از سرودهای چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر چه‌خبر

چهارمین روز جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در بخش سرود، با اجرای دو گروه سرود «فرزندان ایران» و «ابن الرضا» برگزار شد.

چهارمین روز از جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با اجرای دو گروه از تهران و قزوین به پایان رسید.

اولین گروهی که 26 بهمن ماه در باغ کوشک هنر روی صحنه رفت، «فرزندان ایران» بود.

این گروه به سرپرستی مهرداد سعیدا، به دعوت مجری برنامه مژده لواسانی روی صحنه رفتند و برای مخاطبان اجرا کردند.

سرود , جشنواره سرود فجر , جشنواره موسیقی فجر ,

این گروه «به یاد قدیما» و «1360» سرودهایی بودند که توسط این گروه برای عموم اجرا شدند.

این گروه سرود ابتدا قطعه «به یاد قدیما» متشکل از 12 قطعه نوستالژی خواننده‌های بزرگ را برای مخاطبان اجرا کردند. در قطعه دوم آهنگ‌های فولکلور ده تا از استان‌های کشور بازخوانی شد و مورد توجه حاضران قرار گرفت.

قطعه «1360»، آخرین سرود این گروه بود که منتخبی از آهنگ‌های خاطره‌انگیز برنامه‌های کودک دهه 60 ازجمله «خونه مادربزرگه» و «یکی بود یکی نبود» بود.

مهرداد سعیدا سرپرست این گروه با اشاره به سال شروع به فعالیت گروه «فرزندان ایران» توضیح داد: «فرزندان ایران» از سال 1378 تاسیس و فعالیتش درواقع از منطقه 14 آغاز شده است. گروه ما از بچه‌های 11 ساله تا 20 ساله تشکیل شده و تعداد اعضای گروه درحال حاضر بین 70 تا 80 نفر هستند.

او افزود: گروه «فرزندان ایران» اولین گروه دختر و پسر ایرانی در سراسر کشور است و تمام اجراهایشان همیشه زنده بوده است. البته در چند سال گذشته در مناطقی که سیستم صوتی درستی نداشتند پلی بک اجرا می‌کردیم اما اولویت ما روی اجراهای زنده است.

سرود , جشنواره سرود فجر , جشنواره موسیقی فجر ,

سعیدا با اشاره به نحوه آموزش اعضای گروه سرود «فرزندان ایران» خاطر نشان کرد: کسانی که قصد عضویت در گروه ما را دارند ابتدا باید یک دوره آموزشی بین 3 تا 4 ماه بگذارند که یکسری مبانی صداسازی را آموزش ببینند و بعد وارد گروه اصلی می‌شوند.

سرپرست گروه «فرزندان ایران» با اشاره به سابقه حضور این گروه در دوره‌های قبلی جشنواره موسیقی فجر عنوان کرد: در دو سال گذشته جشنواره موسیقی فجر، اختتامیه جشنواره موسیقی فجر با گروه ما بود و تا سه سال گذشته هم جلوی تالار وحدت در پهنه رودکی اجرا می‌کردیم و باعث شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گروه سرود را بیشتر بشناسند و به آن اهمیت بدهند.

او خاطر نشان کرد: ذهنیت غلطی درمورد گروه سرود هست که فکر می‌کنند بچه‌ها کارهای تکراری را به صورت پلی بک می‌خوانند اما ما تلاش کردیم نحوه اجرای صحیح سرود را ثابت کنیم. خوشحالم جشنواره این بخش را اضافه کرده و امیدوارم نقص‌های آن گرفته شود.

گروه دیگری که در چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر، در کوشک باغ هنر روی صحنه رفت، «ابن‌الرضا» به سرپرستی زهرا نصیری بود.

سرود , جشنواره سرود فجر , جشنواره موسیقی فجر ,

این گروه در‌ سی‌ونهمین جشنواره موسیقی فجر سرودهای «ایران من»، «صبحی دیگر» و «شهید» را اجرا کردند.

نصیری با اشاره به سال شروع به فعالیت این گروه عنوان‌کرد: گروه سرود «ابن‌الرضا» از سال 98 فعالیت خود را آغاز کرده و‌‌‌ تاکنون بیش از 50 قطعه اثر تولید کرده همچنین تعداد دختران و پسران این گروه نیز بیش از 100 نفر است.

او با اشاره به نحوه تشکیل این گروه سرود گفت: این گروه سرود با دغدغه‌های والدین و نوجوانان نسل چهارم انقلاب با بهره از هنر در ایام دهه مبارک فجر با استفاده از امکاناتی که از دل همکاری‌های همین نوجوانان و خانواده‌هایشان و مردم بر آمده اقدام به اجرای زنده سرودهای انقلابی در سراسر استان قزوین از جمله قزوین، شهرستانهای استان و حتی برخی روستاهایی کمتر برخوردار نموده است تا بتواند امکانات اندک خود را به طور عادلانه در معرض استفاده عموم قرار دهد.

نصیری در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: بخش سرود جشنواره موسیقی فجر، یکی از اتفاقات بسیار مثبت و جدید جشنواره است و اگر مسئولان بیشتر به آن توجه کنند به دستاوردهای بسیار خوبی می‌رسند.

سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به ریاستِ امیرحسین سمیعی و با دبیری رضا مهدوی از 23 تا 28 بهمن در تهران برگزار می‌شود.
بخش سرود در این دوره از جشنواره هر شب با اجرای دو گروه سرود، به همت دفتر سرود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کوشک هنر برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا