد به مسلمان و شیعه؛ به هرحال انسان باید یک فرد مدافع حقوق دیگران باشد نه تو سر دیگران بزند.

منبع: ایسنا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا