از زیرزمین تا قلب تلویزیون

به بهانه حضور حمید صفت در سریال «هفت سر اژدها»

این اولین بار نیست که حمید صفت رپر معروف و محبوب، پا به عرصه هنری به غیر از خوانندگی گذاشته است. ماه رمضان امسال باید شاهد حضور او روی آنتن تلویزیون در یک سریال مناسبتی باشیم.

هرچند موسیقی رپ در کشور ما در بین نسل جوان بسیار محبوب است اما یک موسیقی زیر زمینی محسوب می‌شود. البته در سال‌های اخیر فضای بهتر و بازتری برای فعالیت خوانندگان آن فراهم شده اما همین امر زمینه‌ساز آن است که رپرها در کنار فعالیت‌های زیر زمینی‌شان، سری هم به تئاتر و سینما و تلویزیون بزنند؛ سروش هیچکس، هومن شاهی (گامنو)، سینا ساعی و حالا هم حمید صفت که نامش را در میان سریال‌های ماه رمضان می‌بینیم. این نام از این جهت اهمیت دارد که علاوه بر زمینه فعالیت، این خواننده حواشی چشمگیری را هم پشت سر گذاشته است.


حمیدرضا امیری صفت که به حمید صفت شهرت دارد، متولد دهه ۷۰ و خواننده رپ فارسی و هیپ هاپ است که هواداران بسیاری هم دارد. او فعالیت موسیقایی خود را از زمانی که تحصیلات راهنمایی داشت، آغاز کرد. حمید صفت موسیقی رپ را با امیررضا محسنی‌فر آغاز کرد و اولین آهنگش به‌نام «خیابانی‌ها» را ارائه داد و کم‌کم به یکی محبوبان حوزه رپ در بین هم نسلانش تبدیل شد.
بعد از مدتی صفت با انتشار یک کار دوصدایی به‌نام «بخشش» که با همکاری امیرعباس گلاب بود، مشهور شد و با آهنگی به نام «چ» به صورت مستقل به اوج رسید. «چ»، آهنگی در وصف شهید مصطفی چمران بود و این رپر در دفاع از این آهنگ گفته بود: «از آدم‌هایی مثل چمران درس می‌گیرم، بیشتر علاقمند به چریکی بودنش هستم و موزیک ویدیوی فیلم «چ» را در استایل دکتر چمران به‌صورت چریکی منتشر کردم». این آهنگ را می‌توان نقطه عطفی در کارنامه کاری این رپر دانست چراکه تقریبا بعد از این آهنگ بود که بیشتر شناخته شد.
اما مسیر فعالیت چندان هم هموار نبود و ۲۲ مردادماه ۱۳۹۶، خبری منتشر شد مبنی براینکه حمید صفت، ناپدری‌اش را به قتل رسانده است. خبر کوتاه بود و شوکه کننده! اما او اعتراف کرده بود. صفت گفته بود که ناپدری‌اش فردی بداخلاق و تند خو بوده است و همیشه مادرش را کتک می‌زده است. او دقایقی بعد از زدن ضربه، پدرخوانده‌اش را به بیمارستان رساند، اما هوشنگ، ساعتی بعد جان خود را از دست داد. چند روز بعد از اعتراف حمید صفت، خبر دستگیری این خواننده به جرم قتل همسر مادرش تیتر یک اخبار حوادث بود. چند ماه بعد از انتقال حمید صفت به زندان، وکلای او درخواست کردند پرونده بازبینی شود و ادعا کردند قتل غیرعمد است. وکلای این خواننده تاکید کردند پیرمرد به خاطر سکته فوت کرده است نه ضربه مستقیم و در نهایت با بررسی موارد پرونده، صفت با وثیقه آزاد شد. کمی بعد از آزادی حمید صفت، پسر هوشنگ شکایتی را مطرح کرد و نماینده دادستان کیفرخواستی ۱۰۰ صفحه‌ای برای این خواننده نوشت. با ارسال کیفرخواست به دادگاه کیفری و برگزاری آن، حمید صفت در جلسه دادگاه بازداشت و راهی زندان شد. پسر هوشنگ هم که ساکن خارج از کشور بود ادعا کرد رضایتی در کار نیست و خواستار محاکمه و صدور رای قانون علیه صفت است. بعد از برگزاری دادگاه حکم قصاص، وکلای او با ارائه مدارکی ادعا کردند صفت بی‌گناه و قتل غیرعمد است. ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ نیز حکم قتل عمد و قصاص حمید صفت با اکثریت آرای شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور نقض شد. با شکسته شدن حکم قصاص در دیوان عالی کشور، حمید صفت در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کرد. او در دادگاه گفت: «هر رأیی صادر شود مطیع آن هستم، اما تقاضا دارم رای با عدالت صادر شود. من بیشتر از هر کسی داغدار کسی هستم که جای پدرم بود». این رپر معروف سرانجام روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ از زندان آزاد شد.
دراین سال‌ها که صفت جای خود را میان جوانان دوستداران این سبک موسیقی باز کرده بود، سعی نکرد خود را تنها به دنیای موسیقی آن هم رپ، محدود کند. حمید صفت قرار بود از جمله بازیگران نمایش «لامبورگینی» به کارگردانی سیامک صفری باشد که در مجموعه شهرزاد تهران روی صحنه رفت. از آن‌جا که در آن زمان رپر‌ها در ایران مجاز به اجرا نبودند، او فقط یک شب روی صحنه رفت و از آن به بعد از همراهی این گروه محروم شد اما پا پس نکشید و فیلم سینمایی «شاه کش» دومین تصمیمش برای حضور در فضایی به غیر از موسیقی بود ولی این تصمیم کافی نبود و باز هم نتوانست موفق به کسب مجوز برای حضور در این فیلم شود. البته ناگفته نماند موزیک او در تیتراژ پایانی این فیلم منتشر شد و بار دیگر توانست نظر طرفدارانش را جلب کند. گویا عقب‌نشینی در قاموس این رپر نیست. سال ۹۸ ابوالقاسم طالبی سریال جدید خود را کلید زد و نام حمید صفت در کنار حمید گودرزی، مجید واشقانی، علی‌رام نورایی و… مطرح شد.

«هفت سر اژدها» عنوان سریال جدید ماه رمضان است که به پخش شبکه سه رسیده و ابوالقاسم طالبی کارگردان و حمید صفت یکی از بازیگران اصلی آن است. این سریال از شب اول ماه رمضان بعد از اذان مغرب و افطار پخش می‌شود. سریالی که از همان ابتدای تولید از موضوع‌اش گرفته تا حضور این خواننده، سروصدا به پا کرد و محل بحث اهالی رسانه شد. نکته جالب توجه اینجاست که حمید صفت بعد از بارها تلاش برای حضور در دنیای تصویر و صحنه و عدم موفقیتش، حالا با یک سریال تلویزیونی با موضوع کلان مفاسد اقتصادی در دل درامی اجتماعی و سیاسی، آن هم در ماه مبارک رمضان که یکی از مهم‌ترین مناسبت‌ها برای سریال‌های تلویزیونی است به رسانه ملی آمده است. حال این سوال مطرح می‌شود که حضور این رپر در یک سریال تلویزیونی بیانگر آن است که دیگر سختگیری‌ها در صداوسیما به اتمام رسیده است یا خیر! این کار مانند راه رفتن روی لبه تیغ است. آیا احتمال حواشی پیش‌بینی نشده برای سریال وجود خواهد داشت؟

پرسش مطرح شده بنا به دلایلی مهم است که پیش از این از حضور چهره‌هایی در نمایش خانگی و قاب تلویزیون صحبت شده بود که به‌نوعی تابوشکنی محسوب می‌شدند. یاسر بختیاری (یاس) که حضور و صدای او در سریال «رقص روی شیشه» در نهایت مجوزی اخذ نکرد و این رپر پر آوازه علیرغم اخبار فراوانی که منتشر شد، از این سریال بازماند؛ از جمله چهره‌های دیگر رضا رشیدپور است که بعد از انتشار اخبار متعدد و گمانه‌زنی‌های بسیار، در قاب تلویزیون مشاهده نشد. چنین مواردی در عرصه هنر اعم از موسیقی، تئاتر، فیلم و سریال و… کم نیست اما در این مورد خاص یعنی حضور خواننده‌ای که زندگی شخصی او حواشی زیادی به همراه داشته، حضور قطعی در تلویزیون در نوع خود جالب و مهم تلقی می‌شود؛ در واقع این اتفاق، فرصت مغتنمی است که حالا در اختیار حمید صفت قرار گرفته است. برخورداری از آنتن تلویزیون، حضور در یک اثر نمایشی هر شبی، پخش در ماه رمضان امکان ویژه‌ای است که در اختیار این رپر قرار گرفته است و باید دید از این پس چگونه مسیر کاری و هنری خود را ادامه خواهد داد.
به هر حال، رفتن سراغ انتخاب‌های سخت و حساس اغلب در کارهای طالبی مشاهده شده است. ما در این سال‌ها با فیلم و سریال‌های او آشنا شده‌ایم و از زاویه نگاهش به مسائل آگاهیم. از «یتیم خانه ایران» تا «قلاده‌های طلا»، «دست‌های خالی» و سریال پر از حرف «به کجا چنین شتابان». با همین چند اثر می‌توان پی برد که طالبی در «هفت سر اژدها» بی‌گدار به آب نزده و حرف‌های قابل توجهی برای گفتن خواهد داشت. کارگردان با انتخاب حمیدصفت علاوه بر بازتاب رسانه‌ای و خط شکنی، می‌تواند در جلب مخاطب جوان و دوستدار این سبک موسیقی قدم‌های مثبتی بردارد علی‌الخصوص وقتی ماهیت رپ‌خوانی ورود به مسائل اجتماعی و سیاسی است؛ یعنی شاکله اصلی همین سریال. بنابریان چنین انتخابی قطعا هوشمندانه است و سازنده بخشی از حرف‌های خود را تا همین‌جا و قبل از پخش با این انتخاب به مخاطب منتقل کرده است.
مبحث دیگر کیفیت بازی حمیدصفت است؛ او در خوانندگی آنقدر حرفه‌ای عمل کرده است که بتواند جایگاه مناسبی در این عرصه به دست آورد اما آیا بازی او هم به درجه کیفی رپ‌خوانی‌اش خواهد رسید؟! برای پاسخ به این پرسش باید گفت، طالبی کارگردانی است که از بازیگرش، بازی مطلوب را می‌گیرد و به او میدان دهد. بنابراین باید منتظر ماند و دید که حمیدصفت چه اندازه توانسته در بازیگری موفق ظاهر شود .هرچند به نظر می رسد طالبی همان‌طور که توانسته این رپر را در سریال خود جای دهد، همان‌طور هم می‌تواند از او بازی قابل قبولی بگیرد.

پگاه زارعی

منبع: صبا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا