تئاتر رضوی از کلیشه‌ها دور می‌شود/ اجرای عمومی در سراسر کشور

نشست هنرهای نمایشی بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

روز دوشنبه ۱۶ بهمن سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر میزبان نشست رسانه‌ای بخش هنرهای نمایشی بیست ویکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) شد.

در ابتدای نشست فرهاد قایمیان مدیر بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) عنوان کرد: از تمام عزیزانی که ما را برای برگزاری این رویداد همراهی می‌کنند، قدردانی می‌کنم.

سپس پوسترهای هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی، چهاردهمین جشنواره ملی کودک و نوجوان رضوی و همچنین سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی رونمایی شدند.

در ادامه اتابک نادری دبیر هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی و علی‌محمد رادمنش دبیر سومین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی به ایراد سخنانی پرداختند.

نادری در این نشست گفت: این دوره از جشنواره خواستیم نگاه حرفه‌ای‌تر بر مبنای تولید آثار داشته باشیم و از نگاه کلیشه‌ای دور شویم. این دوره جشنواره غیرمتمرکز است و در آن به یک جهت‌دهی متفاوت رسیدیم. آثار در شهر خود تولید و اجرای عمومی خواهند داشت و ما گزینشی از اجراهای عمومی خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: تئاتر را برای جایزه گرفتن و هیجانات جشنواره‌ای کار نکنیم چون هدف تولید تئاتر برای مخاطب است. بررسی کردیم که هزینه‌هایی در جشنواره‌ها از بودجه تئاتر صرف کارهایی می‌شود که در اصل باید در قالب کمک‌هزینه تولیدات به سفره هنرمندان تئاتر برگردد.

نادری افزود: ۱۵ اثری که برای حضور در جشنواره انتخاب می‌شوند، همگی تندیس جشنواره را دریافت خواهند کرد.

وی یادآور شد: اگر می‌خواهیم تئاتر رضوی رشد کند باید نگاه درستی را تعریف کنیم. هر اثری که بر مبنای باورهای دینی و به نام اخلاق تولید و اجرا شود، کاری رضوی است. از نگاه شعاری و شتاب‌زده باید دور شویم. هر چه مخاطب‌شناسی اثر بیشتر باشد برای ما مهم است و در اولویت قرار می‌گیرد.

دبیر هفدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی، اظهار کرد: به ۳۸ اثری که قرار است از میان آن‌ها ۱۵ اثر به جشنواره راه پیدا کنند، هزینه فیلم‌برداری پرداخت می‌شود و ۲۳ اثری که به مرحله نهایی راه پیدا نکرده‌اند می‌توانند کار خود را در شهرشان اجرا کنند و در بخش به‌علاوه رضوی حضور خواهند داشت.

نادری ادامه داد: فیلم‌تئاترهای تولیدشده در جشنواره تئاتر رضوی در تلویزیون اینترنتی تئاتر ایران پخش می‌شوند.

وی یادآور شد: ما اسناد دوره‌های گذشته جشنواره را تدوین و همچنین کتاب جشنواره را نیز منتشر می‌کنیم.

در ادامه کاظم نظری مدیرکل‌ هنرهای نمایشی نیز در این نشست گفت: امیدوارم امسال جشنواره هم موثرتر و هم غنی‌تر فرهنگ رضوی را در کشور توسعه دهد. امیدوارم در سال‌های آتی نیز بخش بین‌الملل جشنواره را با حضور هنرمندان کشورهای همسایه که ارادت قلبی به امام رضا (ع) دارند، برگزار کنیم.

سپس رادمنش دبیر جشنواره تئاتر خیابانی رضوی نیز گفت: تئاتر خیابانی بخشی از یک فرآیند بزرگتر به نام تئاتر بیرونی است. مدنظر ما از تئاتر خیابانی رضوی معطوف به آثاری مبتنی بر باورهای دینی و ویژگی‌های شخصیتی امام رضا (ع) است. اندیشه برای ما بسیار مهم بوده است.

وی یادآور شد: تئاتر رضوی فاصله‌ای با نگاهی جهانی ندارد و حتی اهل تسنن یا هر کسی که نگاه به شخصیت و زندگی امام رضا (ع) دارد، می‌تواند اثر نوشته و در جشنواره شرکت کند.

دبیر سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی به توضیح آماری این جشنواره پرداخت و گفت: ۴۰ اثر برای تولید مدنظر قرار گرفته‌اند و از میان این آثار ۱۲ اثر نهایی انتخاب و ابتدا در شهر خود و سپس در شهرهای دیگر کشور اجرا می‌شوند. هر ۱۲ کارگردان حاضر در جشنواره از نگاه ما برگزیده هستند.

در ادامه سیدجواد رفاهی مشاور راهبردی مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) در جشنواره‌های رضوی نیز در این نشست گفت: مقرر شده در جشنواره‌های رضوی از حضور هنرمندان مطرح و خادم امام رضا (ع) بهره‌مند شوند که این دوره در خدمت فرهاد قائمیان هستیم.

وی اظهار کرد: در گذشته اکثرا تئاترها برای مخاطبان اجرا نمی‌شدند و فقط هنرمندان به تماشای آثار یکدیگر می‌نشستند ولی حالا به جای هزینه‌های سفر و اسکان، تمامی حمایت خود را برای تولید آثار و اجرای عمومی در شهرهای خود معطوف می‌کنیم.

رفاهی درباره جشنواره تئاتر کودک رضوی نیز توضیح داد: ۸ اثر در این جشنواره حضور خواهند داشت و تصمیم ما این است که در هر شهر کشور یک نمایش اجرا شود.

سعید زمانی معاون ترویج و جریان‌سازی بنیاد نیز در بخش دیگر این نشست، اظهار کرد: شعار محوری دوره بیست و یکم لقب «معین‌الضعفا» امام رضا (ع) است و با نگاه به این شعار محتوای آثار شکل می‌گیرد.

وی یادآور شد: کیفیت آثار جشنواره تئاتر رضوی به حدی بالا رفته است که در جشنواره چهل و دوم تئاتر فجر ۲ اثر از جشنواره شانزدهم تئاتر رضوی حضور داشتند.

وی ادامه داد: ۱۲ عنوان جشنواره‌های رضوی تحت مدیریت فرهاد قائمیان، هنرمند شناخته‌شده کشور است. ما توجه جدی به سیره اخلاقی امام رضا (ع) داریم و از موضوعات کلیشه‌ای گنبد و گلدسته دوری می‌کنیم.

زمانی درباره برگزاری سه جشنواره‌ تئاتری رضوی گفت: در جشنواره تئاتر رضوی آثار برگزیده از ۲۵ فرودین تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در شهر خود ۱۵ تا ۲۰ اجرا خواهد داشت. در جشنواره تئاتر کودک و همچنین تئاتر خیابانی هم روال به همین شکل خواهد بود.

در ادامه نشست، فرهاد قائمیان مدیر جشنواره‌های رضوی تاکید کرد: طبق برنامه‌ریزی شورا تصمیم داریم از سال آینده به سمت بین‌المللی شدن حرکت کنیم.

نادری نیز در ادامه این سخنان گفت: به نظر من به جای میزبانی از یک یا ۲ کار در ایران، صادر کردن کارهای با مضمون دینی و رضوی بسیار اهمیت دارد. کارهای برگزیده شاید با رایزنی‌هایی که خواهیم داشت و در صورت ایجاد شرایط در کشورهای همسایه چند اجرا خواهند داشت.

وی تصریح کرد: در دوره بعدی جشنواره باید به سمت برگزاری رپرتوآر آثار برگزیده در شهرهای مختلف کشور حرکت کنیم. این اتفاقی است که می‌تواند در دوره هجدهم تئاتر رضوی رقم بخورد.

سپس قائمیان درباره جشنواره فیلم رضوی نیز گفت: در جلسه شورا گفتم که برای تولید فیلم‌های با موضوع رضوی ریل‌گذاری کنیم. جشنواره‌های رضوی در حال تحول بنیادین هستند و امیدوارم در نشست خبری جشنواره فیلم رضوی خبر قابل توجهی را به فیلم‌سازان بدهیم.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا