چرا باید ۱۰۰ صفحه از کتاب خسرو معتضد در ممیزی حذف شود؟

خسرو معتضد نویسنده و محقق تاریخ در برنامه تلویزیونی «برمودا»: «جلوی کتاب من را گرفته‌اند و می‌گویند ۱۰۰ صفحه‌اش را کم کنم چون گفته‌ام رضاشاه آدم سختگیری بود.» اما علت این کار از سوی وزارت ارشاد چیست؟
محمدعلی مرادیان مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد در واکنشی به گفته‌های خسرو معتضد در برنامه برمودا در حساب کاربریش نوشت: پیرو سخنان آقای معتضد عزیز اولا شرط هرکاری انصاف است، چه در نقل وقایع چه در تدریس تاریخ.دوماً هیچ کلمه‌ای از نگارشات آقای معتضد در این اثر اصلاحیه‌ای نداشته است.البته مرادیان اصلاحات را اینگونه شرح می‌دهد: اصلاحات مربوط به اصل يادداشت‌های جم پدر و جم پسر است. آقای معتضد حدود دویست صفحه خاطرات جم‌ها را آورده است و در انتها چند صفحه‌ای هم مطالب را تفسیر کردند؟ مطالبی که اصلاحیه داشته است.

متن خاطرات این دو شخصیت و بر مبنای مصوبه اصلاحی ۶۶۰ است از توهین به نهضت مرحوم امام (ره) و انقلابیون تا تطهیر پهلوی‌ها و تحریف تاریخ معاصر. هیچ کدام از مطالب آقای معتضد مورد نظر اداره کتاب نیست.انتشار یکی از کتاب‌های خسرو معتضد، مورخ و پژوهشگر با مشکل مواجه شده و معتضد مدعی است وزارت ارشاد می‌خواهد نیمی از کتاب را تغییر دهد.محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد چند هفته قبل با معتضد تماس تلفنی برقرار کرد و گفت همین امروز کتاب شما را می‌خوانم تا با نظر شما درباره کتاب تصمیم بگیریم. بعد با شما تماس می‌گیرم. با گذشت چند هفته از آن تماس معتضد در یک برنامه تلویزیونی می‌گوید: همین الان جلوی کتابم را گرفته‌اند. یک جوان ۲۵ ساله می‌آید جلوی کتاب من را می‌گیرد. می‌گویند ۱۰۰ صفحه‌اش را کم کنید. گفتم نمی‌کنم، بیخود. گفتند نوشته رضاشاه آدم سختگیری بود.معتضد در آن تماس تلفنی خطاب به اسماعیلی گفته بود: شما یک وزیر آزادی‌خواه و مترقی هستید و همه در کشور از شما تعریف می‌کنند.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا