فضیلت ماه مبارک شعبان به اعیاد شعبانیه است

یک کارشناس مذهبی، دلیل فضیلت ماه مبارک شعبان را اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان دانست و به خواندن زیارت امام حسین علیه‌السلام تأکید کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جلال موسویان، کارشناس مذهبی درمورد برکات فراوان ماه‌های مبارک شعبان و رمضان گفت: درمورد ماه مبارک رمضان باید گفت همه ساعات و لحظات آن با همه لحظات و ساعات ماه‌های دیگر تفاوت دارد.

او ادامه داد: پیامبر اکرم صل الله علیه وآله والسلم فرموده اند: «هُوَ شَهْرٌ دُعِیتُمْ فِیهِ إِلَی ضِیَافَةِ اللَّهِ» «ماهی که در آن شما را به مهمانی خدا دعوت کرده اند.»، زیرا ما در این ماه مبارک به مهمانی پروردگار متعال می‌رویم و «جُعِلْتُمْ فِیهِ مِنْ أَهْلِ کَرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُکُمْ فِیهِ تَسْبِیحٌ وَ نَوْمُکُمْ فِیهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُکُمْ فِیهِ مَقْبُولٌ وَ دُعَاؤُکُمْ فِیهِ مُسْتَجَابٌ فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّکُمْ بِنِیَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ یُوَفِّقَکُمْ لِصِیَامِهِ وَ تِلَاوَةِ کِتَابِهِ.» «و شما در آن از اهل کرامت خدا شده اید. نفس‌های شما در آن ثواب تسبیح و ذکر خدا دارد و خواب شما ثواب عبادت.

وی افزود: اعمال شما در آن پذیرفته است و دعا‌های شما مستجاب، پس، از پروردگار خویش با نیت‌های راستین و دل‌های پاک، بخواهید که توفیق روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنایت فرماید.» یعنی نفس کشیدن شما در ماه مبارک رمضان عبادت است و خوابتان نیز.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: شعبان ماه رسول خدا صل الله علیه وآله والسلم است و عظمت ماه مبارک شعبان به اعیاد شعبانیه مثل ولادت آقا امام حسین علیهم‌السلام، آقا حضرت ابوالفضل العباس علیهم السلام، آقا امام سجاد علیهم السلام و نیمه شعبان است. زیرا از قدیم‌الایام و حتی قبل از ولادت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیمه شعبان فضیلت داشته و خواندن زیارت امام حسین علیه السلام از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسویان یادآور شد: حتی قبل از زیارت آقا حضرت سیدالشهداء علیه السلام درمورد نیمه شعبان روایت شده است که این شب بزرگی است و در نیمه شعبان دعای کمیل خوانده شود.

او می‌گوید: این نشان می‌دهد اگرچه رمضان ماه استثنایی است و با هیچ ماهی قابل مقایسه نیست، ولی ماه مبارک شعبان و نیمه شعبان به خاطر عظمت و بزرگی شبی که همه اعمال ما در آن به محضر پروردگار متعال و اهل بیت علیهم می‌رسد به همین دلیل، ماه مبارک شعبان از فضیلت و کرامت بسیار زیادی برخوردار است و در ضمن، به دلیل این که ماه پیامبر اکرم (ص) است؛ ماه صلوات نامیده شده است و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا